Konec vestavěných navigací? BMW pustilo mapy Google i Apple do head-up displeje

20.10.2020
1 nový názor
Autor: BMW
  • Mnichovská automobilka aktualizuje software tři čtvrtě milionu svých aut

  • Ten nově umožní zobrazovat navigační údaje z mapových aplikací Google a Apple i v head-up displeji

  • Výhodou je dynamické navádění podle dopravní situace, které vestavěným navigacím stále nejde tak dobře jako technologickým gigantům

Navigační aplikace v chytrých telefonech mají hned několik podstatných výhod. Máte je v ruce, jsou zadarmo a díky obrovské uživatelské základě jsou neporazitelné v dynamickém výběru trasy podle aktuálního provozu. Není divu, že je řada řidičů využívá raději než klasickou vestavěnou navigaci, která mnohdy vyjde na desítky tisíc korun a i v nejmodernějších prémiových autech s online funkcemi vás klidně pošle do dlouhé kolony.

K jejich spuštění stačí připojit chytrý telefon do palubního systému vozu pomocí Apple CarPlay nebo Android Auto. Nicméně tím až dosud integrace do vozu končila, zatímco třeba vestavěné navigace zvládaly promítat své údaje nejen do virtuálního kokpitu před řidičem, ale i do head-up displeje promítaného na čelní sklo. To se nyní mění.

BMW bude platit majitelům plug-inů, aby jezdili více na elektřinu
Přečtěte si také:

BMW bude platit majitelům plug-inů, aby jezdili více na elektřinu

BMW totiž ve své poslední aktualizaci softwaru zpřístupňuje head-up displej i navigačním aplikacím. V případě systémů Android pustí do obrazovky navigační pokyny z mapové aplikace Gooogle, v případě iOS pak analogicky z mapové aplikace Apple. O dalších aplikacích třetích stran, jako jsou třeba Waze nebo Here, zatím Mnichov nehovoří. Technicky by tomu však nemělo nic bránit.

Uživatelé chytrých telefonů tak budou mít veškerý komfort jako s vestavěným systémem. Je fakt, že právě navigace od BMW patří mezi ty, které víceméně zvládají sledovat dopravní situaci on-line, u řady dalších značek to ale funguje jen sporadicky nebo vůbec. Pokud se tedy funkce rozšíří i dál, mohlo by to znamenat definitivní soumrak značkových systémů.

Mnichov přesto sází na svou navigaci

Aby se ale neřeklo, že si BMW pod sebou podřezává větev, aktualizovalo i svůj navigační systém. BMW Maps tak nyní budou vypočítávat trasu na internetu v cloudu, což bude podle automobilky rychlejší a přinese to přesnější informace o dopravě. I zadávání cíle by mělo být jednodušší. Navíc ještě zařízení přihodí další informace, jako třeba otevírací hodiny, fotografie nebo kontakt, pokud bude cílem třeba restaurace.

Jsou vestavěné navigace za zenitem? Průzkum ukázal, že je nikdo nepoužívá
Přečtěte si také:

Jsou vestavěné navigace za zenitem? Průzkum ukázal, že je nikdo nepoužívá

Aktualizace je součástí největšího vzdáleného updatu, který kdy evropská automobilka uskutečnila. Týká se 20 modelů, jde o 750 tisíc aut. Všechna dostanou přes internet nejnovější verzi operačního systému. Aktualizace už proběhla v Německu, nyní míří do dalších evropských zemí, USA, Kanady nebo Číny.

Kromě zmíněných navigačních změn přinese aktualizace také rozšířené služby pro funkci Connected Parking, která umí sledovat obsazenost vybraných parkovišť. Pro plug-in hybridy se bude hodit aktualizace sDrive zón, tedy míst, kde se automaticky zapíná elektrický jízdní režim. Lepší funkce má i asistent BMW Intelligent Personal Assistant a služba Connected Charging informuje o dostupnosti nabíjecích stanic.

Tom (neregistrovaný)
To je podle mě super. To mé auto bohužel nic takového neumí. Palubní displej sice mám, ale navigaci v něm nemám. Nedávno jsem si ale z https://www.tera.cz/mobily-a-tablety_c258468.html koupil nový telefon, tak jsem si říkal, že ten starý bych si mohl nechat v autě čistě jen kvůli navigaci. Má hodně velký displej, který je překvapivě čitelný i na slunci, takže by to pro takový účel bylo úplně ideální.
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?