Škoda Karoq je nástupce Yetiho. Dostane motor 1.5 TSI s vypínáním válců, digitální přístrojovku a ovládání gesty

5 nových názorů
Zdroj: Redakce
  • V nabídce značky nahradí Škoda Karoq model Yeti

  • Design je zatím tajný. Karoq je delší, širší, ale nižší než Yeti

  • Základní motorizací Škody Karoq je tříválec 1.0 TSI

  • Namísto 1.4 TSI přichází nová jednotka 1.5 TSI s vypínáním válců

  • Pohon všech kol bude mít standardně jen nejsilnější diesel

  • Novinkami ve výbavě jsou full LED světlomety, digitální přístrojový štít nebo infotainment s ovládáním gesty

Nové kompaktní SUV značky Škoda ponese jméno Karoq. V nabídce vystřídá extravagantně koncipovaný model Yeti a technicky bude mít blízko k SUV Seat Ateca, které pro španělskou automobilku vyrábí Škoda ve východočeských Kvasinách.

Škoda Karoq s kamufláží 22 Škoda Karoq je kompaktní SUV. I pod maskováním je dobře patrné, že vzhled přední části se bude výrazně podobat Kodiaqu, zatímco silueta nezapře příbuznost se Seatem Ateca

Na prvních zveřejněných fotografiích schovává nová Škoda Karoq své křivky za silným maskováním. Víme ale, že opustí extravagantní tvary Yetiho. I pod kamufláží je patrné, že když si budete představovat Atecu s tváří Kodiaqu, daleko od pravdy nebudete. Na odhalení podoby si musíme ještě počkat. Automobilka ale zveřejnila řadu informací o výbavě a technice nového SUV. Základní představu o jeho zařazení na trhu si můžeme udělat už z rozměrů. Pro ilustraci jsme do tabulky přidali také koncernové sourozence i dosluhující model Yeti:

Škoda Karoq: Rozměry a srovnání s podobnými modely

Škoda Karoq Škoda Kodiaq Škoda Yeti Seat Ateca VW Tiguan
Délka (mm) 4382 4697 4222 4363 4486
Šířka (mm) 1841 1882 1806 1841 1839
Výška (mm) 1605 1655 1645 1611 1673
Rozvor (mm) 2630 2791 2578 2630 2677

Škoda slibuje o 40 mm větší šířku v úrovni loktů a o 69 mm větší prostor před koleny cestujících vzadu než v modelu Yeti. Zavazadlový prostor má podle konkrétního provedení zadních sedadel objem 479 až 521 litrů, po sklopení sedadel naroste na 1810 l.

Doporučujeme: Škoda Trekka a Škoda Kodiaq: Takhle vypadá rozdíl více než 50 let v praxi

Paletu motorizací tvoří dvě benzinové a tři naftové jednotky. Roli základní motorizace plní tříválec 1.0 TSI, který na nás udělal třeba v Octavii velice solidní dojem. Namísto 1.4 TSI už přichází očekávaná novinka v podobě 1.5 TSI s odpojováním válců při částečném zatížení. Protože automobilka už zveřejnila základní parametry všech motorizací, pro přehlednost je opět uvádíme raději v tabulce.

Škoda Karoq: Technické údaje všech motorizací

1.0 TSI 1.5 TSI 1.6 TDI 2.0 TDI 2.0 TDI
Nejvyšší výkon (kW/k) 85/115 110/150 85/115 110/150 140/190
Nejvyšší točivý moment (Nm) 200 250 250 340 400
Nejvyšší rychlost (km/h) 187 204 188 207 211
Akcelerace 0-100 km/h (s) 10,6 8,4 10,7 8,9 7,8
Kombinovaná spotřeba (l/100 km) 5,3 5,1 4,5 4,4 5,3

Všechny údaje platí pro verzi s pohonem předních kol a manuální šestistupňovou převodovkou s výjimkou nejsilnějšího 2.0 TDI. Ten se totiž bude dodávat sériově s pohonem 4x4 a sedmistupňovým automatem DSG, stejně jako ve větším Kodiaqu.

