Toyota chystá nové baterie. Auta ujedou dvojnásobek, dobijí se za 15 minut

29.07.2020
1 nový názor
Autor: Toyota
  • Japonská automobilka Toyota staví několik prototypů aut, které používají jiný druh baterií

  • Jde o takzvané solid-state články, jenž mají místo tekutého pevný elektrolyt

  • To umožňuje vyšší kapacitu, elektromobily ujedou až dvojnásobek a také se dříve dobijí

Krátký dojezd a dlouhá doba dobíjení. To jsou dva z několika zásadních problémů, které stále brání větší popularizaci elektromobility. Některé automobilky proto pracují na vývoji článků nové generace. Jednou z cest jsou takzvané solid-state baterie, tedy takové, které místo tekutého elektrolytu používají pevný. To znamená, vyšší kapacitu, rychlejší dobíjení i delší životnost.

Toyota se koncept elektromobilu se solid-state baterií chystala představit v rámci olympijských her v Tokiu. Ty se ale kvůli koronavirové pandemii posunuly na rok 2021. Vývoj baterií však pokračoval dál. Podle viceprezidenta Toyoty Keijiho Kaity jsou nyní baterie téměř hotové a vykazují vynikající vlastnosti. Jde například o čas dobíjení, není problém je do maximální kapacity naplnit za 15 minut.

Volkswagen ID.3 v Česku pod milion nekoupíte. Jak si stojí oproti konkurenci?
Přečtěte si také:

Volkswagen ID.3 v Česku pod milion nekoupíte. Jak si stojí oproti konkurenci?

Solid-state baterie mají také vyšší kapacitu při stejné hmotnosti klasických lithium-ionových článků. Hovoří se až o dvojnásobku. V autech se objevily už dříve, třeba francouzská společnost Balloré od roku 2011 vyrábí elektromobil Bluecar pro car sharingové služby. Nově vyvíjené baterie Toyoty by dokonce mohly podle některých zpráv zajistit až dvojnásobný dojezd oproti klasickým elektromobilům.

Existuje ale řada problémů, se kterými se musí Toyota vypořádat. Podle Kaity je produkce solid-state baterií náročná a zatím se příliš nehodí k masové výrobě. Články se totiž kompletují ručně v ultra suchém prostřední, což spočívá v tom, že pracovníci používají průhledné boxy s gumovými rukavicemi připomínající inkubátory. Což není pro rychlou a levnou výrobu rozhodně ideální.

Celá francouzská vesnice dostane elektromobily i nabíječky zdarma
Přečtěte si také:

Celá francouzská vesnice dostane elektromobily i nabíječky zdarma

Keiji Kaita sice neprozradil, kdy Toyota koncept s novými bateriemi představí, zato ale tvrdí, že už v roce 2025 dokáže vyrobit sériové auto. Upozorňuje ale na to, že baterie vzhledem k malé produkci budou zatím dražší než klasické lithiové. I proto bude výroba ještě pár let spíš malá, než se vozy s tímto řešením zpopularizují. Poté by se ale mohly do ulic rozšířit elektromobily, které mají dlouhý dojezd, rychlé nabíjení a jejich baterie si udrží 90 procent své kapacity třeba i po dobu 30 let.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?