Vláda každý týden zpřísňuje hygienická nařízení, která mají pomoci v boji proti koronaviru. Od střed 20. října musí lidé nosit roušky v obcích a městech, pokud budou v přítomnosti jiných osob na kratší vzdálenost než dva metry. Povinné roušky se zavádějí také v autech, nařízení má ale výjimky.
Roušku si musí nasadit řidič a cestující, pokud nepatří do jedné rodiny. Z podstaty nařízení vyplývá, že ho v praxi účinně kontrolovat nelze. Rodinná příslušnost totiž v občanském průkazu zanesena není a neindikuje ji ani stejné příjmení nebo adresa trvalého bydliště. Lze ho vnímat tedy spíš jen jako doporučení.
Nicméně jde o rozumné doporučení. Můžeme dokonce předpokládat, že řada lidí ho už dodržuje bez vládního nařízení. Auto je totiž stísněný prostor, kde může dojít k přenosu nákazy poměrně snadno a rychle. A to i když lidé stáhnou okénka. Kdo tedy vezl třeba svého staršího vzdáleného příbuzného nebo kolegu z práce, určitě si už roušku na řízení nasadil. Rouška se vyžaduje i ve vozech taxislužeb nebo v Uberu.
Je nutné také podotknout, že nařízení nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly dává větší smysl než to z hlavy Adama Vojtěcha během jarní vlny. Tehdy řidiči museli nosit roušku několik týdnů i v případě, že jeli ve voze sami. Po vlně kritiky nakonec Vojtěch nařízení přeformuloval.
I dnes se ale na silnici vyskytují lidé, kteří jedou ve voze sami a přesto mají nasazenou roušku. To není z hygienického hlediska ideální. Rouškou v autě totiž nikoho nechrání. Navíc se může stát, že po opuštění auta už bude rouška znehodnocená například vlhkostí od dýchání a nebude tedy na exponovaném místě tak účinná, jak by bylo žádoucí.