Studie: Náklady na servis elektromobilů jsou v prvním roce provozu vyšší než u vozů se spalovacím motorem

05.08.2021
3 nové názory
Zdroj: Redakce
  • Podle studie společnosti We Predict jsou náklady na servis elektromobilů výrazně vyšší, než tomu je u servisu spalovacích motorů 

  • V prvních třech měsících provozu převyšují servisní náklady elektromobilů více než dvojnásobně servis spalovacích motorů 

  • Po prvním roce užívání jsou elektromobily na servis 1,6krát dražší

  • Problém je stále fakt, že jde o novou technologii. Opravy také trvají delší dobu a práce jako taková je dražší 

Jednou z často uváděných výhod technologie bateriových elektromobilů je jejich konstrukční jednoduchost. Bateriový elektromobil má obecně menší počet dílů, a právě proto by měl být jeho servis levnější. Zdá se ale, že minimálně v prvním roce používání elektrického vozu to není tak docela pravda.

Ukazuje to studie společnosti We Predict, na kterou upozorňují Automotive News. Podle této analýzy jsou průměrné náklady na servis jednoho elektromobilu 2,3krát vyšší než tomu je v případě spalovacího motoru. Po prvním roce eviduje We Predict snížení tohoto rozdílu. I tak ale zůstává v průměru servis jednoho elektromobilu 1,6krát dražší než je průměr spalovacích motorů.

Mercedes na baterky: Ve Stuttgartu chystají elektrická AMG, třídu G i luxusní elektrický Maybach
Přečtěte si také:

Mercedes na baterky: Ve Stuttgartu chystají elektrická AMG, třídu G i luxusní elektrický Maybach

Důvodů udává studie několik. Jedním z nich je fakt, že stále jde o novou technologii, se kterou nemají servisy tolik zkušeností. Dokazuje to mimo jiné i délka diagnostiky závad. Ta u elektromobilů trvá dvakrát déle než u vozů se spalovacím motorem. Samotná oprava závad bateriových vozů pak v průměru zabere o padesát procent více času a sazba za hodinu práce je u elektromobilů podle zmíněné studie o třicet procent vyšší.

Zajímavé jsou také nejčastější závady. Podle studie jde především o problémy s nabíjením nebo kabeláží. Často se ale také vyskytují závady na podvozku, což je přisuzováno přítomnosti velmi těžkých akumulátorů, respektive celkově vysoké hmotnosti elektromobilů jako takových.

Zmíněné skutečnosti jsou problémem spíše pro automobilky, protože musí elektromobily opravovat v záruce. Jak ale připomíná Forbes opět s odkazem na studii We Predict, v průběhu let se výskyt závad u elektromobilů postupně snižuje. Po prvním roce užívání klesl výskyt závad na 1000 elektromobilů o 33 % a po druhém roce o dalších 14 %. Spolu s tím je evidován také pokles nákladů na opravu. Kompletní analýzu nákladů na servis po prvních třech letech užívání elektromobilů ale společnost We Predict teprve připravuje.

Do Evropy přichází nejrychlejší pětimístný Ford, jaký jste si tu kdy mohli koupit. Na Mustang Mach-E GT si připravte dva miliony
Přečtěte si také:

Do Evropy přichází nejrychlejší pětimístný Ford, jaký jste si tu kdy mohli koupit. Na Mustang Mach-E GT si připravte dva miliony

Mezi elektromobily se ukázal jako servisně nejméně problematický Ford Mustang Mach-E, což je ale v podstatě zbrusu nový automobil. V jeho případě vychází průměrný servis na jeden vůz po třech měsících používání na 93 dolarů. Na druhém místě následuje s výsledkem 366 dolarů Audi e-tron.

Analýza americké společnosti We Predict vychází ze servisních údajů devatenácti milionů automobilů modelových let 2016 až 2021.

Já doufám, že to bude ještě trvat, než nás společnost "donutí" abychom si koupili elektromobil. To bude můj konec. Pak snad radši začnu jezdit autobusem. Baví mě auto opravovat a vylepšovat. Mám spoustu nářadí a ochranných pomůcek , ale s elektromobilem si už neporadím, tak mi skončí moje schovávání v garáži. To je na tom všem to nejhorší :-D .

Roman (neregistrovaný)
Upřímně právě ty náklady na případný servis a zároveň i to, že vám auto neopraví jen tak někde jsou pro mě zatím důvody proč si zatím elektromobil nepořizovat. Se svým autem jsem zatím spokojený. Až doslouží, tak už ta situace snad bude lepší a pořízení elektromobilu bude dávat i větší smysl.
Jíra (neregistrovaný)
Tak to je docela překvápko, co? Kdo by to byl čekal. Ono když jsme přezouvali Leafa, tak nám v servisu taky vystavili docela slušnou fakturu a to ještě stihli zničit čidlo na měření tlaku v levém kole. No, co... Od té doby dávám jinam. Ono některé servisy jsou fakt pecka. Nedávno jsem řešil servis šroubových kompresorů a nebýt toho, že jsem narazil na https://www.kompresory-filtry-servis.cz/sluzby/servis/servis-kompresoru tak bych si to taky snad musel udělat sám. Hrozní fušéři někteří rádoby řemeslníci.
  • Našli jste v článku chybu?