Kolik alkoholu v krvi tolerují v cizině? Nejběžnější je půl promile

22 nových názorů
Autor: Redakce
    • Většina států Evropy určité promile alkoholu za volantem toleruje

  • Česká republika je v rámci Evropy jednou z mála zemí, kde platí nulová tolerance

  •  Nejobvyklejší limit je 0,5 promile

Léto je konečně tady a většina Čechů plánuje strávit svou dovolenou někde v zahraničí. Ať už se chystáte k moři, na hory nebo za památkami, myslete na to, že dopravní předpisy cizích států se mohou oproti těm našim značně lišit. Pojďme si proto raději zrekapitulovat, jakou hladinu alkoholu v krvi tolerují řidičům v jednotlivých evropských zemích.

 

Řídíte někdy pod vlivem?

Pokud si na dovolené rádi dáte skleničku nebo dvě, máme pro vás dobrou zprávu. Téměř všechny evropské státy jsou v tomto ohledu totiž o mnoho shovívavější než naše rodná země. Česká republika stále zůstává jedním z mála míst našeho kontinentu, kde za volantem platí nulová tolerance alkoholu v krvi. Stejně přísné předpisy najdete už pouze na Slovensku, v Rumunsku a v Maďarsku, tedy v bývalých socialistických státech, kde dosud přetrvává přesvědčení, že na občany platí hlavně přísnost.

Přečtěte si také:

Napříč Evropou většinou převládá limit 0,5 promile (správné označení je 0,5 g/l neboli 0,5 g alkoholu na litr krve). Nejbenevolentnější jsou pak na Maltě a ve Velké Británii, kde tolerují dokonce 0,8 promile. Některé státy nicméně dále rozlišují různé kategorie řidičů. Mají tedy jiné limity pro řidiče začátečníky a profesionální řidiče.

Jaká je povolená hladina alkoholu v krvi v jednotlivých evropských zemích? To jsme pro vás shrnuli v následující tabulce:

Tolerance alkoholu (g/l) Standardní limit Profesionální řidiči Začátečníci
Belgie 0,5 0,2 0,5
Bulharsko 0,5 0,5 0,5
Česká republika 0,0 0,0 0,0
Dánsko 0,5 0,5 0,5
Estonsko 0,2 0,2 0,2
Finsko 0,5 0,5 0,5
Francie 0,5 0,5 (0,2 řidiči autobusů) 0,2
Chorvatsko 0,5 0,0 0,0
Irsko 0,5 0,2 0,2
Itálie 0,5 0,0 0,0
Kypr 0,5 0,2 0,2
Lichtenštejnsko 0,4 0,0 0,0
Lotyšsko 0,5 0,0 0,0
Lucembursko 0,5 0,2 0,2
Maďarsko 0,0 0,0 0,0
Malta 0,8 0,8 0,8
Německo 0,5 0,0 0,0
Nizozemsko 0,5 0,5 0,5
Polsko 0,2 0,2 0,2
Portugalsko 0,5 0,2 0,2
Rakousko 0,5 0,1 0,1
Rumunsko 0,0 0,0 0,0
Řecko 0,5 0,2 0,2
Skotsko 0,5 0,5 0,5
Slovensko 0,0 0,0 0,0
Španělsko 0,5 0,3 0,3
Švédsko 0,2 0,2 0,2
Švýcarsko 0,5 0,1 0,1
Velká Británie 0,8 0,8 0,8

Chcete si vyzkoušet nejnovější vozy Kia? Projeďte se na testovací jízdě zcela zdarma.

