Řidiči dražších aut méně pouštějí chodce, říká studie

přidejte názor
Autor: Redakce
  • Průzkum byl zveřejněn v americkém magazínu Journal of Transport & Health

  • Z větší části probíhal na přechodech bez světelné signalizace

  • Řidiči levnějších aut mohou mít větší pochopení pro lidi, co chodí pěšky

Řidiči dražších aut méně často zastavují chodcům na přechodech, vyplývá z americké studie. Pokus byl proveden na počtu 500 automobilů. Ukázalo, se, že s každým navýšením ceny auta o 1000 USD (zhruba 23 tisíc korun) se pravděpodobnost, že řidič vozu na přechodu zastaví, sníží o tři procenta.

Průzkum byl zveřejněn v Journal of Transport & Health a původně měl z cíl vypozorovat, do jaké míry s nehodami na přechodech souvisí rasa a pohlaví řidiče. A přestože sebrané poznatky v tomto ohledu žádné jasné závěry nepřinesly, průzkum ukázal zajímavé zjištění, že velkou roli v zastavení či nezastavení před přechodem sehrála pořizovací cena vozu. Průzkum probíhal především na přechodech bez světelné signalizace.

Přečtěte si také:

S vysvětlením, proč řidiči levnějších aut nechali chodce přejít častěji než řidiči dražších vozidel, přišla Dr Courtney Coughenourové z nevadské univerzity, která průzkum vedla. Řidiči levnějších vozidel s nižším společenským postavením mohou mít větší pochopení pro lidi, co chodí pěšky, protože mnozí z nich jízdu autem neberou z ekonomických důvodů jako samozřejmost.

Průzkum probíhal v Portlandu, Oregonu a Las Vegas. Kromě tohoto zjištění přinesl jednu velmi znepokojující informaci. Z pěti set sledovaných aut pustilo chodce na přechodu pouhých 129, ačkoliv tamní předpisy ukládají řidičům povinnost zastavit podobně jako u nás.

Chodcům na přechodech zastavujete…

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?