Roušky, roušky a zase roušky. Snad nikdy se tolik nediskutovalo o této ochranné pomůcce jako nyní. Je to logické, vláda v reakci na epidemii koronaviru vyhlásila povinnost nosit na veřejných místech roušky pro všechny bez výjimky. Snaží se tím zamezit kapénkovému přenosu viru z člověka na člověka.
Ministr zdravotnictví bere ale nařízení tak přísně, že to přestává dávat smysl. Na čtvrteční konferenci po jednání vlády byl dotázán, zda lidé mají nosit roušky i v autech. Novinářka zřejmě reagovala na situaci, kterou vidíte sami, pokud nyní občas vyjedete na silnice. Někteří řidiči mají nasazenou roušku i v autě, jiní ne.
„Bezesporu, tím spíš, pokud jedou s rodinou. Ještě kdyby jeli sami, ale i tak: to opatření platí pro všechny, na všech veřejných prostranstvích, v prostorech mimo bydliště, takto je to koncipováno, takže i v autě musí tu roušku mít,“ řekl. Odpověď byla delší, ale byla vlastně jen zopakování obsahu prvních vět. Zprávu z tiskové konference přinesl například Zdravotnický deník. Vojtěchovo tvrzení je kompletně špatně.
Rouška totiž neslouží k tomu, aby ochránila vás, ale aby chránila ostatní. Pokud sedíte v autě sami, není okolo vás nikdo. Tudíž ani nikoho před svými viry chránit nemusíte. Dalo by se snad nesouhlasit v případě kabrioletu, který by právě pomalu projížděl pěší zónou, ale to je v této době zřejmě nemyslitelná situace. Představa, že někoho nakazíte tím, že kolem něj projedete zavřeni ve svém autě bez roušky je celkově absurdní. Mimochodem, v některých státech je logicky zakázáno jezdit se staženými okénky.
V autě jste jako doma
Vojtěch apeloval i na to, aby řidiči nosili roušky, pokud jedou se svou rodinou. Jenže to jsou příbuzní, u kterých se i během karantény počítá s těsným kontaktem. Proč bych si měl brát roušku ve chvíli, kdy vezu ženu na nákup nebo děti do lesa, když zbytek dne tráví se mnou zavřeni v bytě? To nedává také smysl. Jediná chvíle, kdy si nasadit roušku i v autě smysl má, je tehdy, pokud vezete cizího člověka nebo třeba kolegu. Takovým situacím by se ale lidé měli vyvarovat už z principu.
Nejde ale jen o to, že je nošení roušky v autě k ničemu. Ono je i nebezpečné. Rouška přestává plnit svou funkci zhruba po 30 minutách až dvou hodinách podle toho, z čeho je a jaká je aktuální vlhkost či jak moc dýcháte. Představte si tedy situaci, že sednete do auta s rouškou, po půl hodině vystoupíte. Vyplýtvali jste její funkčnost v místě, kde to bylo absolutně na nic a teď ohrožujete lidi okolo sebe.
A pak je tu ještě poslední drobnost. Roušky máme povinně nosit na veřejných místech. Moje nebo vaše auto ale není veřejný prostor, psali o tom například Novinky.cz. Je to váš soukromý prostor, i proto například policie nemůže vůz prohledat jen tak. Jste tedy jakoby doma, i když v pohybu. Roušku tedy nosit nemusíte.
Bylo by fajn, kdyby se pan ministr zdravotnictví zamyslel nad logikou věci. Rouška je dobrá věc, ale nesmí se z ní stát modla. Její nošení v autě nedává smysl, není nutné a v řadě případů naopak škodí. Přistupujme k věci s rozumem. Jde o zdraví.
Aktualizace 31. března 2020: Ministerstvo zdravotnictví po vlně ohlasů své nařízení upravilo. Nově už například nejste povinni roušku nosit, pokud jedete v autě sami. V mnoha jiných případech, kdy to nedává smysl, nicméně nařízení stále platí. Podrobněji to rozebíráme v novém článku: