Rychlý test Subaru Levorg 1.6GT-S MY17: Podvozek stále v hlavní roli

2 nové názory
Autor: Redakce

+

  • Vynikající podvozek 
  • Chytrý adaptivní tempomat 
  • Upozornění na rozjíždějící se kolonu je velmi užitečné
  • Bezstupňová převodovka se snaží chovat jako běžný automat 

  • Vyšší spotřeba přeplňované šestnáctistovky 
  • Podvozku by velmi slušel silnější motor 
  • Za 900 tisíc koupíte také Leon Cupra ST 4Drive s výkonem 300 koní 

Příběh Subaru Levorg je celkem zajímavý. Japonská automobilka stvořila před lety kombi, které má nemálo společného s WRX STI. Jenže jak už to u této opatrné značky (která netouží po masové produkci) funguje, do Evropy se Levorg původně vůbec dostat neměl. Poptávka ovšem byla značná, takže jsme se nakonec dodatečně dočkali. A sympatický kombík vzbudil mnoho pozitivních reakcí jak u zákazníků, tak u novinářů. Důvodem byl především skvělý podvozek.

Doporučujeme: Subaru BRZ a WRX STi v ledové aréně — Dva způsoby zábavy

Aktuálně figuruje na trhu provedení modelového roku 2017, které má za sebou decentní facelift. Velkých změn není mnoho, zato bylo upraveno mnoho drobností. Ale hlavně, a to je vůbec nejdůležitější, podvozek zůstal stejně dobrý jako dříve.

Co se tedy změnilo? 

Na pohled nic. Levorg pořád vypadá jako STI s karoserií kombi, což není úplná náhoda. Třeba hliníková kapota s velkým nasávacím otvorem je jedním z dílů, které jsou společné pro oba modely. Pár změn ale najdeme uvnitř. Nebudeme zabíhat do detailů typu zvukového upozornění v případech, kdy zapomenete zařadit P. Největší viditelnou novinkou je systém Subaru Starlink se sedmipalcovým dotykovým displejem, dostupný pro výbavy Trend a Comfort.

_DSC0663 Subaru Levorg se na pohled nezměnilo. Tedy pokud si nevšimnete detailu v podobě dvojice kamer za čelním sklem

Podstatnější je vylepšení odhlučnění, čehož technici dosáhli instalací další izolace a silnějších zadních bočních skel. Ovšem tím ze všeho nejdůležitějším, co přinesl modelový rok 2017, je systém EyeSight, který už známe z modelu Outback.

Levorg používá nejnovější verzi EyeSight 3.0. Základem je stejně jako dříve dvojice kamer umístěná u vnitřního zpětného zrcátka. Mimochodem, pouze tato skutečnost si vyžádala další vyloženě drobné a možná i trochu nečekané změny. Protože kamery potřebují co nejčistší sklo, došlo spolu s nástupem systému EyeSight k úpravě stěračů. Ten levý ještě navíc dostal přímo na své ramínko trysku ostřikovačů.

_DSC0668 Největší novinkou modernizace Subaru Levorg je systém EyeSight. Díky nové dvojici kamer dostane řidič hned několik asistenčních systémů
_DSC0675 Spolehnout se můžete třeba na aktivní asistent pro jízdu v pruzích nebo adaptivní tempomat. Pokud mají kamery dobrý výhled, vše funguje na jedničku

Příchod systému EyeSight znamená pro řidiče možnost spolehnout se na několik nových asistentů. Jmenovitě jde o adaptivní tempomat, upozornění na rozjezd vozidla vpředu (při stání v koloně), aktivní asistent jízdy v pruzích nebo sledování bdělosti řidiče. Součástí je samozřejmě i přednárazový asistent nebo systém zabraňující rozjezdu vozidla proti překážce. Novinkou je takzvaný EyeSight Assist Monitor. Jedná se o diody promítající oranžové, zelené nebo červené světlo do čelního skla.

EyeSight je jednoduchý, ale funguje 

Z testů Subaru Outback současné generace dobře víme, že systém EyeSight funguje velmi dobře, přestože jde o relativně jednoduchou záležitost. Minimálně v porovnání s jinými podobnými systémy, kde s kamerou spolupracují ještě další senzory. Navíc Subaru přidalo i některé chytré drobnosti. Například adaptivní tempomat přestane brzdit při dojíždění pomalejšího vozu ve chvíli, kdy dáte levý blinkr. Systém tak ví, že vůz vidíte a že se ho chystáte předjet. Běžná řešení adaptivního tempomatu ve stejnou chvíli zpomalí na rychlost vozu jedoucího vpředu a zrychlí až v momentě, kdy jste kompletně v levém pruhu. To je dost otravné.

Doporučujeme: Rychlý test Subaru Forester 2.0i Lineartronic — Po faceliftu opravdu sympatický

Šikovné je i varování proti rozejdu do pevné překážky. EyeSight vidí, že před autem něco stojí. Tím pádem je také zřejmé, že by měl řidič začít couvat. Pokud si v tento moment spletete režim R s režimem D, systém vás upozorní, případně omezí výkon motoru, abyste neposkočili do zdi před vámi.

