Co byste měli vědět o motoru 1.0 TSI, než začnete nadávat na litrovou Octavii

38 nových názorů
Zdroj: Redakce
  • Malé motory ve velkých autech jsou vděčné diskuzní téma 

  • Některé názory nejsou zrovna pochvalné 

  • Faktem je, že ani přeplňovaný litrový tříválec není úplně nezajímavý 

Když Octavia dostala minulý rok přeplňovaný tříválec coby náhradu za čtyřválec 1.2 TSI, způsobilo to hotový poprask. Dokud se zážehové tříválce objevovaly třeba u Fordů nebo BMW, to nikomu zas až tolik nevadilo, ale teď došlo na český bestseller. V diskuzích se objevila spousta komentářů, které nebyly zrovna oslavné. A bylo jich tolik, že Škoda dokonce před časem uspořádala netradiční tiskovou konferenci, kde přednosti tříválce obhajoval šéf vývoje motorů a podvozků Martin Hrdlička.

Takže, co byste měli zhruba o tříválci 1.0 TSI vědět, než se nad přítomností Octavie 1.0 TSI (a mnoha jiných modelů s tímto motorem) v nabídce opět rozčílíte?

Má své výhody 

Ano, pohled pod velkou kapotu Octavie na malý motor ztracený v prostoru je sice zvláštní, ale má to své výhody. Třeba už to, že je kolem motoru relativně hodně místa, což se servisním technikům určitě hodí. Další výhodou oproti malým čtyřválcům (jako bylo 1.2 TSI) je větší objem jednoho válce. To znamená lepší termodynamickou účinnost a větší dávky paliva do válce, které se lépe regulují. A pak tu je samozřejmě nižší hmotnost (oproti 1.2 TSI je tříválec lehčí o 11 kg).

Ve výsledku motor nabízí vyšší parametry než čtyřválec 1.2 TSI, ale produkuje nižší množství emisí. Není žádné tajemství, že právě tohle je z pohledu předpisů asi nejdůležitější.

Parametry jsou solidní 

Jak už asi víte, nový tříválec nabízí maximální výkon až 85 kW a vrchol točivého momentu 200 Nm. Ve srovnání se starším čtyřválcem 1.2 TSI to znamená nárůst o 4 kW a 25 Nm.

Škoda Octavia 1.0 TSI vs. 1.2 TSI: Černobílá záležitost?

Jak jsme zjistili minulý rok ve srovnávacím testu, litrová Octavia oproti té starší čtyřválcové také skutečně lépe zrychluje. Lepších parametrů motoru bylo dosaženo zejména navýšením plnicího tlaku turbodmychadla z původní hodnoty 1.0 na 1,6 baru. Tříválec také používá variabilní časování sacích i výfukových ventilů, vstřikovací tlak byl zvýšen z 200 na 250 barů a samozřejmě nechybí ani mezichladič stlačeného vzduchu. Technicky by byly možné ještě vyšší parametry, ale pak by se zřejmě nepodařilo dosáhnout nižší spotřeby a produkce emisí.

Pro nižší spotřebu se toho udělalo hodně 

Motor je velmi komplexní konstrukce, v níž změna jedné části přímo ovlivní něco jiného. Navýšení výkonu by mohlo znamenat zvýšení spotřeby, takže bylo potřeba provést opatření, která by naopak spotřebu snížila. Začít můžeme třeba nízkou hmotností motoru jako takového, kdy je blok vyroben ze slitiny hliníku. Snižovaly se také třecí ztráty a například systém mazání využívá variabilní olejové čerpadlo. Dříve byl tlak daný pouze otáčkami, dnes je objem dodávaného oleje regulován elektronicky.

