Pět zajímavých dostupných ojetin, které by už neměly ztrácet na ceně

31.07.2019
14 nových názorů
Zdroj: Redakce
 • Relativně dostupné auto  nemusí nutně ztrácet na hodnotě

 • Cenu si nejlépe drží auta v sériovém stavu s historií

 • Na rozumnou investici stačí okolo sta tisíc korun

 • Skvělý sporťák s rostoucí hodnotou můžete mít za půl milionu

 • Jde o to sebrat odvahu a prostě nakupovat. Levnější už nebudou

Říká se, že koupit si auto je z finančního hlediska to nejhorší, co můžete udělat. Ve většině případů je to samozřejmě pravda, ale existuje pár aut, jejichž cena už klesat nebude. Spíše naopak. A teď nemáme na mysli miliardové exkluzivity jako Ferrari 250 GTO, ale zcela běžná auta.

Pět luxusních bazarových SUV, která lákají cenou, ale jsou černou dírou na peníze
Přečtěte si také:

Pět luxusních bazarových SUV, která lákají cenou, ale jsou černou dírou na peníze

Přinášíme přehled pěti zajímavých a řidičsky atraktivních aut, jejichž ceny cen přestaly klesat a v posledních několika letech mají spíše mírně vzestupnou tendenci. Zároveň jsme se snažili vybrat auta, kterým cena ještě nevystřelila do nedostižných výšin. Jako pomyslnou hranici jsme si stanovili milion korun. Jasně, můžete si koupit Ferrari 430 Scuderia, tomu cena vážně neklesne. Ale auto za tři miliony je už trochu mimo rámec většiny lidí.

Následující auta mají jedno společné: Velice špatně se shání originální kus nezasažený samozvaným tunerem, případně nezhuntovaný na okruhu. Tím spíše pak ale hodnota originálního udržovaného kusu už jenom poroste.

Škoda Octavia RS I. gen (asi 100 000 Kč)

+

 • Udržovaný originál budou fanoušci vyvažovat zlatem
 • Lze ji používat jako normální auto

 • Z řidičského pohledu to není zas taková sláva
 • Pořád je to jen jedničková Octavia...

Asi nemusíme připomínat, že škodovky mají na českém trhu specifické postavení. Protože nás ale dnes zajímají řidičsky atraktivní auta, místo jedničkové Octavie 1.9 TDI volíme do našeho seznamu první generaci modelu Octavia RS. Nesmějte se, ono je to totiž zajímavé a vlastně docela nedoceněné auto.

Škoda Octavia RS (2) První ereso je spíše záležitost pro fanoušky značky. Aut v originálním stavu je ale málo, jako investice začíná dávat smysl
Škoda Octavia RS (1) Výhodou Octavie je, že díly nestojí absurdní sumy a šikovný mechanik všechno udělá sám. Plno jich bohužel napadli tuneři

Problém bude najít kus, který by stál za úvahu. Většinu jich totiž napadl laminátový mor samozvaných garážových tunerů, kteří nějakým záhadným způsobem nabyli dojmu, že technice rozumějí lépe než vývojové oddělení celé automobilky s miliardovým rozpočtem. Hledejte auto, které má pokud možno originální karoserii a interiér bez tuzerských doplňků. Práce s takovým kusem pak bude jednodušší.

Škoda Octavia 1.0 TSI vs. 1.2 TSI: Černobílá záležitost?
Přečtěte si také:

Škoda Octavia 1.0 TSI vs. 1.2 TSI: Černobílá záležitost?

Celkem běžný je načipovaný motor, jiná kola a snížený podvozek, ale s tím se dá pořád něco dělat. Obrovskou výhodou je dostupnost dílů i jejich ceny. A také to, že na Octavii zvládne pracovat skoro každý. Motor 1.8 Turbo patří ještě mezi ty spolehlivější záležitosti a pokud bude mít jedničková Octavia RS originální seřízený podvozek, vůbec nejezdí špatně a vlastně umí řidiče zabavit. Nečekejte ale skutečný sportovní charakter, spíše jen příjemné a svižné svezení. Protože je zachovalých originálních kusů velmi málo, ceny už padat nebudou.

Mazda MX-5 (asi 150 000 Kč)

+

 • Skvělý klasický sporťák
 • Jednoduchá údržba a levný provoz

 • Jako většina Japonců té doby rezaví
 • Trochu „gay“ image

Mazdu MX-5 může považovat za auto pro „čtyřprocentní“ jen ten, kdo tomu nerozumí. Miata je totiž naprosto klasická záležitost a snad reálně nejdostupnější řidičsky atraktivní sportovní auto. Je to důkaz, že člověk nepotřebuje 500 koní, aby se za volantem bavil. Mazda MX-5 naučí řidiče s autem pracovat a rychlost si zasloužit. Anebo shodíte střechu a vyrazíte jen tak na klidnou projížďku odnikud nikam.

