Test Seat Ibiza 1.0 TSI: Velký prostor v malém balení

3 nové názory
Autor: Lukáš Dittrich

+

  • Vzhledem ke kategorii vozu velice prostorný interiér 
  • „Netříválcový“ projev tříválce
  • Dynamikou rozhodně neurazí 
  • Zábavné jízdní vlastnosti

  • Automat někdy nutí motor do příliš nízkých otáček 
  • Spotřeba zážehového tříválce by mohla být nižší 

Koncern Volkswagen v současnosti chrlí jednu novinku za druhou. Kromě hromady různých variací na téma MQB zabalených do různých variací na karoserii SUV se tato ofenziva týká i malých aut. Na ženevském autosalonu (2017) Seat jako vůbec první koncernová značka představil vůz této kategorie postavený na platformě MQB (konkrétně jde o nejmenší variantu MQB A0), aby nedlouho poté následoval Volkswagen Polo. Tyto novinky jistě zaujmou i českého čtenáře. Proč? Odpověď je nabíledni. Z nové Ibizy se samozřejmě časem stane nová Fabia. Mimochodem, možná už víte, že právě Fabia s motorem 1.0 TSI je naším dlouhodobě testovaným automobilem, proto bylo zajímavé vyzkoušet rozdíl mezi platformami PQ26 a MQB A0 v praxi. Je značný.

Doporučujeme: Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu — jede pěkně, ale Cupra to věru není

Současná generace Seatu Ibiza je v pořadí už pátá. Malý španělský hatchback má opravdu dlouhou tradici, a tomu odpovídá i počet vyrobených vozů. Dosud jich pod tímto názvem automobilka vyprodukovala necelých 5,5 milionu. Pokud se ptáte, proč jako první z malých modelů koncernu dostala zcela novou techniku právě Ibiza, pak tím nejpádnějším argumentem zřejmě bude stáří generace předchozí. Vždyť figurovala v nabídce automobilky devět let.

Seat Ibiza 10 TSI-10 Nová Ibiza se na první pohled zas až tolik nezměnila. Design navázal tam, kde generace předchozí skončila. Je to atraktivní auto
Seat Ibiza 10 TSI-2 Zatímco na délku a výšku se téměř nic neměnilo, šířka podstatně narostla. To se samozřejmě projevilo jak v interiéru, tak v zavazadlovém prostoru

Nová platforma přinesla řadu výhod. Ibiza si díky ní může dopřát všechny nejnovější technologické „vychytávky“ německého koncernu, současně se ale může spolehnout také třeba na o třicet procent tužší karoserii. Ostatně španělská novinka už má za sebou nárazové testy Euro NCAP, kterými prošla bez zaváhání. Výsledkem je pět hvězd a hodnocení ochrany dospělých osob na plných 95 %. Pro úplnost dodejme, že s provedením kombi už automobilka nepočítá, protože zájem o malé kombíky dlouhodobě klesal. Kdo chce praktičtější Ibizu, ten si může koupit...(chvilka napětí), ano, crossover. Seat už prodává model Arona.

Na pohled skoro stejná, a přece mnohem větší 

Když jsem poprvé novou Ibizu viděl naživo, nebál bych se říci, že mě snad i trochu zklamala. Na první pohled totiž vypadá velmi podobně jako předchůdce, ale to byl určitě záměr. Zákazníkům se dřívější design zkrátka líbí, takže není důvod ho zásadně měnit. Až pozornější pohled odhalí, že je přece jen něco jinak. Řeč je o odlišných proporcích.

Doporučujeme: Nový Seat Arona je malé a zábavné SUV s velkým interiérem (první jízdní dojmy)

Na délku a výšku se nová Ibiza sice nezměnila (rozdíly jsou v řádu jednotek milimetrů), dramaticky ale narostla šířka. Ta je nově větší skoro o devět centimetrů, přičemž rozchod kol na přední nápravě byl zvýšen o 60 mm a na té zadní o 48 mm. Rozdíl je v interiéru hodně znát.

Předchozí Ibiza a současná Fabia jsou možná příjemná auta pro obyčejné každodenní popojíždění, jenže šířka jejich interiéru je vážně nevelká. Přesně to známe z naší dlouhodobé Fabie. Jakmile si dopředu sednou dva statní pánové, o kontakt (rozhodně nevyvolaný neodolatelnou vzájemnou náklonností) není nouze. Nová Ibiza je uvnitř podstatně širší. Vlastně jde na poměry této kategorie o docela prostorný automobil.