10tsi_21 Malý tříválec ve velké Octavii ještě stále vzbuzuje negativní reakce. V praxi motor ale funguje více než obstojně a třeba i díky elegantnímu technickému řešení nabízí kultivovaný chod bez použití vyvažovací hřídele

Spotřebu snižuje i známé řešení s výfukovými svody integrovanými do hlavy válců. Vtip je v tom, že tyto výfukové kanály jsou chlazené, čímž se daří účinně snižovat teplotu výfukových plynů. Při ideálním spalování v režimu lambda = 1 (14,7 kg vzduchu na 1 kg paliva) dosahuje teplota výfukových plynů více než tisíce stupňů. Ocelové svody by takovou teplotu nevydržely. Problém by to byl rovněž pro katalyzátor, kde by se v podstatě odpařily jeho aktivní vrstvy. Starší motory tomu předchází obohacením směsi, tedy vyšší dávkou paliva. Jenže to logicky znamená větší spotřebu a větší produkci emisí. Integrované svody do hlavy válců problém řeší. Jinak i tento tříválec používá oddělené okruhy chlazení zvlášť pro blok a zvlášť pro hlavu. Rozdíl v teplotách je přibližně 17 °C.

Myslelo se také na odolnost 

Během tiskové konference také padla otázka na téma životnosti motoru. Martin Hrdlička uvedl, že zná případy, kdy starší tříválce najely stovky tisíc kilometrů bez větších problémů, ale na druhou stranu lze motor úspěšně zničit po ujetí čtyřiceti tisíc. Nicméně jeden příklad, co všechno obnáší snaha o vylepšení životnosti, nám dal.

Doporučujeme: Škoda Rapid dostala nová světla a tříválec 1.0 TSI (první dojmy)

U motoru 1.0 TSI nemají oka ojnic pouzdra. Díky tomu může být oko samotné silnější a tudíž odolnější. Zároveň je tu ale pořád snaha o snižování hmotnosti, takže se přišlo s řešením, kdy je v horní části oko tenčí, zatímco v dolní silnější. Když jde píst při expanzi dolů, působí na oko ojnice větší tlak, než když se vrací nahoru. Ve finále je tedy oko ojnice odolnější přesně tam, kde má být. Samozřejmě nám zde ale zůstal ještě problém s povrchem oka, protože jsme odstranili pouzdro. To řeší speciální povrch pístního čepu, který je nasycen uhlíkem. Celá věc má samozřejmě i své nevýhody, oproti klasickému provedení je dražší.

Také vibrace stojí za pozornost 

Tříválcový motor je z podstaty nevyvážený a produkuje více vibrací než čtyřválec. Dá se to vyřešit vyvažovací hřídelí, jenže... To je další mechanismus navíc, který spotřebuje určitou energii. A to znamená zvýšení hmotnosti, vyšší ztráty a ve finále vyšší spotřebu paliva. Celý systém vyvažovací hřídele musíte také vyrobit, což zvyšuje náklady. Jak jsme si řekli, použití konstrukčně dražších řešení znamená snahu jinde ušetřit. Proto tříválec 1.0 TSI vyvažovací hřídel nemá a vibrace řeší jinak.

10tsi_17 Tříválec 1.0 TSI se chlubí kultivovaným chodem, ale vyvažovací hřídel kvůli úspoře paliva i výrobních nákladů nemá. Konstruktérům se podařilo převést kmity do podélné roviny, kde je vůz tužší a kde je posádka také vnímá podstatně méně

Na setrvačníku je umístěn nevývažek a další se nachází na řemenici, přičemž oba jsou vůči sobě fázově posunuty. Konstruktéři se snažili převést kmity ze svislé roviny do podélné. V podélném směru je totiž automobil podstatně tužší a zároveň člověk sedící v autě daleko více vnímá svislé kmitání než to podélné. Je fakt, že v praxi jde o vskutku kultivovanou tříválcovou jednotku.

Jsou zde i další zajímavá řešení 

I když se to nezdá, také tříválec 1.0 TSI může nabízet zajímavá technická řešení. Kromě těch, o kterých už řeč byla, stojí za pozornost například výfukové ventily plněné sodíkem. Jejich dřík má průměr 5 mm, uvnitř je ovšem třímilimetrová dutina. Ta je ze šedesáti procent naplněná sodíkem, kdy se využívá takzvaný „šejkr-efekt“.

