Parkování na letišti vás nemusí zruinovat. Když víte jak na to

5 nových názorů
Autor: Redakce
  • Z hlediska financí, flexibility a pohodlí je cesta na letiště autem nejlepší

  • Odletem z jiného než pražského letiště lze snížit náklady na dovolenou

  • Alternativní služby nabízí k parkování i tankování či mytí

Nechat se i s rodinou vysadit přímo před terminálem a bez zdržování se dostavit k odletu – to je sen každého prázdninového dovolenkáře, který zamíří do více či méně exotické destinace. Ale ne vždy je možné zajistit takto hladký průběh. Příbuzní nebo kamarádi nemají čas vás odvézt, pokud si vezmete taxi, tak není kam posléze uložit dětskou sedačku, mačkat se v nelidskou hodinu v nočním autobusu s dalšími nešťastníky zkazí začátek celé dovolené... Abyste se na letiště dostali včas a civilizovaně, stále se z hlediska financí, flexibility a pohodlí nejlépe jeví auto. Zvlášť, když v současné době máte široký výběr zájezdů, do kterých není nutné odstartovat pouze z české metropole. Proč si začátek dovolené nezpříjemnit návštěvou zajímavých měst, ve kterých se nachází mezinárodní letiště a jakožto startovací bod mohou snížit cenu dovolené?

Na letiště je doporučeno dorazit minimálně dvě hodiny před odletem kvůli frontám a odbavení zavazadel
Krátkodobé parkování zdarma bývá kvůli taxikářům omezeno systémem čtení značek. To je problém, pokud někoho vyzvedáváte a let se zpozdí

V poslední době jsme svědky zajímavých situací, které parkování přímo na letištích a obecně individuální dopravu na místo odletu zlevňují. Pokud se podíváme na nejvytíženější české letiště Václava Havla v Praze, ceny za parkování zůstávají relativně konkurenceschopné na všech frontách – tedy pokud chcete zaparkovat v jeho areálu nebo využít některé z parkovacích služeb v blízkém okolí, které vás zdarma a rychle odvezou k odletu a nabízejí i doplňkové služby typu mytí, tankování nebo nastartování auta, pokud klekne baterie.

Na řadě letišť je bohužel omezeno krátkodobé parkování zdarma dle registračních značek, které zamezilo jistým taxislužbám v posílání vozů dokola na nejexponovanější místa, kde milí pánové s holými hlavami, zlatými řetízky, krátkými krky a velkými bicepsy lifrovali zahraniční turisty do taxíků pochybné kvality. Proto je na již zmíněném pražském letišti vjezd na jednu RZ limitován 15 minutami za 24 hodin.

Dálniční známky a poplatky za silnice a dálnice v Evropě v roce 2019
Přečtěte si také:

Dálniční známky a poplatky za silnice a dálnice v Evropě v roce 2019

Některá letiště nabízí dobré spojení hromadnou dopravou, například v Ostravě se k odletu můžete dostavit pohodlně železnicí díky vlakovému terminálu v bezprostřední blízkosti. Zrovna tak se dostanete z dopravního uzlu Vídeň- střed na zdejší mezinárodní letiště. I vzhledem k dostupnosti alternativ se dá vypozorovat, že města chtějí, abyste je využili, což se odráží na ceně za delší parkování. I tomuto tématu se věnujeme. Pro úplnost, mezinárodní provoz v ČR má i zde absentující letiště v Karových Varech, ale odsud se létá jen do Moskvy a Taškentu.

Parkování na letišti Praha

U největšího českého letiště si dejte pozor na dopravní zácpy na pražském okruhu, které umí učinit z jinak dobře naplánované cesty na dovolenou pořádný stres. Někteří spořiví dovolenkáři zkouší parkovat v přilehlé čtvrti Liboc a dopravit se posledních několik stanic autobusem, ale místní to nemají rádi. Dokonce jsme zaslechli něco o vypuštěných pneumatikách a dalším vandalismu. Pokud chcete dlouhodoběji stát přímo na letišti, vyjde vás to o něco dráž než u alternativních parkovacích služeb, které vás dovezou během několika minut přímo před terminály. Kvůli omezení bezplatného parkování je pro vyzvedávající nutné sledovat časy příletů a případně zastavit o kousek dále před letištěm.