Škoda Karoq s kamufláží 12 Základním motorem bude tříválec 1.0 TSI, dodávaný s předním pohonem. Nejsilnější diesel 2.0 TDI 140 kW naopak pořídíte výhradně s pohonem 4x4 a převodovkou DSG

Vpředu je zavěšení tvořeno konvenčními tlumičovými vzpěrami. Zadní náprava je v základu vlečená, ale čtyřkolky mají standardně čtyřprvkové zavěšení. Pohon všech kol u verzí 4x4 zajišťuje samozřejmě elektronicky řízená lamelová spojka, umístěná u zadní nápravy. Po stránce techniky se zkrátka Škoda Karoq nijak neliší od existujících příbuzných z koncernu Volkswagen.

Co znamená jméno „Karoq“ box_color=#000000
„Inspiraci k pojmenování modelu Škoda Karoq poskytli obyvatelé ostrova Kodiak,“ přibližuje Vítek Pelc z komunikačního oddělení automobilky oficiální verzi vzniku obchodního označení nové škodovky. „Jejich popis nového SUV modelu jim připomněl slovo uyowoo, což v jejich tradičním jazyce znamená "malý bratr". Slovo qarruk odkazuje na šíp, který tvoří ústřední prvek loga značky Škoda. A finální podnět pochází z hlavy jednoho dvanáctiletého chlapce, jenž přišel s termínem kaaraq – ten v jazyce ostrovanů znamená „automobil“. Takto tedy slova kaaraq (automobil) a quarruk (šíp) dala základ názvu Škoda Karoq.“

Pro klientelu značky Škoda bude zato novinkou prvek, který už známe z mnoha volkswagenů, audi a samozřejmě i dalších značek: digitální přístrojový štít. Namísto klasického analogového rychloměru a otáčkoměru dostanou lépe vybavené Karoqy displej umožňující přepínat mezi několika režimy zobrazení. Pokud si chcete udělat bližší představu, podívejte se třeba do galerie v našem testu Volkswagenu Tiguan. Na tuto novinku si ale zákazníci počkají až do roku 2018.

Škoda Karoq s kamufláží 15 Škoda Karoq je delší a širší, ale nižší než Yeti. Rozvor náprav narostl na 2638 mm, resp. 2630 mm u verzí s pohonem všech kol, které mají víceprvkovou zadní nápravu

Nabídka asistenčních systémů odpovídá době. Obsahuje například adaptivní tempomat, asistent pro jízdu v pruzích nebo systém hlídání mrtvých úhlů.

Doporučujeme: Co udělá Škoda Octavia nebo Kodiaq, když pustíte volant? Kontrolovaně zastaví

Infotainment ve vrcholné verzi Columbus umožňuje řidiči ovládat některé funkce gesty. Pohyb jeho ruky v prostoru nad středovým panelem sleduje kamera. Zpočátku bude možné ovládat tímto způsobem posouvání obrazovek, další funkce (jako hlasitost) se přidají později. V BMW řady 7 nás ovládání gesty o své užitečnosti příliš nepřesvědčilo a pochybujeme, že ve Škodě Karoq to bude jinak, ale rádi se necháme překvapit.

Podobu nového SUV Karoq odhalí Škoda v následujících týdnech. Objednávky začnou prodejci přijímat již začátkem léta. Výroba se rozběhne během prázdnin a na českých silnicích by se první Karoqy měly objevit na přelomu září a října.

Další podrobnosti o koncepci, technice a výbavě tohoto modelu najdete v obsáhlé tiskové zprávě:

Otevřít tiskovou zprávu

Petr (neregistrovaný)
Kodiaq mi příjde moc robustní, dělená světla u Octavie je průšvih, pokud bude Karoq hezký jako Ateca, bude to hezké auto. Reklama s vysvětlením jména se také povedla.
LOL (neregistrovaný)
Ta Škoda je fakt pro ovce co si myslí, že kupují české auto :D
jan vačura (neregistrovaný)
No to zas bude zirkus. Už jsme ho viděli, už jsme v něm ......
  • Našli jste v článku chybu?