„Favorit vypadal na pořádný průšvih,“ vzpomíná konstruktér Petr Hrdlička

Sodík se ve spodní části odpaří, čímž odebere teplo z teplotně nejvíce namáhané části ventilu a převede ho do horní části, tedy do chlazené hlavy válců. V praxi to znamená, že stěna dříku má pouze jeden milimetr. Nejsou tak dávno doby, kdy takové řešení bylo u podobně dostupných motorů jen těžko představitelné. Pro srovnání, dřík výfukového ventilu Škody Favorit má průměr 8,5 mm, přičemž není dutý. Kromě chlazení ventilu je další výhodou i samotná nižší hmotnost ventilu.

Škoda má s tříválci bohaté zkušenosti 

Zatímco dnes už je tříválec brán jako naprostá samozřejmost, jeho příchod na přelomu tisíciletí do nabídky Škody způsobil velký rozruch. Motor 1.2 HTP ovšem považuje Martin Hrdlička za gigantický úspěch, přestože i on sám přiznává, že s ním Škoda zprvu měla problémy. U nás velmi dobře známé HTP už v nabídce mladoboleslavské automobilky nenajdete, ale motor  se stále ještě vyrábí a prodává. Škoda dodává tuto jednotku do aut určených pro indický trh.

Martin (neregistrovaný)
:-) tohle vlákno je velice pěkné, proto přihodím svou trošku. V rodině máme jednu z prvních 1.2 HTP, ještě v té slabší verzi s 2 ventily na válec. Auto nejdřív jezdil táta, pak sestra a nyní ho mám já, po tom, co jsem se rozhodl dál neopravovat můj Peugeot 407 2.0 HDI s ohledem na jeho celkový stav a zůstatkovou hodnotu (jinak do 350 tis. km bez zásadních investic). V ten moment musela Fábka nastoupit na místo hlavního vozidla, což pro ni znamenalo návrat z automobilového důchodu zpět na rušné silnice a dálnice. Od té chvíle jsme přelezli 300 tis km, a i když má jen 54 koní, na naše silnice a dálnice to stačí bohatě a jak v předchozím příspěvku bylo uvedeno, většinou je to v řidičích. Aby ale nevznikl chybný dojem, můj táta žádnou údržbu nedělal, řetěz je původním, možná i řemen a vodní pumpa. Posilovač brzd z výroby nefungoval nic moc, tak jsem ho až letos nechal vyměnit za starší za 700,- Kč. Když nějakej koumal poškodil zámek u řidiče, roky se odemykalo jen od spolujezdce, dostat tak tašku do kufru znamenalo rozcvičku kolem auta tam a zpět :-D Kdo si ale myslí, že se vyrábí auta bez chyb ať už dnes nebo v minulost, je na omylu. Dřív bylo komponent míň a bylo vyšší PPM a dnes je to na opak. Komponent je vyšší s nižším PPM (zjednodušeně poměr chybných dílů v objemu produkce). O tom na co Fabie jezdila pak ani nemluvě, základem byl E85 70:30 s benzínem (auto dostalo přestavbu), pak s přitvrzením na STK to po mnoha letech muselo ven, tak šlo auto do LPG a na ten jezdí dodnes a musím říct, že poměrně obstojně. Kdo u tohoto auta hledá mimořádný výkon, je při nejmenším optimista, kdo ho hledá u 2 tis. ot/min, tak to už je pořádný naiva. Silnějším autům se dá vyrovnat, ale za cenu vyšších otáček (myšleno 2,5-4 tis.). Převodovka je krátká, což k motoru pasuje, škoda jen, že na dálnici pak při tachometrových 150 km/h točí 4.500 ot/min, což s ohledem na vzdálenost omezovače a důvěru v oleje dlouhodobě nepřekračuju (předjíždět na hranici červeného např. AUDI Q8 při 180 km/h je fakt úlet a super zážitek). Spotřeba v tomto režimu je