Parkování na letišti Brno

Pokud chcete parkovat dále, levněji a máte čas, na letiště Brno-Tuřany se dostanete denní autobusovou linkou E76 nebo noční N89 z brněnského hlavního nádraží, cesta trvá cca 20 minut a zaplatíte 25 korun. Můžete využít také alternativní parkování, které se nachází zhruba 400 metrů od letiště s doplňkovými službami typu mytí nebo dotankování. Na samotném letišti je k dispozici 1400 parkovacích míst, ceny se drží v rozumných mezích, ovšem pozor, v automatech lze platit jen v hotovosti, karty berou na přepážce zákaznického centra. Z letiště míří dovolenkáři v sezoně zejména do Turecka, Řecka a na jeho ostrovy, Bulharska, Egypta, na španělské ostrovy nebo do Velké Británie.


Parkování na letišti Ostrava

Pokud si odpustíte parkování přímo před terminálem, které stejně není míněno pro dlouhodobé stání, ceny jsou velmi lidové – místo 300 korun na den dáte pouhých 70 korun. Zdejší velmi vítanou specialitou je železniční terminál, řešený příměstskou linkou S4 na trase Bohumín – Ostrava – Mošnov, Ostrava Airport a zpět. Dále zde máme autobusové linky, díky kterým se na letiště dostanete z Nového Jičína, Krmelína, Rožnova pod Radhoštěm, Vsetína nebo Příbora. Případně je možné zajistit si hlídané parkování nedaleko od letiště za cenu od 53 Kč na den a s odvozem pro děti v bezpečných sedačkách v ceně a údajně i s nabídkou slivovice pro relax před odletem a po příletu.


Parkování na letišti Pardubice

Ve vstřícnosti k parkujícím turistům se toto letiště zcela vymyká. Je totiž neomezeně zdarma. Linky městské hromadné dopravy jsou časově plánovány vzhledem k odletům vytížených spojů, což značně usnadňuje dopravu. V rámci spolupráce s dalšími poskytovateli zde máme i převoz oficiálním taxi z nádraží v Pardubicích na letiště za garantovanou cenu 89 Kč. To je v kombinaci s dopravní dostupností z řady nejběžnějších dopravních koridorů v České republice dobrý argument, proč nechat auto doma, pokud jej navzdory bezplatnému parkování nechcete využít. Na hlavní nádraží v Pardubicích se vlakem dostanete za 55 minut z Prahy, hodinu a půl z Brna a 2 hodiny 20 minut ze vzdálenější Ostravy.


Parkování na letišti Bratislava

V bezprostřední blízkosti letiště se nachází dvě parkoviště o celkové kapacitě 776 míst. Cenová politika začíná s 20 eury za den, legrace končí u 45 eur za 12 dní, poté je každý další den zpoplatněn vcelku nekřesťanskými 20 eury, což nenahrává čtrnáctidenním pobytům. Alternativní služby nabízejí v letní sezoně parkování až na 12 dní za 45 eur, za parkování v oploceném parkovišti pod kamerami v nedalekém obchodním středisku dáte za 8 dní 40 eur. Transfer na letiště je zdarma mezi sedmou ráno a jedenáctou večer, jinak za 10 eur. Pokud se rozhodnete přicestovat vlakem, k dispozici jsou denní linka 61 z hlavního nádraží nebo autobus 96 ve směru od Petržalky, v noci pak linka N61 z Hlavné stanice.


