Nic než elektromobil: Volkswagen přestane od nového roku prodávat spalovací auta na norském trhu

27.10.2023
přidejte názor
Autor: Tiskový servis Volkswagen

Tento krok není překvapením a hlavně Volkswagen ani není první automobilkou, která z norského trhu zcela stáhla modely vybavené spalovacím motorem. Pohled do norské nabídky VW je už dnes docela smutný, protože tamní zájemci mají k dispozici jen několik málo modelů. 

Volkswagen přestává od nového roku prodávat auta se spalovacími motory na norském trhu. Kvůli tamním regulacím jsou totiž běžné automobily podstatně dražší než například u nás, takže nemá příliš velký smysl držet tyto modely v nabídce. Pro norské zákazníky tento krok nebude příliš významný, protože v kategorii osobních vozů teď Volkswagen nabízel jen dva modely se spalovacími motory, a sice Golf a T-Roc. 

O úplném stažení spalovacích Volkswagenů z norského trhu píše web Carscoops s odkazem na společnost Møller Mobility Group, která tyto vozy do Norska dováží. Objednávky na spalovací modely přestanou být přijímány v prosinci. Není ale úplně zřejmé, zda se to bude týkat i užitkových vozů. V tomto segmentu Volkswagen nabízí v Norsku model Amarok, užitkové Caddy nebo Crafter. 

Test ojetiny: Volkswagen Tiguan je dobré, ale drahé SUV
Přečtěte si také:

Test ojetiny: Volkswagen Tiguan je dobré, ale drahé SUV

Příklad Norska dobře ukazuje, kam podobné regulace vedou. Aktuálně mají zájemci o značku VW na tamním trhu k dispozici pouze dvanáct modelů včetně těch užitkových. Na českém trhu stejná značka nabízí 24 pouze osobních modelů. Pokud nebudeme počítat up!, který se doprodává ze skladových zásob, pak u nás startuje nabídka VW částkou 399 900 Kč v případě modelu Polo. V Norsku je nejlevnějším Volkswagenem elektrické ID.3 v přepočtu za 800 tisíc. Golf s litrovým tříválcem vyjde na tamním trhu na bezmála 900 tisíc korun. Protlačení elektromobilů přineslo omezení nabídky a zhoršení dostupnosti vozů jako takových. 

Volkswagen není jedinou automobilkou, která k tomuto kroku přistoupila. Už dříve učinil stejné rozhodnutí Hyundai. I ten dnes prodává v Norsku pouze elektromobily plus vodíkové Nexo. Všeho všudy mají zájemci k dispozici šest modelů Hyundai. Seat se pak z Norska stáhnul úplně, protože tam dnes už nemá co prodávat. Plně elektrický Seat se totiž nevyrábí a ani se vyrábět nebude. 

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?