Seat Ibiza 10 TSI-25 Vzadu je Ibiza překvapivě prostorná. Rozdíl je zejména v šířce kabiny. Relativně pohodlně se sem posadí i velké osoby
Seat Ibiza 10 TSI-29 Mezigeneračně narostl také zavazadlový prostor, a to přesně o 63 litrů. Celkově tedy nabízí 355 l. S provedením kombi se ale nepočítá

Jak známo, tabulka naměřených hodnot vydá za tisíc slov, takže ji najdete pod tímto odstavcem. Jako bonus přidáváme rozměry jak Fabie, tak třeba Ria, což je jeden z mnoha konkurentů, kteří nedávno přijeli v nové generaci.

Prostor pro cestující (cm) Seat Ibiza Kia Rio Hyundai i20 Škoda Fabia
Šířka v úrovni loktů vpředu 144 146 144 141
Šířka v úrovni loktů vzadu 141 139 141 139
Prostor pro hlavu vpředu min/max. 93/101 93/100 90/98 92/98
Prostor pro hlavu vzadu 94 93 93 92
Délka sedáku vpředu 50 51 52 52
Výška opěradla vpředu 62 63 64 64
Délka sedáku vzadu 47 48 47 47
Výška opěradla vzadu 66 68 66 61
Šířka prostředního sedáku vzadu 20 19 22 28
Minimální prostor pro nohy vzadu 12 9 14 9
Maximální prostor pro nohy vzadu 39 33 37 34
Prostor pro nohy vzadu za 178cm řidičem 19 32 37 21

Naměřená čísla odpovídají oficiálním slibům, podle kterých by mělo být v nové Ibize více místa nad hlavou i na šířku. S prostorem pro kolena je to trochu složitější. Všimněte si, že oproti Fabii nabízí nová Ibiza lepší maximální i minimální hodnotu, ale reálný řidič má sedačku posunutou více vzad. Ukazuje to na celkově nižší posaz s více nataženýma nohama.

Nárůst šířky se nemohl nepromítnout ani v zavazadelníku. Ten mezigeneračně získal k dobru 63 litrů, takže narostl na 355 l. Naše auto nabídlo také dvojité dno a tedy po sklopení zadních opěradel zcela rovnou ložnou plochu. Tento prvek ale nedostanete k žádné nabízené výbavě jen tak, vždy si musíte připlatit 4900 Kč.

Pro lepší představu o velikosti prostoru pro zavazadla nové Ibizy přikládáme další tabulku.

Prostor pro zavazadla (cm) Seat Ibiza Kia Rio Hyundai i20 Škoda Fabia
Šířka mezi bočnicemi 101 106 100 96
Výška po plato 41/52 42/51 44/55 56
Délka ložné plochy 54/66 64 68 71
Udávaný objem 355/x 325/980 326/1042 330/1150

Interiér žádnou revoluci nepřináší. Nová Ibiza je prostě klasický Seat s jednoduchou koncernovou ergonomií a s možná přílišnou oblibou nejrůznějších plastů. Testovaný vůz dorazil ve vrcholné výbavě Xcellence, takže se sem tam objevují chromové detaily a dekor palubní desky byl leskle černý, s prémiovým autem si ale ani takto vybavenou Ibizu asi nespletete. Lacině ovšem interiér nevypadá.

Seat Ibiza 10 TSI-23 Seat Ibiza 10 TSI-11 Seat Ibiza 10 TSI-18 Seat Ibiza 10 TSI-22

Jak známo, na plasty auta nejezdí, takže tuhle „nevýhodu“ můžeme s klidným svědomím vypustit (navíc třeba taková Toyota Yaris je i po důkladném faceliftu ještě mnohem více plastová). Potěšitelné je, že si vrcholný multimediální systém ponechal alespoň dva pevné otočné ovladače – na rozdíl třeba řešení používaného dnes v modelech Škoda.

Tříválcové potěšení 

Mluvit o potěšení v kontextu auta osazeného malým tříválcovým motůrkem 1.0 TSI asi vyvolá minimálně úsměv, nezapomínejme ale, že se pořád bavíme o kategorii, kde jsou takto malé jednotky už dlouhou dobu zcela běžné. Jistě, můžeme polemizovat na téma životnosti, ale tu v rámci testu nových aut těžko zjistíme. A pokud jde o praktické zkušenosti, které lze získat během sedmi testovacích dnů, pak není na co si stěžovat. Nejsilnější varianta motoru 1.0 TSI o výkonu 85 kW (116 k) je skutečně povedená.

Doporučujeme: Škoda Fabia Combi 1.0 TSI v dlouhodobém testu — Půl roku s tříválcem

Na tomto místě se opět nabízí porovnání s Fabií. Ta sice používá stejný motor, ale v jejím případě je naladěn na nižší výkon (81 kW/110 k), zároveň ovšem nabízí vyšší točivý moment (200 Nm vs. 175 Nm). Pocitově bych hádal, že obě auta disponují zhruba stejnou dynamikou, daleko větším rozdílem je třeba odhlučnění.