Parkování na letišti Košice

Druhé největší letiště na Slovensku umožňuje vyložit či naložit cestovatele na parkovišti P2, dlouhodobé parkování je pak možné na parkovišti P3, které slibuje volné kapacity i bez rezervace (která ostatně není ani možná). Pokud však prostudujete ceník, zjistíte, že od dvou dní až do nekonečna jsou ceny stejné na obou dostupných parkovištích v areálu, za 8 dní dáte 39 eur, za 12 dní 51 eur. U alternativních parkovacích společností lze ponechat vůz ve vzdálenosti cca 5 minut od letiště v oploceném a kamerami hlídaném areálu za 35 eur za 8–12 dní nebo 45 eur za 13 až 14 dní. Hromadnou dopravou se na letiště lze dostat autobusem číslo 23 ze Staničného náměstí jednou za hodinu.


Parkování na letišti Vídeň

Letiště je propojeno s centrem města vlakem linky S7, kterým se dostanete z hlavního nádraží na místo za méně než půl hodiny. Možná i kvůli této dostupnosti je delší parkování přímo na letišti celkem drahé. Proto doporučujeme využít nedaleké výhodné parkoviště Parktiger s možností online rezervace v ulici Eisteichstraße 20, kde den parkování vyjde na 4,99 eura. Odtud se na letiště dostanete buď již zmíněným vlakem za šest minut a 1,80 eura, nebo taxíkem za cca 10 až 15 eur. Pro české cestovatele je výhodou web této služby parktiger.at v češtině i s rezervací a veškerými potřebnými informacemi. Jinak můžete auto nechat na vzdálenějších parkovištích Park & Ride za 3,60 eura na den.


Parkování na letišti Mnichov

Na toto letiště, vzdálené zhruba 160 kilometrů od českých hranic, se dostanete rychle a pohodlně po dálnici, případně lze využít vlaky linek S1 a S8, které startují v centru města na dvou hlavních vlakových nádražích, cesta trvá zhruba 35 minut. Dále je zde expresní bus společnosti Lufthansa, který vás z centra Mnichova přiveze za cca 45 minut. Zajímavou možností je nechat se dovézt přímo na letiště dálkovými autobusy, Flixbus je vysílá z větších českých měst. Pokud jedete autem,nejvýhodněji se jeví služba Parkvogel, pokud však chcete nejlepší cenu, musíte si své místo rezervovat předem kvůli omezené kapacitě. Přímo na letišti se dají rezervovat XXL místa nebo nabíječky elektromobilů.


Parkování na letišti Drážďany

Sice je vzdálené jen 60 kilometrů od našich hranic, ale kvůli poloze na severu Drážďan vede cesta na letiště okolo města nebo skrze centrum, proto je možná lepší najet na A4 směr Görlitz a sjet na exitu 81B. Parkování je zde velmi levné i v případě delších dovolených, proto se ani nevyplatí hledat některé z mála alternativních služeb. Město je s letištěm spojeno vlakovou linkou S2, která má zastávky na dvou největších drážďanských nádražích, tedy hlavním a Neustadt, ze kterých se k odletu dostanete za méně než dvacet minut. Z druhé strany tato linka vede z Pirny, kde zaparkujete zdarma. Cesta však trvá relativně dlouhých 47 minut. Jinak je možné využít i autobus linek 77 nebo 80.


Parkování na letišti Berlín

Na letiště Schönefeld a Tegel se z českých hranic dostanete za necelé tři hodiny. Pro dlouhodobější parkování je vhodné využít rezervační systém, díky kterému máte své místo jisté a navíc oproti příjezdu „na blind“ ušetříte. Dokonce tak, že ceny jsou nižší než u alternativních parkovacích služeb, které vás ze vzdálenějších parkovišť dovezou minibusem. Na letiště se lze dostat i dálkovými autobusy Deutsche Bahn nebo Flixbus, startujícími ve velkých českých městech. Z hlavní vlakové stanice Berlin Hauptbahnhof jezdí S-Bahn na linkách S9 a S45 každých deset minut, pro dopravu z centra německé metropole lze využít i autobusové linky JetExpressBus linek TXL a S9 na Tegel a X7 na Schönefeld.


