Víme, podle čeho se doopravdy jmenuje Škoda Kamiq. To neuhodnete

10 nových názorů
Autor: Redakce
  • Podle Škody má slovo Kamiq původ v jazyku Inuitů a popisuje stav, kdy něco přirozeně „padne jako ulité“

  • Úplný výmysl to není, skutečnost však není tak poetická

  • Kamik je inuitský výraz pro tradiční obuv

Škoda Kamiq je nový malý crossover, který automobilka představí ve výstavní premiéře na březnovém autosalonu v Ženevě. Modelové označení zvukově navazuje na dosavadní SUV značky Škoda, Kodiaq a Karoq. Ačkoliv českému uchu zní povědomě, nemá údajně nic společného se slovem „kamýk“. (Ve staročeštině „skála“. Zvuková podobnost se slovem „Scala” je čistě náhodná.) Když značka jméno koncem ledna oznámila, tvrdila, že slovo Kamiq má původ v jazyce Inuitů. Údajně popisuje stav, kdy něco „přirozeně padne jako ulité“. Zajímalo nás, co je na tom pravdy.

Škoda Kamiq na prvních skicách. Skutečnost bude prozaičtější
Přečtěte si také:

Škoda Kamiq na prvních skicách. Skutečnost bude prozaičtější

Dobrá zpráva je, že výraz „Kamiq“, respektive kamik, se v inuitštině opravdu vyskytuje. Jeho význam však není až tak „po indiánsku“ poetický, jak se nám snaží Škoda vsugerovat. Kamik je prostě bota. Konkrétně měkká bota z tulení nebo sobí kůže. Existuje v letní i zimní verzi, vylepšené kožešinou. Kamik je lehký a umožňuje lehké našlapování, což se hodí, když se lovec blíží ke kořisti. Dobře ušitý kamik pochopitelně může padnout jako ulitý, ale zaručené to není. Záleží na zručnosti eskymáckého ševce.

Eskimos_drilling_ivory_and_making_mukluks,_Port_Clarence,_Alaska,_ca_1900_(HEGG_337) Exkluzivní záběry předsériové výroby „kamiqu“. Pardon, nemohli jsme si pomoct (Foto: Wiki)

O Kamiqu kamiku si lze přečíst na Wikipedii, odkud je také titulní obrázek tohoto článku. Že se internetová encyklopedie v tomto případě nemýlí, nám potvrdila iKarla Jessen Williamson, doktorka antropologie a odbornice na Inuity z College of Education v kanadském Saskatoonu. „Kamik je bota,“ napsala v odpovědi na náš dotaz. Potvrdil to i Noel McDermott z katedry jazyků, literatury a kultury na Queen’s University v Ontariu. Oba nezávisle na sobě upřesnili, že jde o jednotné číslo a že několika kamikům se říká „kamiit“. Což se vám může hodit, když se budete chtít blýsknout před přáteli, až potkáte víc nových malých crossoverů od Škodovky najednou.

Foxy70 (neregistrovaný)
Opravdu zajímavý a podrobný článek, jak vznikl název. O dost podstatnější pro mě je, za kolik ho budou nabízet a v jaké výbavě, ale podle toho co Škoda předvadí posledních pár let vím, že to bude stát za pěkný prd.
Patrik Podlena (neregistrovaný)
By mě zajímalo, kdo vymýšlí ty jejich názvy, Vás ne? I když je pravda, že o název ani tak nejde, jako spíš o to za jakou cenu to bude a jaký motor v tom bude... Dle mého to nic průlomového nebude, nebo myslíte, že se pletu?
Snovi (neregistrovaný)
Název vem čert..., přesně jak píšete, zajímá mě hlavně poměr ceny/výbavy. Bohužel opět očekávám zklamání. Nebudem si nic nalhávat, škodovka už dlouho nepředvedla nic pěkného za solidní peníz a pochybuji, že Kamiq bude nějaká vyjímka :-)
Wondris (neregistrovaný)
Je fakt, že co se týče motoru nepředvedla vůbec nic nového a průlomového což je i pro mě zklamání... Jediný co bylo nějáký BUM byla Scala a jen proto, že se všude o ní psalo a teď Kamiq kterej má vnitřek stejný jak scála takže žádná novinka neproběhla...
Fredis (neregistrovaný)
Tak měkké to je dostatečně a jako tuleň to vypadat taky může hold takej malej Komiq no :)
Martin K. (neregistrovaný)
Kdyby to byla Škoda Komiq, tak bych to pochopil tím litrovým tříválcem, co tam chtějí dát na takovou velikost auta. Hold chtějí mít "lákakvou" základní cenu.
Skeleton (neregistrovaný)
Ano a se slušnější výbavou a motorem vzhledem k velikosti auta je už člověk na astronomické částce.
Štépa (neregistrovaný)
Možná je čas , aby si předvedl co si dokázal ty než začneš něco nebo někoho kritizovat. Na Seznamu je možnost přidat svůj názor jen vložením video příspěvku, ale na ty by si asi koule neměl.
Draxík (neregistrovaný)
Souhlasím. Nechápu kam chodí na ty názvy, jsou stejně otřesné jako jejich příšerně vysoké ceny. Jsem rád, že od nich nic nemám :-)
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?