Tříválcová Ibiza je krásně tichá. Motor je tak utlumen a produkuje tak málo vibrací, že při běžné jízdě bývá problém odhalit jeho tříválcovou koncepci. Ani Fabia není v tomto směru špatná (jak Škoda říkala dříve, na kultivovaném chodu si dala záležet), ale španělská novinka je přece jen dále A je na tom také lépe než třeba tříválcový Hyundai i30, což je oficiálně o třídu výše umístěný model.

Seat Ibiza 10 TSI-28 Přeplňovaný litrový tříválec se povedl. Zejména proto, že při běžné jízdě jeho tříválcovou koncepci sotva poznáte
Seat Ibiza 10 TSI-15 Testovanou motorizaci lze jako jedinou v celé nabídce doplnit o převodovku DSG. Ta někdy nutí motor do příliš nízkých otáček

Ono tříválcové potěšení spočívá právě v tom, že o tříválci nevíte. Hrubším chodem se projeví až v nejvyšších otáčkách a Ibize navíc uděluje slušnou dynamiku. I ve 130 km/h má auto pořád chuť a hlavně sílu k výraznější akceleraci. V kombinaci se sedmistupňovou dvouspojkovou převodovkou se malý Seat rozjede maximálně na 193 km/h a sprint z nuly na 100 km/h by měl zvládnout za 9,5 s. Jaká je realita?

Odpověď najdete v další tabulce. Za udávanými hodnotami jsme zaostali přibližně o jednu sekundu.

Naměřené hodnoty Seat Ibiza 1.0 TSI DSG
ZRYCHLENÍ Z MÍSTA
0-50 km/h (s) 3,88
0-100 km/h (s) 10,63
0-130 km/h (s) 17,98
0-150 km/h (s) 26,41
ZRYCHLENÍ PRUŽNÉ
30-50 km/h (s) 1,77
50-70 km/h (s) 2,14
80-120 km/h (s) 7,79
130-150 km/h (s) 8,43
ODCHYLKA RYCHLOMĚRU
50 km/h 47,8
90 km/h 86,7
130 km/h 125,3

Takový rozdíl není vzhledem k měření s dvojicí dospělých osob nemalých rozměrů na palubě až tak výjimečný. Ibiza by mohla být nakonec rychlejší, jenže její převodovka nic jako Launch Control nezná. V praxi se vůz z místa na prvních metrech rozjížděl velmi vlažně a pokusy o sportovní start, kdy řidič drží současně brzdu i plyn, viditelně Ibize moc dobře nedělaly.

Seat Ibiza 10 TSI-40 Běžná jízda znamená tichý, komfortní a relativně úsporný provoz. Je ale pravda, že po stránce spotřeby jsme od moderního přeplňovaného tříválce přece jen čekali lepší výsledky

Zklamáním tak trochu byla spotřeba. I při předpisové jízdě převážně po okreskách si malý tříválec řekl v průměru o 6,5 l/100 km (věřte, nebo ne, podobná čísla vykazuje v podobném režimu dvoulitr současné Cupry). Jistě, je zde automat, ale stejně bychom očekávali nižší hodnoty. Při rychlejší jízdě po dálnici spotřeba snadno překoná i osmilitrovou hranici.

Podvozek pobaví

Nedá se říci, že by stará Ibiza jezdila špatně, ale ta nová je někde úplně jinde. Jednoduše je znát nová moderní platforma, kdy vůz po stránce jízdních vlastností působí velmi dospěle. Žádné kompromisy pod výmluvou zaměření vozu zejména do městského provozu. Nová Ibiza bez nejmenších problémů zvládne jak popojíždění v kolonách, tak rychlé dálniční přesuny i ostré tempo na okreskách. Není se čemu divit, technicky je to vlastně trochu menší Leon.

Seat Ibiza 10 TSI-36 Větší rozchod kol na obou nápravách je u nové generace hodně znát. Stejně jako Polo i nová Ibiza jízdně připomíná o třídu větší Leon, se kterým sdílí techniku. U verze FR dokonce dostanete i stavitelné tlumiče

Podvozek žádné zásadní překvapení s příchodem nové generace nepřinesl. Vpředu najdeme zavěšení McPherson, vzadu vlečenou nápravu. Mezigeneračně se ovšem natáhl rozvor, o výrazně rozšířeném rozchodu kol už řeč byla. Všechno tohle v praxi přináší větší stabilitu, stejně jako menší náklony karoserie. Revolucí u takto malých aut je možnost dokoupit tlumiče Dual Ride, umožňující dvě různá nastavení. To se ovšem týká pouze sportovně střižené výbavy FR. Ostatní motorizace s výkonem přes 100 koní se v zatáčkách mohou spolehnout alespoň na systém přibrzďování vnitřních kol XDS.