Parkování na letišti Frankfurt

Největší německé letiště má k dispozici patnáct tisíc parkovacích míst, včetně těch pro invalidy, ženy nebo elektromobily. Za 8 dní přímo na místě dáte 65 eur a více, u alternativních parkovacích služeb se lze dostat na celkem výhodných 29 eur, včetně transferu na letiště, který trvá zhruba 12 minut. Z českých hranic je to cca 350 kilometrů a 3,5 hodiny jízdy. Pokud hodláte využít vlak, přímo na letišti se nachází terminál se spoji z celé Evropy, přímé železniční spojení bez přestupů však neexistuje a proto jde o dost zdlouhavou cestu. Naopak dálkovým autobusem se sem bez přestupování dostat dá, ale za cenu, která v případě průměrné rodiny pokryje náklady na benzin i parkování při cestě autem.


Parkování na letišti Katovice

Vyrazit na dovolenou letadlem z Polska se vyplatí zejména obyvatelům Moravy, z Ostravy jste na letišti v Katovicích za hodinu a nějaké drobné. Parkování zdarma zde sice není, ale všechny ceny jsou pro našince velmi výhodné, stání na týden lze sehnat už za 70 zlotých, tedy nějakých 420 korun. Před odjezdem nezapomeňte prostudovat slevy v rámci programu Fly Silesia (flysilesia.com), díky kterým máte s českou či slovenskou značkou slevu na parkování 25 až 50 procent. Na nehlídaném parkovišti 2 platí při platbě v hotovosti a stání minimálně na dva dny, hlídané parkoviště u terminálu 3 je nutné využít na 3 a více dnů. Slevový kupon si můžete stáhnout v elektronické podobě do svého telefonu.

Cestuji docela často a pokaždé se nechám odlézt taxíkem na letiště, abych nemusela hledat parkování. Nedávno jsem musela přestupovat na letišti Londýn Stansted a zažila jsem prvotřídní servis. Personál byl velmi profesionální a vstřícný, ale hlavně jsem ocenila čistotu a dobře organizované informační panely. Dalším výborným místem byla stylová kavárna, kde jsem si mohla vychutnat skvělou kávu při čekání na svůj let.

Lukas (neregistrovaný)
Díky za článek s přehlednými tabulkami a aktuálními cenami, super práce - hlavně pro ty zahraniční letiště! :) Já v ČR dlouhodobě používám tento srovnavač hlavně pro Prahu, ale mají i jiná města: http://www.parkingunit.com/ Ceny odpovídají cenám ve článku, je podle mě důležité mít možnost srovnávat. Ještě jednou děkuji za kvalitní článek, ukládám si jej do záložek! :)
a (neregistrovaný)
ehmmm Alternativní parkovaní znamená min 30 minut navíc. Buď tam dojet, nebo čekat na svozové auto. Mě už poslední dobou taky štve, že než vylezeme z letiště, dojdeme na P Smart či Comfort, tak je 15 minut navíc, a to jet na alternativní = hodina navíc. Reálně 23 večer, na ramenou 2 malé děti, otrávené a brečící, protože je vzbudili před přistáním a postáli jste si hodinku na vstupu přes pasovku (automat na osoby pod 15-18 let nejde použít), k tomu hromada kufrů a nedej bože aktivní celník..Takže letadlo Vám sedne 22.50 a jste doma v Praze v posteli v 1.00. Ještě k tomu přidat dalších 30 minut, když každá minuta řevu dětí navíc je zbytečná dovolená, protože veškerý stres je zpět. Vrátili jsme se k taxi přímo před terminálem, objednanému předem. Je to rozdíl min 30, spíš 45 minut. Odzkoušeno za poslední rok 6x.
Karel (neregistrovaný)
A vy jste videl nejakeho velkeho,chlapa ze zlatem na krku jak lifruje nekoho do pochybneho taxiku? Opatreni slouzi na podporu letistnich taxi ktere si uctuji nejvyssi moznou cenu plus nezakony priplatek v hodnote nekolika stovek. Mate nepresne informace a jeste je zverejnujete.
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?