EyeSight Monitor promítá na čelní sklo zelený, žlutý a červený pruh. Červený se týká funkce přednárazového systému, kdy se zjednodušeně řečeno před vozem něco objevilo a hrozí riziko srážky. Žluté varování znamená zásah do řízení nebo upozornění na opuštění jízdního pruhu. Zelená barva signalizuje fakt, že adaptivní tempomat je v činnosti a vidí pomalejší vůz vpředu.

_DSC0588 S objemem zavazadelníku 522 litrů není Levorg největší kombi na trhu, pořád je ale dost praktický na to, aby odvezl většinu toho, co potřebujete
_DSC0685 Interiér nabízí skvělou ergonomii, kvalitní materiály a perfektní zpracování. Doby tvrdých plastů jsou definitivně pryč

Jednoduchost systému EyeSight má také své nevýhody. Subaru pracuje pouze s kamerami a ty jsou přímo závislé na tom, co vidí. Jejich funkce je často přirovnávána k lidským očím. To je velmi výstižné, ale znamená to kromě jiného třeba skutečnost, že EyeSight špatně rozpozná objekty v přímém slunci, mlze, nebo pokud jde o atypické překážky. Přehlédnout může třeba hodně nízký sportovní vůz, případně návěs pro auta nebo menší zvířata. Subaru ale neprezentuje EyeSight jako náhradu autonomního řízení. Systém má sloužit pouze coby podpora řidiče.

Doporučujeme: Čtyřikrát 4×4 — Souboj ostrých čtyřkolek

Pokud dojde na nejhorší, vůz spustí několik fází přednárazového systému. Řidič je nejprve upozorněn akusticky a vizuálně, pak menším brzděním. Nakonec následuje plná decelerace. V případě nouzového brzdění a zásahu řidiče do řízení pomáhá systém Subaru také přibrzděním vnitřních kol, čímž se zlepší manévrovatelnost a zvýší šance na úspěšný vyhýbací manévr. A kdyby snad došlo na nehodu, mohou se hodit přidané výztuhy v předních dveřích coby další z menších novinek velkého významu.

Typický příklad „podvozku rychlejšího než motor“ 

Od mého prvního setkání se Subaru Levorg už uplynula delší doba, takže jsem si velmi rád znovu připomněl, jak hezky tohle kombi jezdí. Technici nasadili tuhou karoserii, pečlivě vyladili podvozek, nechybí pohon všech kol a skvělý výhled ven. Levorg se v zatáčkách nenaklání, řízení je přesné a stabilizace ochotně toleruje i menší nepřístojnosti například při jízdě na sněhu.

_DSC0529 Také po faceliftu platí, že hlavní výhodou Subaru Levorg je skvělý podvozek. Tohle kombi je ukázkový příklad fráze „podvozek je rychlejší než motor“

Jestliže vás řízení alespoň trochu baví, Levorg se vám téměř jistě bude během několika málo zatáček zdát jako povedený automobil. I když zdaleka nejede tak rychle, jak vypadá. A bezstupňová převodovka, která sice při ostré jízdě řadí přednastavené rychlostní stupně, nemůže z principu své konstrukce nikdy konkurovat podstatně rychlejším dvouspojkám.

Doporučujeme: Euro NCAP — Další kolo testů prověřilo Renault Scenic, Subaru Levorg, Kiu Niro a Toyotu Hilux

Jízdní přitažlivost Subaru Levorg v kontextu (nechť mi všichni „subaristé“ prominou) průměrné dynamiky mi vrtala během testu hlavou. Jedním důvodem bude nepochybně možnost objednat třísetkoňové provedení. Musíte tak ale učinit na japonském trhu, protože u nás nic jiného než přeplňovanou šestnáctistovku nekoupíte ani po nedávném faceliftu. Nelze se proto divit tomu, že na Levorg tak přesně sedí fráze o podvozku rychlejším než motor.

_DSC0534 Levorg umí být příjemně svižný, kompaktní čtyřválcový boxer si ale za to řekne o nemalý příděl paliva. Vyšší spotřeba je jednou z věcí, která vás u tohoto Subaru příliš nepotěší

Důvodem řidičského potěšení ale bude i samotná pozice za volantem. V dnešní době se mnoho automobilek honí za co největší praktičností a co největším prostorem pro zavazadla. To je pro českého zákazníka lákavé, ale má to jako všechno na světě své nevýhody. Třeba posaz řidiče posunutý blíže k přední nápravě. Když se ale podíváte na Levorg z profilu, zjistíte, že tady řidič sedí téměř ideálně uprostřed. Pohyby karoserie díky tomu vnímáte velmi přesně, což dojem z řízení významně vylepší.

