Sněhové řetězy: Vše, co potřebujete vědět o jejich používání

03.11.2016
1 nový názor
Autor: Redakce
  • Použití sněhových řetězů může přikázat dopravní značka C 5a

  • V některých zemích je musíte mít jako povinnou výbavu v zimě

  • Nejvyšší dovolená rychlost s řetězy je 50 km/h

I s kvalitními zimními pneumatikami můžete mít v opravdu extrémních podmínkách problém. Poslední možností záchrany mohou být sněhové řetězy. Ale jejich používání se řídí určitými pravidly. Pojďme si raději ujasnit, jak to se sněhovými řetězy je, kdy je smíte použít a kdy je to naopak zakázané.

Používání sněhových řetězů u nás samozřejmě reguluje vyhláška ministerstva dopravy 30/2001 Sb. Nasazení řetězů je povinné, pokud je u silnice umístěna příkazová dopravní značka C 5a. Je to modrý terč s charakteristickým symbolem kola s řetězy. Její platnost pak ruší značka C 5b, která je přeškrtnutá červeným pruhem.

Doporučujeme: Test zimních pneumatik 185/65 R15 T - Nejlepší je Goodyear, propadl Kléber a Firestone

Zatímco značka C 15a „povinná zimní výbava“ (modrý terčík se symbolem osobního auta a pod ním je sněhová vločka) bývá u silnic umístěna trvale a dovoluje jízdu jen na schválených zimních pneumatikách, značky C 5a/C 5b používají silničáři nejčastěji jako přenosné. „Za přestupek nerespektování dopravního značení (tedy za nepoužití sněhových řetězů tam, kde je to značkou přikázáno) hrozí řidiči pokuta do 2000 Kč blokově, nebo 1500 – 2500 Kč ve správním řízení,“ upřesňuje Tomáš Neřold, tiskový mluvčí ministerstva dopravy.

S nasazenými sněhovými řetězy je dovoleno jet nejrychleji 50 km/h. Nezáleží na tom, jaký typ řetězů používáte a co doporučuje jejich výrobce. Mimo oblasti označené dopravními značkami C 5a/C 5b je u nás použití sněhových řetězů na vůli řidiče. Vysloveně zakázané není nikde. Pozor na pneumatiky s hroty, ty u nás povolené nejsou (s výjimkou pro automobilové soutěže).

Jaké jsou typy „řetězů“?

Existují tři typy komerčně úspěšných sněhových řetězů. Nejvhodnější a nejrozšířenější jsou řetězy kovové. Zajišťují spolehlivou trakci a mají dlouhou životnost. Nevýhodou je jejich hlučnost a nepohodlná jízda na ledu nebo již suché, případně mokré vozovce. Hodí se skutečně jen do sněhu, na druhou stranu s nimi kratší úsek po udržované silnici vždycky projedete.

Asi nejspolehlivější jsou řetězy, které mají na obvodu tvar do písmene H. Takové poskytují dostatečný záběr po celém obvodu pneumatiky a představují i lepší řešení z hlediska komfortu.

V nouzi se používají i tzv. tekuté řetězy, které se v rychlosti na pneumatiku nastříkají ze speciálního spreje. Jejich trakce je ale omezená a je to skutečné nouzové řešení jen na pár stovek metrů. Hmota se postupně z pneumatiky ojede.

Dnes hodně motoristů spoléhá na textilní řetězy. Mnohdy se jedná o nouzové řešení na vyjetí. Názory na jejich účinnost se různí, stejně jako výsledky testů. Jde především o metodiku. V hlubokém sněhu jsou klasické kovové řetězy většinou lepší, textilní mají zase dobré vlastnosti na ledu a jsou komfortnější. Na suché nebo mokré vozovce se ale rychle opotřebují. Ani jejich nasazení, zvláště na pneumatiku obalenou blátem nebo sněhem, není jednoduché. Pro někoho, kdo má vůz, jehož výrobce přímo montáž kovových řetězů zakazuje, jsou ale právě textilní „řetězy“ asi jediné rozumné řešení.

Doporučujeme: 10 zimních středisek, kde se již lyžuje

Nezapomeňte se při výběru sněhových řetězů řídit také velikostí kol. Nejde jen o samotnou šířku ráfku, ale rovněž o velikost pneumatiky, její šířku a profil. Většina výrobců řetězů má u svých produktů jednoduchou tabulku, podle které si najdete vhodný typ pro vaše pneumatiky.

Ještě jeden detail. Některé řetězy nejsou vhodné na hliníkový ráfek nebo plastovou poklici, mohly by je poškodit. Opět zkontrolujte, jestli výrobce řetězů použití na hliníkovém ráfku či plastové krycí poklici nějak neomezuje.

Jak nasadit řetězy a kde jsou v povinné výbavě, se dozvíte v pokračování článku na našem novém webu nasvah.cz

Robin (neregistrovaný)
Já jsem si koupil sněhové řetězy vloni v zimě z https://www.filsonstore.cz/zimni-vybava-auta/snehove-retezy/ , protože jsme jeli s manželkou lyžovat do Alp a nevěděl jsem, jak to tam bude vypadat, tak jsem nechtěl nic podcenit a ještě, že jsem si je koupil. Bez nich bychom museli nechat auto o dost níž a dojít pak ten zbytek cesty asi pěšky :-D .
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?