Mazda MX-5 (2) Je celkem jedno, jakou MX-5 koupíte. Ideální kompromis je druhá generace NB. Jezdí skvěle, jenom bohužel trochu rezaví
Mazda MX-5 (1) U MX-5 nikdy nešlo o výkony, ale o celkový zážitek. Šikovný řidič s ní ale na zatočené silnici ukáže záda mnohem silnějším autům

Bohužel i první dvě generace MX-5 byly napadeny tunerským morem, bylo to takové nešťastné období. Věci se ale mění k lepšímu a majitelé se snaží Miaty vracet do původního originálního stavu. Výhodou je i široká komunita fanoušků, kteří umějí poradit a dopátrat historii prodávaného kusu. Jedná se ale o oblíbené nářadí na různé volné okruhové dny, takže je nutné počítat s tím, že některá auta za sebou nebudou mít úplně jednoduchý život.

Pět dobrých ojetých kabrioletů, které koupíte za rozumné peníze
Přečtěte si také:

Pět dobrých ojetých kabrioletů, které koupíte za rozumné peníze

Na druhou stranu je mechanika MX-5 velmi trvanlivá. Jediným přirozeným nepřítelem je koroze. A pak samozřejmě nepečlivý majitel. Hezká auta už ale neztrácejí na ceně a třeba druhá generace po faceliftu se silnějším motorem, šestistupňovou převodovkou a samosvorem je velmi nedostatkovbé zboží, jehož cena už má pár let spíše rostoucí tendence. Kupujte, brzy nebudou.

Porsche Boxster/Cayman (asi 500 000 Kč)

+

 • Naprosto podmanivý charakter
 • Relativně rozumné provozní náklady

 • Manuál je nedostatkové zboží
 • Vysvětlování, proč jste si nekoupili 911

Můžete namítnout, že místo Boxsteru si můžete koupit právě MX-5 a dostanete 90 % zážitků za třetinu peněz. Ale až vám začne chybět u MX-5 výkon, tak začnete utrácet za kompresory a další a další tuningové díly, až se nakonec dostanete s investicemi na úroveň cen, kde slušný Boxster od Porsche začíná. A pořád bude Porsche jezdit o kousek lépe.

Porsche Cayman Slušný Cayman se dá sehnat za půl milionu. Bude mít víc najeto, ale Porsche jsou v průměru spolehlivá a kvalitní
Hodně bazarových Boxsterů má automat, ale to nemusí vadit. Automatické Boxstery bývají často v lepším stavu

Porsche Boxster a technicky příbuzné kupé Cayman stojí ve stínu prestižnější 911 a nikdy nebudou dražší než ona. To je situace, ze které můžete těžit. Na Boxster nebo Cayman s jasnou historií vám vážně stačí půl milionu. Pro někoho je to hodně peněz, ale dostanete opravdu zábavné a skvělé sportovní auto, které na hodnotě už ztrácet nebude. Pokud ho tedy nerozvěsíte o strom nebo mu neutrápíte motor na okruhu.

Alfa Romeo 4C Spider vs. Porsche 718 Boxster S: Dva světy
Přečtěte si také:

Alfa Romeo 4C Spider vs. Porsche 718 Boxster S: Dva světy

Jak rostou ceny 911, zvedají se ze dna i Boxstery a Caymany. Žádoucí jsou především druhé generace. Kdo se ale sveze s Caymanem na základním mechanickém podvozku a s manuálem, naprosto kouzlu tohoto sporťáku propadne. A Boxster k tomu přidává ještě zážitek z jízdy bez střechy nad hlavou. Sice vás budou hnidopichové dráždit otázkami, proč jste si radši nekoupili rovnou 911, ale na průměrné české okresce je tohle „levnější“ Porsche jednoduše lepší a řidičsky zajímavější auto.

BMW M3 E46 (asi 500 000 Kč)

+

 • Nezaměnitelný charakter řadového šestiválce S54B32
 • Nejlepší sportovní auto své doby

 • Stav některých kusů a převodovka SMG
 • „Otuzeným“ kupé řady 3 s logy M jezdí kdejaký ňouma

Na počátku nového tisíciletí byla značka BMW na naprostém vrcholu. Když přišla nová generace modelu M3 založená na kupé řady 3 generace E46, byla to senzace. Tohle auto uchvacuje ještě dnes a přestože nové generace modelů M3 a M4 se posunuly po dynamické a technické stránce jinam, tradicionalisté jim nějak nemohou přijít na chuť. Turbo a umělý zvuk motoru z reproduktorů zkrátka ke klasickému „emku“ nesedí.