pro zajímavost 8,5 l/100 LPG. Ono celkově stačí kouknout, kolik tříválců na silnicích jezdí a myslím, že tahle koncepce je jednoznačně úspěšná a odzkoušená. I toto jsou důvody, proč o nové 1.0 TSI FABIA/RAPID uvažuji i s přestavbou na LPG (popř. na CNG z výroby, třeba u nové SCALA nebo SEATu). Vždy ale ale najdou vrtalové a vrtáci. Vrtalové jen nevěří technologiím a obecně změnám, popř. můžeme říct, že některé technologie se již dříve objevili jinde, i když celkově ta auta za moc nemusela stát, takže pokrok na jedné straně byl bez efektu kvůli chybám jinde. Já v dnešní auta mám celkově důvěru a nežiju v iluzi, že hýčkat si starou Felicii nebo Fabii nebo cokoliv má význam. Pravdou je, že po nějaké době se auto v zásadě rozsype, kdy začnou končit životnosti hlavním součástem, těch je dnes čím dál víc, takže kdo se auta včas nezbaví, při vyšším stáří a km nakonec i u spolehlivého auta zapláče. Já měl a mám svoje plechové miláčky rád a těžko se mi s nimi loučí, ale taky nemám peněz na rozhazování a v současných možnostech mi 1.0 TSI přijde jako dobrá volba, koupit do 50 tis. nájezdu a prodat ideálně při 150-180 tis km. Na nájezdy kolem 500 tis. km je potřeba jiné auto a bez údržby to stejně nepůjde, tak držím palce všem, aby na ně nevyšlo to páteční auto a vždy dobře dojeli, protože ať už HTP nebo TSI, ty motory to zvládnou, ale nějaký spěchal se může snadno stát daleko palčivějším problémem. Zdraví Martin
Co ty na to (neregistrovaný)
Vlastním ovci 1.0 TSI ..olej měním po 12-15tkm, leju stooktan, spotřeba dlouhodobá 5.4, olej nežere..nevytacim za studena, potom ho nešetřim... Co by se jako mělo stát? Chyba je z většiny procent v řídících
generic cialis (neregistrovaný)
Precio De Cialis Generico En Aguascalientes excelp https://bbuycialisss.com/# - Buy Cialis SicAnyncBisy Where To Order Doryx Jersey Citybuy Vigora 100 Inelaantinia cialis online without poitarrity levitra 10 precio
Loabict (neregistrovaný)
Resultados De Propecia https://cheapcialisll.com/ - generic cialis 20mg Testbericht Levitra cialis online cheap Cialis 20 Ml
Pošuk (neregistrovaný)
Radši bych jezdil v elektromobilu, než mít pod kapotou směšný tříválec, hanbou bych se propadl... Škoda se postupně přesouvá k elekroautům. Pojebané emisní normy...
Tomas (neregistrovaný)
Většina co tu pomlouvá 1.0 Tsi s ním v životě nejela, ale vědí, že stojí za prd... Radši nějakou přetočenou diagnózu z německa,
Cajk (neregistrovaný)
Znám případ ,kdy u 1.0 TSI 85Kw praskla po 20tis. ojnice! Fakt kvalita!:)
Milan (neregistrovaný)
Mám fabii 1,2 HTP r. 2011 a v 65 tis. přetržený rozvodový řetěz , v záruce měněn nový motor v servisu škoda Olomouc. V 135 tis. přeskočil rozvodový řetěz a před tím se zapekly kroužky jednoho válce , motor nejel a házel chyby , V servisu oznámeno že je motor zničen , nejde opravit . Opravdu jsem byl překvapen jak poruchový motor škoda vyrábí.
(neregistrovaný)
