Policie špiclovala údajného řidiče formule dronem. Normální postup, tvrdí

02.04.2020
přidejte názor
Zdroj: Archiv
  • Jízda formulí po dálnici zůstala bez trestu, řidiče se nepodařilo vypátrat ani přes velkou snahu policie

  • Ta při získávání důkazů použila i dron, kterým hledala pozemek, kde by se formule mohla nacházet

  • V médiích přitom uvedla, že řidiče vypátrala. Právní zástupce podezřelého ale říká, že lhala

    Policisté využili i anonymní udání. Na něj došlo proto, že sousedé podezřelého „nemusí“

Loňská jízda formule na dálnici D4 patří mezi nejvíce medializované silniční případy za poslední dobu. Po zveřejnění prvního videa, které zachycuje klidně jedoucí červený monopost, se policii přihlásili další lidé s podobnými záběry. Ta se pustila do pátrání po řidiči. A přestože v listopadu do médií tvrdila, že řidiče vypátrala, teď správní orgán celý případ odložil. Podle něj nebyly důkazy dostatečné.

Policisté se přitom podle všeho hodně snažili. Ze začátku využívali hlavně všelijaké nápady od občanů. „Například pan Zdeněk B., jako velký fanoušek Formule 1, napsal, že na daném videu je určitě bývaly monopost F1 a doporučil policii obrátit se na společnost Scuderia Praha, jakožto dovozce vozidel značky Ferrari, že určitě budou znát totožnost osoby majitele. Policie tak učinila a byla zklamaná, že dovoz se týká jen osobních vozidel, nikoliv monopostů,“ píše na Facebooku ve svém komentáři případu společnost Právní ochrana řidičů, která zastupovala muže podezřelého z řízení monopostu.

Roušku mít v autě nemusíte, ustoupil ministr. Ale jen když jedete sami, s rodinou už ano
Přečtěte si také:

Roušku mít v autě nemusíte, ustoupil ministr. Ale jen když jedete sami, s rodinou už ano

Lidé ostatně pomáhali s hledáním dalších důkazů. Policistům přišlo hned několik e-mailů s fotografií z inzerátu, na kterém někdo prodával Chevrolet Corvette. U něj byla na fotografii vidět formule. Policie se stopy chytla a začala pátrat po majiteli prodávaného vozu. Toho si předvolala k podání vysvětlení, ale nic konkrétního se od něj zřejmě nedozvěděla.

Policie fotila pozemek dronem

„Hon na čarodějnici dospěl do fáze užití dronu jménem BRUS, kdy s ním byla sledována nemovitost příbuzné osoby, právě podezřelé osoby, kdy tímto chtěla policie prokázat, že fotky z dříve uvedeného inzerátu byly pořízeny u této nemovitosti,“ pokračuje Právní ochrana řidičů.

Podle policie nejde ale o nic neobvyklého. „Jsme oprávnění zajistit důkazní prostředky jakýmkoliv standardním způsobem, tedy i užitím dronu. Ten mimochodem používáme běžně, třeba na zjišťování přestupků jako předjíždění přes plnou čáru nebo telefonování za volantem,“ řekla Autobibli mluvčí příbramské policie Monika Schindlová.

Propadlá technická je i v době karantény problém. Řidičák ne, ale jen někdy
Přečtěte si také:

Propadlá technická je i v době karantény problém. Řidičák ne, ale jen někdy

Podezřelým se v kauze formule stal 45letý muž. Policie se k němu dostala na anonymní udání. „V té vesnici a i jejím okolí je známý tím, že jezdí drahými a hlavně hlučnými sportovními auty a část lidí to tam prostě štve. A pak se k tomu samozřejmě přidává závist,“ zmínil Autobibli možný důvod udavačství zdroj, který zná atmosféru obcí jižně od Příbrami. Podotkl ale i to, že „se to jen říká, že jde o stejného muže“ a podezřelým může být i někdo jiný. To v podstatě dokresluje celou atmosféru kolem případu.

Podle Právní ochrany řidičů policie lhala, když v listopadu loňského roku uvedla, že se jí podařilo řidiče formule vypátrat. Věc pak policisté předali do rukou správnímu orgánu, tomu ale policejní důkazy přišly nedostatečné a tak pokračoval ve sbírání důkazů. Na řidiče formule si dokonce nechal vypracovat znalecký posudek. A to přímo od kriminálky.

Řidič v helmě? Může to být kdokoliv

„Kriminalistický ústav Policie ČR – obor kriminalistické antropologie měl z videa vypracovat posudek, zda je osoba v helmě totožná s tou, kterou vypátrala policie. Když pomineme, že výše uvedený ústav by měl řešit spíše trestnou činnost, než přestupkovou agendu, tak nás závěr znaleckého posudku nepřekvapil. Bylo v něm totiž uvedeno, že z daných podkladů nelze potvrdit, ale ani vyvrátit, že osoba na videu je podezřelá osoba,“ komentuje neobvyklý postup Právní ochrana řidičů.

Architekt snížil rychlost na Modřanské, radnice se podle zákona ptát nemusel
Přečtěte si také:

Architekt snížil rychlost na Modřanské, radnice se podle zákona ptát nemusel

Správní orgán tak nakonec řízení zastavil. Došel k závěru, že nelze řidiče formule identifikovat. A souhlasil i s námitkou, že formule nebyla v době údajného přestupkového jednání zastavena a zkontrolována a tím není možné určit, zda byla způsobilá k provozu na pozemních komunikacích nebo ne.

Ostatně, formule byla vybavena převozní značkou a tak by bylo možné předpokládat, že i způsobilá být mohla. Jenže ani zelený papírek přilepený na zadním přítlačném křídel vozu policii nikam nedovedl. Podle jeho čísla se jí sice podařilo najít firmu, která převozní značku vystavila, ale ta jen policii sdělila, že evidenční knihu ztratila.
[yop_poll id="75"]

Vstoupit do diskuse
  • Našli jste v článku chybu?