Šestnáctistovka stačí, ale hodně „žere“

Na motoru a převodovce facelift nic nezměnil. Pořád máte k dispozici přeplňovaný boxer o objemu 1,6 litru s parametry 125 kW (170 k) a 250 Nm. Není to málo. Levorg zvládne podle oficiálních údajů akceleraci z nuly na 100 km/h za 8,9 s a nejvíce se rozjede na 210 km/h. Dá se říci, že jde o povedenou motorizaci, ale je tu jeden problém. Spotřeba.

Doporučujeme: Mazda6 Wagon G 192 AT v ročním testu: Na německé dálnici

Levorg má zkrátka poněkud větší apetit. Tohle platilo už v momentě, kdy Subaru své menší kombi poprvé představilo, a platí to i po modernizaci. Jistě, můžete jezdit za méně než deset litrů, ale k tomu bude zapotřebí jistá dávka předvídavosti a lehká noha. Při takové té bezstarostné jízdě „jak to vyjde“ a občasném předjíždění se velice snadno stane, že na palubním počítači uvidíte dvanáct litrů a víc.

Je to příjemné kombi, nechcete ale Cupru? 

Levorg je celkově příjemné auto, které se soustředí na řidiče. Ergonomie je dokonale jednoduchá, výhled ven skvělý, podvozek jistý a řízení zábavné. Naprosto chápu, proč někteří zákazníci považují tohle kombi za svůj ideál, který teď ještě navíc má co nabídnout také na poli asistenčních systémů. Zájemci budou potřebovat na svůj vysněný Levrog minimálně 724 000 Kč, testovaná varianta Sport s kompletní výbavou stojí 909 000 Kč.

_DSC0648 Levorg je i po faceliftu velice příjemný automobil, jenže konkurence umí být hodně tvrdá. Za 900 tisíc nově koupíte třeba Leon ST Cupra, který už také nabízí pohon všech kol a jeho dvoulitr disponuje výkonem 300 koní

Přestože se i mně Levorg velmi líbí, asi bych nakonec trochu váhal. Problémy totiž dělá konkurence. Chcete příklad? Třeba modernizovaný Seat Leon Cupra ST, který stojí minimálně 887 900 Kč. Subaru lépe zvládá rozbité cesty, ale nová Cupra ST má 300 koní, je nesrovnatelně rychlejší, nabídne lepší převodovku a nově dostanete i pohon všech kol. Hmmm... To by bylo velké dilema.


Cena testovaného vozu: 909 000 Kč
Cena testovaného vozu včetně příplatkové výbavy: 909 000 Kč


Technické údaje Subaru Levorg 1.6GT-S
MOTOR
Konstrukce: horizontálně uložený zážehový čtyřválec typu boxer, přímý vstřik paliva
Plnění: turbodmychadlo
Zdvihový objem válců (cm3): 1600
Ventilový rozvod: DOHC, 16 ventilů
Vrtání x zdvih (mm): 78,8 x 82,0
Nejvyšší výkon (kW/min-1) 125/4800-5600
Nejvyšší točivý moment (N.m/min-1): 250/1800-4800
Kompresní poměr: 11,0:1
Převodovka: bezstupňová automatická
Poháněná kola: všechna čtyři, mezinápravová spojka
JÍZDNÍ VÝKONY
Akcelerace 0-100 km/h (s): 8,9
Nejvyšší rychlost (km/h): 210
Spotřeba paliva město/mimo město/kombinovaná (l/100 km) 8,5/6,3/7,1
ROZMĚRY A HMOTNOSTI
Délka (mm): 4690
Šířka (mm): 1780
Výška (mm): 1490
Rozvor náprav (mm): 2650
Rozchod kol vpředu/vzadu (mm): 1530/1540
Poloměr otáčení (m): 5,4
Provozní hmotnost bez řidiče (kg): 1560
Nejvyšší přípustná hmotnost (kg): 2020
Objem zavazadlového prostoru (l): 522/1446
Objem palivové nádrže (l): 60
PODVOZEK A PNEUMATIKY
Zavěšení vpředu: McPherson
Zavěšení vzadu: dvojité lichoběžníkové
Řízení: hřebenové s elektromechanickým posilovačem
Pneumatiky vpředu: 245/45 R18
Pneumatiky vzadu: 245/45 R18

[su_hello-bank-calculator]

Ivan (neregistrovaný)
Dnes testuje auta kde kdo. Rukama už mi prošlo mnoho aut. Absolutně nesouhlasím s názorem, že Subaru Levorg má vysokou spotřebu. Nejsem vyloženě "SUBARISTA" ale vlastním Levorga už déle jak 2 roky. Najeto má 35 000 Km. Skutečná spotřeba se pohybuje od 6,6l/100Km až po 8,4l/100 Km, včetně dálnice s rychlosti 150 Km/hod. Jsem sportovně založen a mám rád sportovní jízdu. Chce to trochu i technického vzdělání a u každého auta se podívat na výkonové křivky motoru a tam ho požívat a né jen nesmyslně vytáčet motor. Sportovní mód nelze používat stále např. na dálnici. Ten se da i vypnout.
  • Našli jste v článku chybu?