rok 85, Fiat Uno turbo ie 1,3 preplnovany benzin, uz tenkrat ventily plnene sodikem, takze zadna novinka, pouze osvedcena technologie stara vic jak 30 let... Auto o vaze nejakych 900kg a zivotnost motoru nejakych 250tkm, pak bezpodminecne hlava valcu na repas, o turbu nemluve. Mel jsem 2x jakozto fanda a rozebiral jsem jich X, dodnes mam preplnovanou 1.4ku. Tenhle skodovackej litrovej skvost v aute co vazi cca 1,3t ani nahodou nevydrzi vic. Ty materialy co jsou pouzivany rozhodne nejsou o 200% lepsi jak byvaly a ty premrsteny tlaky jednou proste fouknou z motoru ven, jakmile se unavi nejslabsi clanek, to je proste fyzika a potvrdi to kazdej motorar. Kdyz to nalozite a chcete aby to jelo v beznym provozu (tim nemyslim dalnici a ustalenou rychlost), tak to papa i travu kolem cesty tak jako 1.2 TSI ve fabiich, tj. 8,5+, proste to musite nakrmit. Kdo ma rozum, tak si koupi auto s normalnim motorem, tj. min. objem 1.5 a 4 valce. Tohle je jen past na druhyho a dalsiho majitele majitele. Driv byvaly motory, ktery prezily cely auto. Dnes cele auto prezije tenhle pseudomoturek. To je jen vysledek cele honby za emisema.
Radim (neregistrovaný)
Mám octavia 3 1.4tsi,110kw.vyborny motor se spotřebou kolem 5 litru,ale dá se i za4litry.a na litrove motor bych byl zvedavej.p.Hrdlicka má moji plnou důvěru.
Mahlpo (neregistrovaný)
Musim rici,ze pekne napsane. Ted jsem videl video svet motoru,kde Martin Vaculik rozebral Rapida a motor 1.0 po 100 000. Jenom chvala. Tak kdo z vas chytrolinku rozsbral take motor do posledniho sroubku a provedl mereni a zjistil,ze je tak na hovno jak vsichni tvrdi? V hospode se to keca kazdej ozrala co si neumi ani vymenit olej je odbornik na tento motor,ze mu to jeho servisak rekl. Tak si kupujte mazdu 6 za 700 000,ale kdyz si pak v AAA koupi nekdo tento motor,kdy je stocen treba z 180 000km na 40 000km,tak se pak nedivte.
Tomas (neregistrovaný)
Většina co tu pomlouvá 1.0 Tsi s ním v životě nejela, ale vědí, že stojí za prd... Radši nějakou přetočenou diagnózu z německa,
Motor (neregistrovaný)
Mam 2.2 benzin Opel na 4 pri 60 zvladne spotrebu za 4l pri otackach 1500.
marwel (neregistrovaný)
je to vsetko pravda nepravda ja mam peugeot 206 sw 1.0 a za 15 rokov banalne opravy.auto slape jak ma.spokojny.jasne ze do kopca zaplace ale poho podradim.ja ked idem na vylet tan na vylet nie dakar..teraz som si objednal t roc 1.0 tsi o 5 rokov napisem.jo??
David (neregistrovaný)
Nejlepší je, že při výhodách motoru je první uvedeno, že je kolem motoru relativně hodně místa, což se servisním technikům určitě hodí, to mě pobavilo - asi vědí proč si ho tam udělali :D :D
pop (neregistrovaný)
tie vase tupe komentare su proste najlepsie :D vsetci nadavaju na 1.0tsi ale to ze uz maju aj ine znacky aut tak to je v poriadku a nikto to neriesi ??? ..hlavne ze bmw i8 ma 3 valec s dopovanym 252k ponovom 300k za cenu 120 000eu a ani nikto to neriesi ze ma pod kapotou niejaky ten 3 valec 2x preplnovany ...proste ludstvo je hlupe a hejtuje len nato co pride hlavne na skodovku preto lebo je viac ako dobra a dostava sa nahor stale vyssie a rychlejsie ...sa pozrite na francuzke motory co vladaju kolko zvadaju nahorsie vyrabajuce auta na svete maju problemi hned po zaruke niektore este v zaruke a uz som videl aj rovno z vyrobnej linky pokrivene ako zozuvany papier ktore maju problem nabehat pol mil. km kde pri vw group motoroch to nieje nic nove a ide kludne aj na milion km hlavne poctive TDICKa najlepsie dieslove motory ake sa vyrabaju a co sa tyka zivotnosti 1.0tsi zavysi natom ako sa bude tupec majtel onho starat ..lebo pri francuzovy sa starajte ako chcete i tak vas sklame mam stym skusenosti tak nehejtujte ked sa vtom nevyznate najprv si kupte a najzdite stovky tisic km a potom hejtujte tupci