BMW M3 E46 (1) Speciální CSL už utekla, ale běžné kupé M3 E46 se dá pořád ještě sehnat za zhruba půl milionu. Vyšší kilometry nemusí znamenat katastrofu
BMW M3 E46 (2) Elegantní a nadčasový design podtrhuje naprosto fantastický motor. Takhle podmanivá nová auta už pravděpodobně nebudou

BMW M3 E46 se už odrazilo od cenového dna, nejlevnější byly někdy kolem roku 2013. Vždycky, když vidíte video z Nordschleife, jak někdo vyrámovanou M3 rozvěsí o svodidla, hodnota těch přežívajících originálních zase poskočí. Už jich přežívá opravdu málo. Najít původní kupé s manuálem bez jakéhokoli tuningu je vskutku detektivní práce. Současní majitelé cítí investiční potenciál a do světa je posílat nechtějí.

BMW M2 Coupé vs. Porsche Cayman: Juniorská extraliga
Přečtěte si také:

BMW M2 Coupé vs. Porsche Cayman: Juniorská extraliga

Spíše je tak pravidlem, že „podezřele“ levný kus na prodej bude potřebovat investice. Ať už do motoru, nebo podvozku, převodovky či diferenciálu. Ovšem díly nestojí absolutní nesmysly, na E46 se dá pracovat relativně snadno a pokud neprojde píst blokem motoru, všechno se dá řešit. Investice by se měla za pár let vrátit. Nezbývá než hledat a „ukecávat“ současné majitele.

Porsche 911 997 (asi milion korun)

+

 • Snad největší automobilová ikona
 • Nezaměnitelný charakter a řidičský zážitek

 • Trh zaplavený čtyřkolkami v automatu
 • Udržet ji v provozu nebude zadarmo

Porsche 911 není jen naprosto špičkové sportovní auto a automobilová ikona, ale také jakýsi nástroj vyjádření společenského postavení. Mnoho lidí si nepořizuje 911 k tomu, aby si užívali charakteristické vlastnosti plynoucí z koncepce „vše vzadu“, ale jednoduše proto, aby ostatním ukázali, že jsou úspěšní a že na to mají. Přesně podle hesla „kupujeme si věci, které nepotřebujeme, za peníze, které nemáme, abychom udělali dojem na lidi, kteří jsou nám ukradení“. To stimuluje poptávku a ceny se pak drží nahoře.

Porsche 911 Model 911 je pro mnoho lidí jen vyjádřením společenského postavení. Trh je zaplaven kabriolety v čtyřkolce a automatu
Porsche 911 GTS Zadokolka, kupé a manuál jsou nedostatkové zboží. Speciální verze a edice jsou ale velmi drahé, třeba pěkné GTS stojí pořád dva miliony

Je celkem jedno, o jaké generaci Porsche 911 se bavíme, protože drahé jsou všechny. Nejdostupnější cestou je generace 996, první „vodník“. Ten ale neláká designem, ačkoli jezdí skvěle a dřívější problémy se spolehlivostí už se podařilo dořešit. Nyní jsou v kurzu poslední atmosférické 911 generace 997. Za milion ji ještě koupíte, ale pospěšte si, už začínají utíkat. Speciální edice jako třeba GTS stojí prakticky stejně jako novější 991, někdy i víc.

Test na pondělí: Audi R8 V10 Plus vs. Jaguar F-Type SVR
Přečtěte si také:

Test na pondělí: Audi R8 V10 Plus vs. Jaguar F-Type SVR

Největší problém Porsche 911 je v tom, že nikdy nevíte, jakou má za sebou minulost. Komu funguje a stará se o ni, ten ji do světa posílat jen tak nebude. Hodně aut potřebuje investici do motoru nebo podvozku. Mnohdy je lepší rovnou koupit levně auto s „bouchlým“ motorem. Stejně je reálné riziko, že ho budete muset jednou dělat. Dovádět s autem každý víkend na okruhu a olej měnit po 30 000 km vážně nedělá dobrotu ani jinak robustní 911. Udržované kusy s malým nájezdem jsou pak příšerně drahé, zejména pokud jde o manuál a pohon zadních kol. O kabriolet ve čtyřkolce a v automatu zas nadšenci tolik nestojí.

Zatímco výše uvedené vozy se dají ještě provozovat s relativně rozumnými náklady odpovídajícími běžným autům, u 911 už pořekadlo o opici a banánech platí do puntíku. Chtějte pokud možno zcela obyčejný kus bez adaptivního podvozku a keramických brzd. Tam jsou ceny dílů ještě rozumné. Jinak se připravte na to, že budete platit. A hodně. Se servisem se pak obraťte na nezávislou specializovanou dílnu.

