Také koncernu Fiat Chrysler hrozí Dieselgate. Zatím úřadům vadí jen neohlášený software

přidejte názor
Zdroj: Redakce
  • Americký úřad na ochranu životního prostředí (EPA) zjistil nesrovnalosti s emisemi u vozů koncernu Fiat Chrysler 

  • Jmenovitě se jedná o modely Dodge Ram 1500 a Jeep Grand Cherokee osazené naftovým šestiválcem 

  • Úřady zjistily přítomnost softwaru, který koncern FCA nenahlásil, což je porušení předpisů 

  • Zatím ale nebylo prokázáno, že by šlo o stejnou manipulaci jako u automobilky VW 

Aféra Dieselgate má další pokračování. Tentokrát se týká koncernu FCA (Fiat Chrysler Automobiles), respektive modelů Dodge Ram 1500 a Jeep Grand Cherokee osazených třílitrovým naftovým šestiválcem. Úřady totiž v rámci prověřování produkce emisí, které odstartovala kauza Volkswagenu, zjistily u zmíněného motoru přítomnost neohlášeného softwaru.

Doporučujeme: Je rychlejší Jeep Grand Cherokee SRT, nebo akrobatické letadlo?

Problém zatím tedy není stejný, jaký dříve postihl Volkswagen. V jeho případě byl zjištěn software určený přímo k manipulaci s výsledky při oficiálních měřeních. Americké úřady ukládají automobilkám povinnost oznámit přítomnost všech zařízení, která by mohla ovlivnit konečnou produkci emisí. Přesně to je také ta ona aktuální potíž koncernu FCA. EPA (americký úřad na ochranu životního prostředí) totiž zjistil přítomnost programových funkcí, které mu koncern FCA neoznámil.

Americké úřady například nevěděly o uzavírání recirkulace výfukových plynů při jízdě po dálnici, respektive o omezování činnosti systému EGR s rostoucí rychlostí obecně. Stejně tak bylo pro EPA novinkou uzavírání EGR při čištění výfukových ventilů nebo při dosažení určité teploty motoru, případně některé režimy vstřikování močoviny. Celkem EPA zjistila osm nesrovnalostí. Všechny se točí kolem recirkulace výfukových plynů a systému SCR.

Doporučujeme: Češi si nechávají motory z Dieselgate upravit, i když to není povinné

Přestože není jisté, zda koncern FCA úmyslně manipuloval s hodnotami emisí, už samotné neoznámení přítomnosti softwaru ovlivňujícího reálnou produkci oxidů dusíku je porušením zákona. Následovat bude další vyšetřování. Jeho cílem bude prověřit, zda koncern FCA přece jen nepoužíval něco jako Volkswagen.

EPA ve svém komuniké uvádí, že na americkém trhu bylo zjištěno 103 828 automobilů, kterých se aktuální problémy týkají. Jedná se o zmíněný Dodge Ram 1500 a Jeep Grand Cherokee modelových let 2014 až 2016. Koncernu FCA za toto pochybení hrozí pokuta ve výši až 4,6 miliardy dolarů, tedy v přepočtu přibližně 117 miliard korun.

Oficiální tiskovou zprávou už na oznámení EPA zareagoval i koncern FCA. Vyjadřuje v ní zklamání z rozhodnutí EPA vypustit zprávu do světa a uvádí že se těší na setkání se zástupci EPA a na to, až jim dokáže, že je vše v pořádku.

Vstoupit do diskuse
  • Našli jste v článku chybu?