siky (neregistrovaný)
Zaujatý chudáčku, dál si žij ve svém Škoda 1,0 snu ale netvrď něco o tupcích. Sám seš a velkej. Srovnávat i8 s touhle plečkou může opravdu jen "odborník" tvého ražení. Plug-in hybrid má ty "koně" elektrický a spalovák slouží jako centrála ty Jano z hor. Běž si dat borovičku a vypřáhni koně.
Milan Salač (neregistrovaný)
Zdravím všechny. Měl jsem ve fabce motor HTP a upřímně, žádný tříválec bych v žádném případě nechtěl. A ty keci co tady ten motor vychvalují jsem slyšel při koupi. Škodovky se mi teď moc líbí, ale motory jsou hrůza. Koupit si auto za 400 000 a mít tam motor z Warťasa se mi zdá uchylárna.
RAZOR (neregistrovaný)
Bože šlehněte se tupým patykem do těch Vašich přiblblých palic. Ty motory mají určité zaměření a cílovou skupinu. Když jsem negr budu jezdit brzda plyn, lepit se na každého ocasa, myškovat a hlavně jezdit k Radimu šichtérovi do servisu a jako bonus taktovat břečku za 29,80 na TANK ONO, tak potom ANO tento motor zřejmě nevydrží ani 100k. Kdo má ale mozek a ne slámu, bude jezdit solidně a tankovat poctivý 100okt. tak se vůbec o ten motor nebojím. Tyto motory např. úplně lehce mají spotřebu pod 5l a to nemusíme ani jezdit jako hlemýždi, takže takové ty srágory z recenzí, kdy při sportovní jízdě maj 13l, tak to bych chtěl opravdu tu jízdu vidět, tipuju na 1ku 6k otáček. V životě se tam člověk s hlavou i kdyby jel jak prase nedostane nad 7.5 :) No comment tady ty Vaše celé žvásty.
T3Rr0R (neregistrovaný)
Tvl tak vetsi sracky nez co si tu vybli jsem jeste neslysel, mam zkusenosti jak s HTP tak s 1.0TSI a oboji je sracka non plus ultra s kterou se rozhodne spotrebou pod 5litru nedostanes, budes rad kdyz se dostanes pod tech 7,5 jak ty pises, a vic jak 7,5 neni zadnej problem ani omylem. A 100-150k km je max zivotnost, pak ten motor muzes vzit a celej zahodit. Tak se prober z ty diskoteky, protoze jedinej kdo tady bleje totalni zvasty jsi ty. Je videt ze jsi jen debilek, co to obhajuje , ale nikdy ten motor nevidel a uz vubec s nim nejel a uz vubec ho ikdy neservisoval. Takze nejdriv si priste over fakta , nez zacnes blejt takovy sracky. A ted me treba sezerte vy dementni obhajci preplnovanejch trivalcu, co v nich nikdy ani nejeli ale budou se jich zastavat jak tupy ovce. Bye
HAFAN (neregistrovaný)
Zdravím všechy motoristy se zdravým rozumem. Nejsem žádný odborník na motory, ale už víc než čtvrť století jezdím a za tu dobu mi prošla rukama řada aut. Dokonce i 1,2 HTP a dovoluji si říct, že to bylo asi to nejhorší co jsem zažil. Nedovedu si v praxi představit tak složitý a komplikovaný motor jakým je 1,0 TSI. Prosím nepodléhejme těm žvástům jak dokonalý výrobek pro "nás" stvořili. Dívejme se jiným směrem a prostě a jedoduše to NEKUPUJME.
amigo (neregistrovaný)