donlabiz (neregistrovaný)
Díval jsem se na https://kralmotoru.cz/media/alkohol-a-drogy-za-volantem-pokuty-a-tresty a u nás jsou tresty za alkohol a drogy oproti jiným evropským zemím opravdu dost vysoké. Nemyslím si ale že by to bylo na škodu. Je jasně dokázané, že alkohol či drogy dokážou dost zkreslovat řidičův odhad i při užití malého množství, tak proč riskovat.
Jan (neregistrovaný)
Papežštější než papež musíme být, i kdyby čert na koze rajtoval. Jedním z důsledků takových opatření je, že zcela absurdní legislativní požadavky lze jen těžko brát vážně a místo aby se zlepšovala bezpečnost a plynulost provozu, hrají si policisté s lidmi na kočku a na myš. Osobně radši potkám normálního řidiče s 0.2, tedy zcela zanedbatelnou hodnotou, která jej neotupí víc než čumění do navigace, únava či jiné vlivy (třeba oslnění doma dodělanými xenony protijedoucího), než střízlivého mlhovkáře, nadjížděče doprava při odbočení vlevo, kokosa blikajícího na kruháči na znamení nájezdu místo při výjezdu apod.
Tomáš (neregistrovaný)
Neměli by nikde nic tolerovat. Nechápu, proč je nějaká tolerance. Lidé by měli řídit střízlivý Já si rád a často dopřávám kvalitní bílé víno https://alifea.cz/cenik/bila.html , ale když vím, že budu řídit, tak si nedám ani kapku.
Richard (neregistrovaný)
Já jsem rád, že u nás není žádná tolerance. Tak by to mělo být všude. Lidé potom mají zpomalenější reakce atd. Alkohol za volant prostě nepatří. Já si rád dopřávám kvalitní vína z https://www.1er.cz/ , ale jen večer, když už pak nikam nejedu.
Amper77 (neregistrovaný)
Takže budeš zklamaný, když ti řeknu, že u nás především není žádná nulová tolerance ale v praxi je tolerance do 0,24 promile. Nebudeš, ty sem jen cpeš reklamu, že?
Mira (neregistrovaný)
Začátkem roku dva tisíce, jsem několik měsíců pracoval v Rakousku. Co mě udivovalo, to byl přístup policie k řidičům. I když jsem pracoval ve vinném sklepě a během dne se autem přesouval z jednoho sklípku do jiného, nikdy ke mně nepřistoupili aby mne zkontrolovali. Vždy mne jen zpovzdálí sledovali a když jsem jel podle předpisů a choval se normálně vždy to někde otočili a jeli jinam. Když jsem se potom ptal známého který mne zaměstnával proč mne nekontrolují, odpověděl mi že kdybych někde nedal přednost nebo jel nápadně od krajnice ke krajnici tak by zasáhli, jinak nemají důvod, to že vycházím z vinného sklípka ještě není důvod k zásahu, a to je ten rozdíl mezi Čechy a jinými národy. Kde cokoli funguje, u nás je to nemyslitelné.
Petr (neregistrovaný)
Me zastavili s 0,13 po 10 min 0,15 a řekli mi sami že do 0,24 pokud uvedu že jsem nepil a nejevím známky podnapilosti je vše ok.
Leo (neregistrovaný)
Žiju v Kanadě a 0.8 je tady v pohodě. Lidé toho nezneužívají,na právě naopak jsou zodpovědnější a i když si můžou dát drink, tak to raději oželí... A další věc je ta, že vás policajt nezastavuje bezdůvodně , jako se to děje v Česku, jen aby vás mohl buzerovat a dát vám dýchnout. Zastaví vás, pokud něco provedete a dýchnout vám dá pouze tehdy, když mu řeknete, že jste pil před jízdou alkohol... V Česku mě zastavili 3x na 50 km a vždycky jsem musel těm debilům otravným, hloupým, blbcům dýchat... Nenaměřili mi ani Ň , ale buzeroval i skvěle!
František (neregistrovaný)
V současné době můžete přijít o řidičák i pokud vás ošetřující lékař několikrát přistihne pod vlivem alkoholu a je jedno že jste neřídil vozidlo . A máte to ještě horší než by jste řídili pod vlivem .
J. Drdelt (neregistrovaný)
1. v článku se nic nedočtete o tom že ve Skotsku už 3 roky je ha ranice 0,5 a 0,8 promile - amatérismus a dezinformace u tak důležité věci !!!! 2. 0 promile je fakt nesmysl, každé měření má své tolerance, proto např. v práci tolerujeme 0,2 protože je to uvedená odchylka měření měřícího přístroje a osobně jsem to fouknul úplně střízliv - defakto to znamená odstavit vozidlo, jet na krev, kde se pravda projeví, co ale ztracený čas a stigma alkoholika ?
