Povinné roušky v autech: Nařízení je nekontrolovatelné, ale rozumnější než na jaře

20.10.2020
přidejte názor
Autor: Seat
  • Od středy 20. října musí řidiči a cestující opět usedat do aut s rouškou

  • Nařízení se ale vztahuje pouze na případ, kdy ve voze cestují s někým jiným než členem rodiny

  • Z podstaty to nelze kontrolovat. Jde ale o rozumnější krok než plošné nařízení z jara

Vláda každý týden zpřísňuje hygienická nařízení, která mají pomoci v boji proti koronaviru. Od střed 20. října musí lidé nosit roušky v obcích a městech, pokud budou v přítomnosti jiných osob na kratší vzdálenost než dva metry. Povinné roušky se zavádějí také v autech, nařízení má ale výjimky.

Roušku si musí nasadit řidič a cestující, pokud nepatří do jedné rodiny. Z podstaty nařízení vyplývá, že ho v praxi účinně kontrolovat nelze. Rodinná příslušnost totiž v občanském průkazu zanesena není a neindikuje ji ani stejné příjmení nebo adresa trvalého bydliště. Lze ho vnímat tedy spíš jen jako doporučení.

Povinné roušky jsou jako měření rychlosti. Kontrolují se tam, kde je to zbytečné
Přečtěte si také:

Povinné roušky jsou jako měření rychlosti. Kontrolují se tam, kde je to zbytečné

Nicméně jde o rozumné doporučení. Můžeme dokonce předpokládat, že řada lidí ho už dodržuje bez vládního nařízení. Auto je totiž stísněný prostor, kde může dojít k přenosu nákazy poměrně snadno a rychle. A to i když lidé stáhnou okénka. Kdo tedy vezl třeba svého staršího vzdáleného příbuzného nebo kolegu z práce, určitě si už roušku na řízení nasadil. Rouška se vyžaduje i ve vozech taxislužeb nebo v Uberu.

Je nutné také podotknout, že nařízení nového ministra zdravotnictví Romana Prymuly dává větší smysl než to z hlavy Adama Vojtěcha během jarní vlny. Tehdy řidiči museli nosit roušku několik týdnů i v případě, že jeli ve voze sami. Po vlně kritiky nakonec Vojtěch nařízení přeformuloval.

Lidé v době koronaviru věří autům. Příznivci MHD se v ní teď necítí bezpečně
Přečtěte si také:

Lidé v době koronaviru věří autům. Příznivci MHD se v ní teď necítí bezpečně

I dnes se ale na silnici vyskytují lidé, kteří jedou ve voze sami a přesto mají nasazenou roušku. To není z hygienického hlediska ideální. Rouškou v autě totiž nikoho nechrání. Navíc se může stát, že po opuštění auta už bude rouška znehodnocená například vlhkostí od dýchání a nebude tedy na exponovaném místě tak účinná, jak by bylo žádoucí.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?