Richard (neregistrovaný)
Super. Ono je fajn vidět, že existují ještě cenově dostupná auta. My jsme nedávno kupovali nedávno a chtěli jsme platit na ruku, žádný leasing. Tak jsme to vyřešili přes nebankovní konsolidace online. Není to sice úplně běžný přístup, ale na druhou stranu jsem já jakožto člověk financí znalý věděl, co dělám. ;-)
Sebastian (neregistrovaný)
Také jsem nové auto řešil prostřednictvím půjčky a to díky Ammado na https://www.ammadopujcky.cz/ a za půjčku jsem si koupil novou Škodu Rapid. Chtěl jsem i klasický leasing ale nakonec mi tom tam vyšlo levněji. Půjčku splácím a splátky se dají zvládnout. Zatím vše o.k.
donald (neregistrovaný)
Mě se zrovna nedávno auto pokazilo, a tak jsem si ojetinu vybíral právě z tohoto seznamu, nerad bych totiž kupoval nějaké ne moc spolehlivé auto. Navíc jsem neměl moc peněz, a tak jsem rád, že jsem díky https://www.bezvamoney.cz/nebankovni-pujcky/ dostal půjčku.
sadiq zak (neregistrovaný)
Jste ve finančním zmatku? Máte finanční potíže? Máme odpověď na vás. Rychle a vážně se registruje. naše úroková sazba činí 2%. Všechno bude snadné a podvod zdarma. Další informace o kreditu     kontaktujte naše agenty na adrese:   kopalovax1@seznam.cz   johnsmartss@outlook.com Úvěr můžete získat 24 hodin po skončení půjčky.
Lojzík (neregistrovaný)
Mazda MX-5 je úžasné auto, mám jej už tři roky, kupováno na https://www.truck1-cz.com/jina-technika/osobni-auta a musím říct že v žádném jiném autě jsem nezažil tolik zábavy jako v mazdičce. V létě jsem s ní dokonce absolvoval roadtrip do Chorvatska a byl to super zážitek.
Jindra (neregistrovaný)
BMW M3 mám a za mě top auto. Pořídil jsem ho v loni z autobazaru za slušné prachy a v naprosto skvělém stavu. jezdí parádně a zatím jsem nemusel dělat žádné závratné opravy. Tak snad poslouží pár let.
Vojta (neregistrovaný)
Klidně mohl být článek delší. Za sebe bych ještě doplnil: 350Z z první série Ford mustang GT 2004-2008 Oba mizí, dají se sehnat za rozumný peníz a jsou to v zásadě poslední surové sportovní vozy
Petr Celnar (neregistrovaný)
Mne v tomto seznamu,chybi napr. predchudce e46 a to M3 e36 (nejlepe 3,2), ktera je v beznem zivote stejne rychla jako m3 e46 a na okruhu jakbysmet.Pritom je to v dnesni dobe vetsi vzacnost, je jeste vice analogova a syrovejsi a jejich ceny kazdym rokem skacou nahoru o desitky %, pritom se daji jeste poridit za podobne penize jako slusne e46.
jájájáononon (neregistrovaný)
To naprosto souhlasím, jen E36 je spíš autem pro skalní fandy a opravdové znalce, mezi určitými typy novinářů není z nějakého důvodu moc oblíbená. Tito mainstreamoví novináři fandí generacím E30 a E46, a E36, která je dokonalým kompromisem mezi nimi, nepochopitelně zavrhují a rádi o ní píšou jako o neoblíbené, nepovedené etc... Všiml jsem si toho už před delší dobou a toto klišé se mezi nimi stále přetrvává, přestože doba už pokročila někam úplně jinam... Ti, co vědí, se usmívají a potichu skupují...
awe (neregistrovaný)
kurzové sázení, velmi spolehlivé informace http://rentese.blogspot.cz/
Consul (neregistrovaný)
Proč by měl někdo kupovat ojetou 911 za 1 milion Kč s nejistým původem když za půlku může mít jiné nové moderní auto... To jsou zas rady. A ti kteří na to mají tak ty auta dávno vlastní a nečtou takovéhle blbosti.
Martin (neregistrovaný)
Jedna věc je mít normální auto za 500k což je de fakto obyčejná octavia, která vzbudí stejné nadšení a jehož cena půjde dolů stejně rychle asi jako u mrazaku a ta druhá mít celosvětově uznávaný sportovní vůz, který při správné péči majiteli přinese radost z řízení a hodnota vozu půjde jednou i nahoru.
Jakub Michalovič (neregistrovaný)
K 911, vyhnout se keramickým brzdám je rozhodně správná volba. Ale adaptivním tlumičům (PÁSMO) ne, je moc dobrá věc a tlumiče drahé nejsou :-)
lukas (neregistrovaný)
Myslím si ze hodně nedoceněný a zapomenutý je VW CORRADO. Na dobu svého vzniku používal špičkovou techniku viz motor G60 nebo VR6
 • Našli jste v článku chybu?