MF zveřejnilo výsledky kontroly cen na čerpacích stanicích. Vše je v pořádku, situace nemá jednoznačného viníka

23.03.2022
přidejte názor
Zdroj: Tiskový servis Benzina
  • Ministerstvo financí se v reakci na prudké zdražení pohonných hmot na českém trhu rozhodlo ke kontrole marží prodejců paliv

  • První výsledky ukázaly, že výše marží pumpařů jsou velmi rozkolísané a nelze tedy jednoznačně určit, zda byly příliš velké 

  • Ministerstvo má k dispozici ceny od více než 2400 čerpacích stanic. V jejich monitoringu bude i nadále pokračovat 

Dramatické zvýšení cen pohonných hmot na českém trhu v důsledku ruské invaze na Ukrajinu vyvolalo debatu o tom, zda provozovatelé čerpacích stanic situace nezneužívají a zda náhodou nedrží ceny paliv zbytečně vysoko. Ministerstvo financí proto před časem ohlásilo, že provede kontrolu marží. Dnes už jsou k dispozici první výsledky. Podle vyjádření MF není možné jednoznačně určit viníka, protože výše marží byla ve sledovaném období u různých prodejců velmi rozkolísaná.

Ministerstvo financí nařídilo prodejcům pohonných hmot nahlásit ceny paliv za každý den od 15. února do 21. března. K tomuto účelu byla vytvořena webová aplikace, kam prodejci své ceny zapisují. Celkem se zapojilo zhruba 600 prodejců a ministerstvo získalo data pro více než 2400 čerpacích stanic. Podle tiskové zprávy se jedná o 90 % trhu, přičemž subjekty, které dosud ceny neohlásily, budou individuálně osloveny, aby situaci napravily.

Lék na ruskou ropu a drahý benzin: Syntetická paliva údajně mají velký potenciál. Stát budou jen 25 Kč za litr
Přečtěte si také:

Lék na ruskou ropu a drahý benzin: Syntetická paliva údajně mají velký potenciál. Stát budou jen 25 Kč za litr

První výsledky analýzy ukázaly, že mezi prodejci panují velké rozdíly. Někteří prodávali paliva s vyšší marží, jiní naopak se zápornou marží. „Kontrolou cenové politiky čerpacích stanic se ukázalo, že situace nemá jednoznačného viníka. Marže pumpařů byly ve sledovaném období velmi rozkolísané, někde vyšší, jinde i záporné. Dosavadní analýza zatím ale neprokázala plošně nepřiměřené marže, prodejní ceny zcela ustřelené od velkoobchodních cen na burze, ani podezření na kartelovou dohodu na úkor motoristů,“ říká k cenám pohonných hmot ministr financí Zbyněk Stanjura.

Průběh denní ceny nafty podle dat získaných ministerstvem financí. Cena se stále drží velmi vysoko (zdroj: Ministerstvo financí)
Průběh cení ceny benzinu podle dat ministerstva kopíruje cenu nafty, benzin je ale celkově trochu „levnější“ (zdroj: Ministerstvo financí)

Ministerstvo bude ceny paliv nadále prostřednictvím webové aplikace a hlášení prodejců monitorovat, ale nepředpokládá, že by se situace kolem marží nějak dramaticky změnila. Proto zatím neuvažuje ani o zavádění cenových limitů.

Ačkoliv ministerstvo bude mít ve své webové aplikaci přesné údaje o cenách, takže by teoreticky bylo velmi snadné tyto údaje dát k dispozici veřejnosti, zveřejňování cen na konkrétních čerpacích stanicích tímto způsobem v plánu není. „Reportované objemy dat od čerpacích stanic nejsou určeny ke zveřejnění a Ministerstvo financí bude veřejně prezentovat pouze interpretované výsledky a zjištění,“ odpověděl na náš přímý dotaz Mgr. Ing. Tomáš Weiss, vedoucí oddělení komunikace s médii.

Ceny paliv z veřejně dostupných zdrojů už delší dobu sledujeme v samostatném článku, který pravidelně aktualizujeme:

Nejnižší ceny benzinu a nafty v českých krajích: Podívejte se, kde aktuálně natankujete nejlevněji
Přečtěte si také:

Nejnižší ceny benzinu a nafty v českých krajích: Podívejte se, kde aktuálně natankujete nejlevněji

Vstoupit do diskuse
  • Našli jste v článku chybu?