Doporučujeme: Seat Leon FR 1.4 TSI ACT v dlouhodobém testu — dvouválec na část úvazku

Podvozek postavený na testovaných sedmnáctipalcových kolech je stále dostatečně komfortní a auto na nich velmi dobře vypadá. Komu by to nestačilo, ten si k výbavě FR může pořídit ještě o palec větší disky. Při rychlé jízdě je nová Ibiza zábavná. Příď zatížená jen lehkým tříválcem velice rychle reaguje na změnu směru a dlouho vzdoruje nedotáčivosti, na limitu má vůz navíc tendence naznačit přetáčivost. Jde přesně o takové to příjemné utažení stopy ve chvílích, kdy v nájezdu povolíte plyn. Jen je škoda, že automat nemá (a u tohoto modelu ani mít nemůže) pádla pro řazení pod volantem. K takto zábavnému podvozku by se hodila.

Seat Ibiza 10 TSI-7 Seat Ibiza 10 TSI-6 Seat Ibiza 10 TSI-3 Seat Ibiza 10 TSI-8

Automatická převodovka je klasické DSG, které v tomto případě používá sedm rychlostí. Řadí bleskově a při rychlé jízdě chytře. Zvolit si můžete také jeden z několika jízdních režimů. K dispozici máte Eco, kdy automat vyřazuje na neutrál, Normal, Sport a Individual pro vlastní nastavení. Mnoho oblastí ale k individuálnímu nastavení není. Měnit lze jen odezvu motoru, řízení, adaptivní tempomat a klimatizaci.

Dospělé auto za dospělou cenu 

Výbava Ibizy může být rozsáhlá (což je v dnešní době běžné také u ostatních konkurentů) a náš vůz toho byl jasným příkladem. Nejlevnější Ibizu s motorem 1.0 MPI koupíte za 296 900 Kč a teoreticky by vám nic chybět nemuselo, náš vůz ovšem nabízel až rozmařilý seznam nejrůznějších prvků včetně třeba bezklíčového odemykání, vrcholného multimediálního systému, adaptivního tempomatu, dvouzónové automatické klimatizace, diodových světel a tak dále. Celková cena se proto vyšplhala na bezmála 570 000 Kč, což věru není málo.

Seat Ibiza nové generace se povedl. Je to malé auto s velkým interiérem a všeobecně dospělým chováním. Oproti předchozí generaci vůz prodělal znatelný posun, což je aktuálně špatná zpráva hlavně pro Škodu, protože ve srovnání se současnou Fabií Ibiza je a ještě nějakou dobu bude objektivně lepší volbou.


Cena testovaného vozu: 417 900 Kč
Cena testovaného vozu včetně příplatkové výbavy: 569 800 Kč


Technické údaje Seat Ibiza 1.0 TSI DSG
MOTOR
Konstrukce: řadový tříválec, uložený vpředu podélně
Plnění: přeplňování turbodmychadlem
Zdvihový objem válců (cm3): 999
Vrtání x zdvih (mm): 74,5 x 76,4
Kompresní poměr: 10,5:1
Ventilový rozvod: DOHC, 4 ventily na válec
Nejvyšší výkon (kW/min-1) 85/5000-5500
Nejvyšší točivý moment (N.m/min-1): 200/2000-3500
Převodovka: sedmistupňová dvouspojková
Poháněná kola: přední
JÍZDNÍ VÝKONY
Akcelerace 0-100 km/h (s): 9,4
Nejvyšší rychlost (km/h): 193
Spotřeba paliva město/mimo město/kombinovaná (l/100 km) 5,6 / 4,2 / 4,7
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Délka (mm): 4059
Šířka (mm): 1780
Výška (mm): 1444
Rozvor náprav (mm): 2564
Poloměr otáčení (m): 5,3
Rozchod kol vpředu (mm): 1525
Rozchod kol vzadu (mm): 1505
Provozní hmotnost (kg): 1065
Nejvyšší přípustná hmotnost (kg): 1560
Objem zavazadlového prostoru (l): 355/1165
Objem palivové nádrže (l): 40
PODVOZEK A PNEUMATIKY
Podvozek vpředu: McPherson
Podvozek vzadu: torzní příčka
Řízení: hřebenové s elektromechanickým posilovačem
Rozměr pneumatik: 215/45 R17

[su_hello-bank-calculator]

ThumbsUp (neregistrovaný)
:):):):):):) ja skapem od smiechu z niektorých ľudí. Janko, skús sa zamyslieť... a potom si choď prosím ťa prečítať AutoBild alebo Auto, Motor UND Sport a túto stránku prestaň navštevovať - pomôžeš sebe aj autorovi. :)):):) ja fakt skapem.
JohnST (neregistrovaný)
Nechapem odkial vas napadlo testovat pruzne zrychlenie zo 130-150km/h. To ziadny casopis takto nerobi.
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?