Známe nové otázky do autoškoly. Zaměřené jsou kromě jiného také na nevidomé chodce

06.06.2023
přidejte názor
Zdroj: Tiskový servis MDČR

Ministerstvo dopravy představilo více než tři desítky nových otázek, které zařadí od začátku července do testů pro uchazeče o řidičský průkaz. Specifikum těchto nových otázek je skutečnost, že jsou zaměřené také na nevidomé. 

Ministerstvo dopravy dnes představilo další sadu otázek určených pro uchazeče o řidičský průkaz. Dohromady jich je 35 a spolu s nimi přichází také jedenáct nových jízdních situací, kdy budoucí řidiči nejprve shlédnou krátké video a následně budou odpovídat na otázku, která se ho týká. Specifikum této nové série je fakt, že kromě jiného se zaměřuje také na nevidomé chodce. 

Jde o výsledek spolupráce MDČR se Sjednocenou organizací nevidomých a slabozrakých. „Zranitelnými účastníky provozu nejsou jen motorkáři, chodci či cyklisté, ale i lidé se speciálními potřebami. Nevidomí, neslyšící, a také například slabozrací. Proto zařazujeme i tyto otázky, aby každý řidič věděl, jak se při setkání s nevidomým například na přechodu ohleduplně zachovat,“ říká Milan Janda z Ministerstva dopravy.

Kvíz: Zvládnete správně odpovědět tyto těžké otázky z autoškoly?
Přečtěte si také:

Kvíz: Zvládnete správně odpovědět tyto těžké otázky z autoškoly?

V rámci závěrečných testů se tak nově uchazeči o řidičský průkaz setkají například s otázkou „Jaký úmysl signalizuje nevidomý chodec, který mávne bílou slepeckou holí směrem k vozovce?“. Jiné otázky se pak týkají také vozíčkářů, jak to dokazuje otázka „Smí osoba pohybující se pomocí ručního nebo motorového vozíku pro invalidy užít k jízdě chodník?“. 

V praxi od 9. července 

Nová sada otázek bude zařazena do „ostrého provozu“ od 9. července. Už teď jsou ale všechny nové otázky dostupné na internetu. Najdete je na tomto odkazu. Nové jízdní situace (video-otázky) jsou dostupné zde

Ministerstvo dopravy během tiskové konference uvedlo, že aktuální sada obsahuje už více než tisíc různých otázek. Ty nejnovější se kromě nevidomých nebo vozíčkářů zaměřují také na další věci, jako je chování cyklistů nebo motorkářů. Nastupující sada je v pořadí už šestá. 

Zdroj: MDČR

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?