Jarda (neregistrovaný)
Nulová tolerance vůči alkoholu v Česku je pozůstatek dob minulých. Jedná se o šikanu slušných řidičů, kteří z nějakého důvodu mají v těle malé množství alkoholu nezpůsobující ovlivnění řidičských schopností v silničním provozu. Tresty padají od hladiny alkoholu v krvi 0,01‰ a výše. Vím o případech: Řidič náklaďáku se motorestu dal jídlo a nealko pivo, spěchal a platil předem, dojedl a zapil nealko pivem a hned šel k autu. Dosedl, nastartoval a hned kontrola - nadýchal 0,16‰. Okamžitě odebrání ŘP odstavení vozidla, nedoručení nákladu,... po cca 10 dnech mu správní orgán vrátil ŘP. Případ z května pán na jedné akci ochutnal nějaké míchané nápoje. Po nějakém čase sedl do auta a hned kontrola prokázáno dechovou zkouškou 0,13‰. Zádrž ŘP 6 měs. a pokuta 3000 Kč. Běžné je trestání řidičů za 0,04‰ 6 měs. zádrž a 10000 Kč pokuta (to bylo mimo Prahu). Navíc u drog nulová tolerance neplatí viz Nařízení vlády 41/2014 Sb.
Silly (neregistrovaný)
To prostě všichni musí pořád chlastat, že nedokážou sednout za volant střízliví?
Ivo (neregistrovaný)
Je to taková postbolševická reminiscence zkostnatělé PČR a těch ostatních , co o tom rozhodují. Nulová tolerance je medicínský nesmysl, kterého ani nelze dosáhnout. V skriptech ze soudního si pamatuji, že hladina do 0,23 je fyziologická. Tedy požadovati nulu, může jen idi.ot. Jelikož má právo na pravdivou diagnosu, je třeba mu ji říci. Myslet si , že by češi nezvládli 0,5 jako ostatní, je takové to české sebemrskačství a absence sebevědomí a hrdosti.
Vladimír Novák (neregistrovaný)
O,23 je fyziologiká...... To je třeba laikům vysvětlit. Jaké množství alkoholu je fyziologickou? Jak na to reaguje organizmus! Byl jsem vždy informován, že reakce na alkohol, a to i v malém množství, je dle jedince, různá.
wert (neregistrovaný)
ziju v holandsku. kazdy patek si na firme sednou daj 1 pivo nebo sklenicku vina chvili si povidaj a jede se domu. kdyz jsem tam dam si samozrejme taky v cem je problem? vypit vic a kvuli plechovce piva za 1€ skoncit na pracaku? z podpory se da prezit jidlo internet zdr. poj. dokonce bych ani neplatil hypoteku tu zaplati pojistovna. rano se probudit nasnidat cumet na tv zajit do fitness a za pul roku si clovek pripada jak dement takze plechovka rozlucka a pivo doma. asi takhle
JardaA (neregistrovaný)
Je dobře, že je u nás nulová tolerance. Příspěvku p. Václava věcně nerozumím. Pochopitelně že řidiče může negativně ovlivnit více faktorů, tak proč neelimovat ty, u kterých to jde (a snadno)? Jinak na každé krabičce s léky (nebo v příbalovém letáku) je informace, zda mají vliv na schopnost řízení či nikoliv. Podobně je-li člověk natolik nemocný nebo unavený, že by to mohlo mít vliv na schopnost řízení, nesmí za volant.
Amper77 (neregistrovaný)
Žádná nulová tolerance u nás není, v praxi je tolerovaná hranice 0,24 promile a je tedy nesmysl mít něco jiného v zákoně a jiného v praxi. No a při úrovni do 0,5 promile nemá alkohol na řidiče žádný vliv tak proč eliminovat něco, co nemá vliv?
Michalec (neregistrovaný)
Niesi ty nahodou policajt? Volakedy davno, ked zavrely hranice na moravu, tak jednemu strašne vadilo, že mam v aute vysielačku. Aj to mu vadilo ževraj sme pašeraci. Potom prišli mobilne telefony, a zuril. Hranicu zrušili, fešak dva roky chlastal, a smútil za starími časmi.
Václav (neregistrovaný)
Ti co o tom rozhodují nám kážou pijte vodu, ale sami pijí víno. Nulová tolerance je naprostá zhovadilost. Neberou v úvahu že na člověka působí mnoho faktorů, bere léky, je nemocný atd. Například po noční směně se i s "0" chováte jako kdyby jste měl vypito.
Jarmil (neregistrovaný)
0,5 promile v krvi na sobě poznám. řídím opatrněji a dávám větší pozor. Bohužel znám lidi, kterým s půl promile narostou křídla a jedou jako hovado. Takže nulovou toleranci za volantem chápu. Ne tak na kole, nebo na vodě. Tam bych 0,3 toleroval.
  • Našli jste v článku chybu?