Rolls-Royce problémy s koronavirem a nedostatkem čipů nezná. Loni prodal nejvíce vozů za 117 let své existence

11.01.2022
přidejte názor
Zdroj: Tiskový servis Rolls-Royce
  • Rolls-Royce dodal v roce 2021 svým zákazníkům celkem 5586 vozů. Jde o nejvyšší číslo za 117 let existence automobilky

  • Vysokému zájmu se těší především modely Ghost a Cullinan 

  • Loni se dařilo také značce Bentley, která rovněž zaznamenala rekordní prodeje 

V roce 2021 se kromě problémů způsobených pandemií koronaviru ve velkém řešil také nedostatek čipů. Zatímco masovým automobilkám se především z těchto důvodům loni prodeje propadly, segment nejluxusnějších vozů zaznamenává výrazný růst. Dokazují to značky Rolls-Royce nebo Bentley. Oba britští výrobci hlásí rekordní prodeje.

Rolls-Royce dodal během loňského roku 5586 automobilů, což znamená nejvyšší roční odbyt za 117 let existence této značky. Historicky nejvyšší zájem o britské maximálně luxusní modely byl na mnoha světových trzích, a to včetně těch největších, jako je Čína nebo Amerika. Možnou příčinu tohoto trendu naznačil šéf automobilky Torsten Müller-Ötvös. Podle jeho názoru koronavirová pandemie donutila spoustu movitých lidí omezit cestování a ti tak začali více utrácet za luxusní zboží.

Nejluxusnější Rolls si získá každého. Okolí svým majestátem, posádku nevšedním tichem
Přečtěte si také:

Nejluxusnější Rolls si získá každého. Okolí svým majestátem, posádku nevšedním tichem

Výsledek 5586 dodaných vozů znamená meziroční nárůst o 49 %. Hlavními tahouny jsou především Ghost a Cullinan. Rekordní čísla pak automobilka eviduje také u programu Provenance, což je prodej „ojetin“.

Vyhlídky na rok 2022 jsou rovněž dobré. Výrobní závod v Goodwoodu je blízko své maximální výrobní kapacitě. Aktuálně se na nově objednaný Rolls-Royce čeká zhruba rok (což ale dnes není výjimečné ani u podstatně obyčejnějších automobilů).

Dařilo se také Bentley 

Podobně jako Rolls-Royce mluví o svých loňských výsledcích společnost Bentley Motors. Ta prodala v uplynulém roce 14 659 vozů, čímž si také ona vytvořila nový rekord. Jednoznačně největší zájem byl v případě Bentley o crossover Bentayga, který tvoří podíl 40 %. Dalších 33 % prodejů má na svědomí Continental GT. Nejvíce Bentley se prodalo v Americe a v Číně.

Jak Rolls-Royce, tak Bentley se pilně připravují na vstup do elektrické éry. Rolls-Royce uvede svůj první elektromobil už v roce 2023. Jmenovat se bude Spectre. Bentley v rámci strategie Beyond100 prozatím sází na hybridní pohon. První čistě elektrický model této značky je naplánován na rok 2025.

Vstoupit do diskuse
  • Našli jste v článku chybu?