Koronavirus zlevnil auta. Jejich průměrná cena klesla, zjistil průzkum

28.07.2020
2 nové názory
Autor: Archiv MF
  • Průměrné ceny nejlevnějších aut na trhu klesly o 3,2, u všech vozů pak o 0,8 procenta

  • Zjistil to průzkum poradenské společnosti EY, který pravidelně zveřejňuje cenový index

  • Nižší ceny přinesly nejen akční nabídky, ale i příchod levnějších výbav na český trh

Nová Škoda Octavia, Ford Kuga nebo Nissan Qashqai. To jsou některá auta, která bylo možné ve druhém čtvrtletí letošního roku koupit výrazně levněji než dříve. U každého to bylo přitom z jiného důvodu. Například Ford cenově zvýhodnil výbavu Trend, jejíž cena spadla o 141 tisíc korun. Nová Škoda Octavia zas dostala novou verzi Active a akční edici 125 let s motorem 1.0 TSI. Výsledkem byla o 140 tisíc korun nižší základní cena.

Ne všechny modely ale tak výrazně zlevňovaly. Například Dacia Duster, která je nejlevnějším malým SUV na českém trhu, přidala na ceně 50 tisíc. Může za to konec akční nabídky. Renault Captur pak zdražil dokonce o 105 tisíc korun. Nárůst ceny je ale vykoupen novou, výrazně modernější generací tohoto modelu.

Videodojmy: Jak jezdí nejlevnější SUV všech dob? Řídili jsme Dacii Duster se základním motorem
Přečtěte si také:

Videodojmy: Jak jezdí nejlevnější SUV všech dob? Řídili jsme Dacii Duster se základním motorem

Pohyby cen na trhu s novými automobily sleduje cenový index poradenské společnosti EY. Z jejího průzkumu vyplývá, že auta ve druhém čtvrtletí letošního roku, tedy v době koronavirové pandemie, zlevnila v průměru o 0,7 procenta. U nejlevnějších vozů na trhu se pak ukázal průměrný pokles dokonce o 3,2 procenta.

Z toho vyplývá, že se automobilky snažily nalákat zákazníky zpět do showroomů. Hned 40 procent sledovaných modelů se ještě během července nabízelo s akční cenou. Nejvíce se zlevňovalo v kategorii nižší střední a vyšší střední třídy. Naopak ceny mírně rostly u malých a kompaktních SUV. Rostly navíc i nejvyšší výbavové verze nových aut. Zdražily hlavně v nejmenší třídě, malé a kompaktní. V průměru to bylo o 0,7 procenta.

Auto za 225 tisíc? Mitsubishi má teď jeden z nejlevnějších vozů v Česku
Přečtěte si také:

Auto za 225 tisíc? Mitsubishi má teď jeden z nejlevnějších vozů v Česku

„Díky cenovému indexu můžeme pozorovat v posledním čtvrtletí první dopady Covid-19 na český automobilový trh. K mírným slevám nedochází jen na složitě sledovatelné úrovni prodejce – spotřebitel, ale i na úrovni oficiální nabídky zastoupení automobilek. Dle dosavadního vývoje není vyloučeno, že může nadále docházet ke snižování vybraných cen nových vozidel v rámci pokusu o zlepšení letošních prodejních výsledků,“ řekl Petr Knap, který je v EY odpovědný za automobilový sektor. Upozornil ale, že masivní slevy, které někteří analytici předpovídali, zatím nepřišly.

Daniels (neregistrovaný)
Já jsem za to opravdu moc rád, protože jsem si teď dokázal pořídit úplně novou Škodu Octavii za před rokem naprosto nemyslitelné peníze, takže v něčem je ona "koronavirová krize" dobrá :-) Už mi teď stačí jen na internetovém obchodě https://www.pneuok.cz/ vybrat nějaké kvalitní zimní gumy a můžu vyrazit :-)
Vladimír Novák (neregistrovaný)
MASIVNĚ je medii udržován tak akorát strach z koroňáku. A tím nemůže vše fungovat normálně. To znamená i trh aut. To je můj názor.
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?