Já to vidím tak. Stále se mluví o úsporách paliva ale najděte současné auto pod 5.l spotřeby. Mohou za to všechny ty emisní sračky, které ubírají motoru třetinu výkonu zejména vracením výfukových plynů zpět do motoru. následně zaserou sací potrubí a ventily, kde se připalují. Následně likvidují katalyzátor, nebo filtr DPF. A pak už jen následuje zákazníku bohužel je to drahé. Kde jsou doby, kdy se věci dělaly poctivě i pro chudé.
Řidič (neregistrovaný)
Pravdou je, že co se motorů týká řítíme se do prdele, už jen ta plachta a díry na odážení nohama. Skutečnost je děsivá. Evropa bude šetřit na kde jaké řiti co se emisí týká, jezdit budeme na drahou elektřinu, kde už nikdo nemluví o nákladovosti a emisích při výrobě a likvidaci baterii a akumulátorů. Tomu se asi říká utajená ekologie :-) A druhá část planety "Asie, Čína, Rusko ale pozor i celá AMERIKA" si budou užívat přebytků a tudíž levných pohonných hmot bez jakýchkoliv ohledů na ekologii. Nebo jejich 6-ti a 8-mi válce jsou srovnatelné s našimi litry a možná jednou v budoucnu opět s fiaťáckými šestistovkami???????????????? :-) Nebo je to záměr, jak zlikvidovat nebo přibrzdit některé úspěšné automobilky?? BOŽE, kdy se ta Evropa vzpamatuje?
Eman (neregistrovaný)
Diky za informativni clanek, v dnesni dobe je takto vecnych textu na internetu malo. Diskutujicim kolegum: neprijde mi, ze by autor opevoval pouzita reseni jako nove objevy. Co na tom, ze rendlik nebo ford s nimi prisli driv? O tom preci clanek neni. No ale stejne si takovej werk neporidim. Zustanu u V8 :-)
666 (neregistrovaný)
"Na setrvačníku je umístěn nevývažek a další se nachází na řemenici, přičemž oba jsou vůči sobě fázově posunuty. Konstruktéři se snažili převést kmity ze svislé roviny do podélné. V podélném směru je totiž automobil podstatně tužší a zároveň člověk sedící v autě daleko více vnímá svislé kmitání než to podélné. Je fakt, že v praxi jde o vskutku kultivovanou tříválcovou jednotku." Gratuluji.....Ecoboost to má již cca 7 let...
bubák (neregistrovaný)
Nemohu se dočkat nového přepracovaného tříválce o objemu 880 ccm3 se 120 kW v základu a neskutečným "kr(o)uťákem" 299 Nm. Samozřejmě START-STOP systém s vypínáním všech 3 válců. ------ A teď seriózně - vážení, tohle je motor na jedno použití a nějakých max. 85-100 tisíc najetých kilometrů. Nedokážu si totiž představit, jak bude takovýto motor fungovat při (ne)kvalitě paliva, (ne)kvalitě i značkových servisů, stoupající agresivitě řidičů (obecně) a v podmínkách firemních flotil, kdy se seškrcují náklady na provoz autoparku. Je to všechno o emisním šílenství, nic jiného bych v tom ani nehledal.....
R (neregistrovaný)
Ad sodikem plneny ventily - jestli 27 let neni "tak davno", tak budiz. Sodikem plneny ventily mela uz 1.8 16v v Renaultu 19 (a neverim ze byl v tomhle Rencek sam).
R (neregistrovaný)
A kdyby se nekomu R19 zdala moc exkluzivni (coz muze u tohohle motoru bejt, i kdyz jich bylo mraky), tak stejnou "novinku" lze nalezt i u vsech Dacii s 1.6 E85. Tam je to "jen" sest let. Takze, mam to brat tak, ze Skoda technologicky pokrocila na uroven Dacie? Ze ta oda v clanku to neprimo rika.
  • Našli jste v článku chybu?