Prodejci paliv si v době březnového zdražování ropy zvedli marže až o 130 %, ukázala analýza ministerstva

08.04.2022
18 nových názorů
Zdroj: Tiskový servis Benzina
  • Prodejci zareagovali na zvyšující se nákupní cenu paliv navýšením svých marží 

  • Kolem 10. března byla výše jejich marží více než dvojnásobná oproti době před ruskou invazí 

  • Právě zvýšení marží nakonec vyšroubovalo ceny k padesátikorunové hranici. Pro prodejce se nákupní cena tak dramaticky nezvýšila

  • Ministerstvo financí je připraveno zavést regulaci maximální výše marží, pokud marže nepoklesnou 

Ministerstvo financí zhruba před dvěma týdny oznámilo první výsledky své analýzy zaměřené na ceny pohonných hmot na českém trhu. Tehdy se zdálo, že je vše v pořádku. Podle tiskové zprávy „není možné jednoznačně určit viníka“. Jenže aktuálně MF zveřejnilo podrobnější analýzu a z té je naopak velmi dobře patrné, co stálo zhruba v polovině března za rekordními cenami paliv na tuzemském trhu. Prodejci si navýšili marže na více než dvojnásobek oproti stavu před ruskou invazí na Ukrajinu.

Průměr marže v měsíci únoru byl u tuzemských prodejců v případě nafty 3,03 Kč za litr, zatímco v březnu vzrostl na 4,91 Kč za litr. V případě Naturalu 95 byl únorový průměr 2,29 Kč, březnový pak 4,39 Kč. Jak ale ukazují zveřejněné grafy, prodejci své marže snížili až poté, co ministerstvo oznámilo, že se na tvorbu cen paliv prodávaných v ČR podívá. Zhruba do poloviny března marže prudce rostly. U nafty se jejich průměr dostal přes 7 Kč za litr, u Naturalu 95 dosahoval hranice 6 Kč za litr.

Rychlost růstu prodejní ceny nekopíroval rychlost růstu nákupní ceny. Prodejní cenu zvýšilo výrazné navýšení marží ze začátku března (zdroj: ministerstvo financí)

Ze zveřejněných grafů porovnávajících nákupní a prodejní cenu je evidentní, že rychlost růstu prodejní ceny nekopíruje trend růstu nákupní ceny. Prodejní cena paliv se kolem poloviny března zvyšovala výrazněji. Může za to navyšování marží u prodejců. Právě podstatně vyšší marže v konečném důsledku vyšroubovaly tuzemské ceny k hranici 50 korun za litr. Jak už bylo řečeno, na konci března byly marže pořád vyšší než před vypuknutím války.

Ministerstvo financí nedávno oznámilo snížení spotřební daně na paliva pro období červen až září. Zároveň ale očekává, že prodejci své marže ještě sníží. Pokud tak neučiní, chce ministerstvo začít maximální výši marže regulovat. Paliva prodávaná na tuzemském trhu by tak mohla v dohledné době zlevnit.

çorum web tasarım (neregistrovaný)
Web Tasarım Goksoy Medya ® İstanbul web tasarım ajansı. Ekonomik fiyatlarla profesyonel web sitesine sahip olmak isteyen firmaların tercihi.
anadoluyakası hurdacı (neregistrovaný)
Her Türlü Metal Hurdalarınız Değerinden Nakit Olarak Alınır. Fiyat Garantisi
hurdaci fiyatlari (neregistrovaný)
İstanbul hurdacı firma olarak hurdacılar sitesi içinde güncel hurda fiyatları ve nakit ödeme ile yerinden hurda alımı yapıyoruz.
ele vai pedir você em namoro em 30 dias livro (neregistrovaný)
Congratulations on the content. Interesting.. 62491851
Ele Vai Pedir Você Em Namoro Em 30 Dias (neregistrovaný)
Your information is of great quality, thanks for sharing. 68386673
Ele Vai Pedir Você Em Namoro Em 30 Dias (neregistrovaný)
Your site is very good, I liked the information. Grateful. 55131048
Pepa (neregistrovaný)
Psal to debil, který neví co je marže. Ta nemůže být víc než 100%.
נערות ליווי (neregistrovaný)
I was extremely pleased to discover this page. I want to to thank you for ones time due to this wonderful read!! I definitely appreciated every part of it and I have you bookmarked to look at new information on your web site.
Tonda (neregistrovaný)
Pene Kubo nemate pravdu státních zaměstnanců a úředníků je víc než jedno procento těmto lidem inflací dorovnání
Dvořák Jan (neregistrovaný)
Tady jaksi něco nesedí ...není to tak dávno, co po prvních kontrolách soudruh Staňura tvrdil, že regulace není nutná, že je vše v normě, a že marže z jednoho litru je cca 80 haléřů ...... a najednou tu čtu dle vyjádření stejného ministra, že marže je o 130% vyšší ....soudruh Staňura buď neumí počítat a nebo je úplně blbej. A jeb tak na okraj - není tahle praktika aplikovaná čirou náhodou i u potravin, soudruzi pupíci ve vládě ???
Josef Mašek (neregistrovaný)
....jo doby kdy měla pod kontrolou a vše řídila Komunistická strana ČSSR jsou už dávno v zadku...teďka máme kapitalizmus, tak co je komu do toho o kolik a kde jaká soukromá česká či zahraniční firma zdvihne v ČR prodejní marže vy bolševičtí tupci...co jste si vycinkali a vybojovali v roce 1989 tak to máte a užívejte si toho
Jan (neregistrovaný)
A stát,respektive MF na tom rýžuje cca 20 Kč za1l u benzínu a cca 17 Kč za 1l u nafty.
Rostislav (neregistrovaný)
Dělají to co jim dovolujeme! Zatím jsme všichni potichuPřipadá mi to jako když by nám to vyhovovalo! Jediné co by asi zafungovalo tak buď defenestraci a nebo občanskou neppslusnost. Je potřeba troch tvrdosti. Ta banda si s námi dělá co chce a to jim vyhovuje. Nejhorší co je tak to hrozne lhaní. Oni už lžou sami sobě.
Vojtech (neregistrovaný)
Tak proklete a skorumpovane zemi je hamba zit a jeste na ty prazsky blbecky co se tam nechali podvodem navolit pracovat.Keci a keci a skutek utek.Okamzite bych je odtud vyhodil.
Kuba (neregistrovaný)
Kapitalismus je super myslenka ovsem kdyz se jedna o strategicke suroviny jako pohonne hmoty, psenice, plyn a dokonce i bydleni. Musí stát zasahnout. Kapitalismus musí mít svoje meze a ne že se ozebraci 99% národa na úkor jednoho procenta.
  • Našli jste v článku chybu?