Nebojte se kamer, většina pokuty nerozdává. Víte, jak je poznat?

04.02.2020
13 nových názorů
Autor: Redakce
  • Někteří řidiči zbytečně panikaří u kamer s úsekovým měřením, přitom z nich pokuty nechodí

  • Přehled „nebezpečných“ kamer lze snadno najít na internetu i v ročence TSK

  • Kamery nepřibývají a ani v nejbližší době přibývat nebudou, policii stačí v Praze téměř 100 lokalit

Před několika měsíci se pražský magistrát rozhodl zavést sníženou rychlost na Wilsonově ulici v Praze. Na úseku mezi Hlavním nádražím a Florencí, kde dříve platila sedmdesátka v obou směrech, je nyní povoleno 50 km/h. Ačkoliv jde o rampu se dvěma až třemi proudy každým směrem, kde se řidiči nemohou ani setkat s chodci, většina jich nový limit pečlivě dodržuje. Někdy raději uberou plyn až tak, že se po Magistrále plazí štrúdl aut sotva čtyřicetikilometrovou rychlostí. Jednou z možných příčin jsou úsekové kamery, které jsou nainstalované v obou směrech. Řidiči se bojí pokuty, nicméně zbytečně.

Kamery ve Willsonově ulici jsou totiž jedním z příkladů těch kamer, které neslouží k tomu, aby řidiče pokutovaly za vysokou rychlost, ale naopak aby jim jízdu usnadnily. Středisko Technické zprávy komunikací (TSK) pomocí nich monitoruje stav dopravy a pak může třeba na informačních tabulích varovat řidiče před dlouhou kolonou, nebo jim zobrazit odhadovaný dojezdový čas na významnou křižovatku.

Praha odstraňuje značky upravující rychlost. Řidiči se tak mohou octnout v radarové pasti
Přečtěte si také:

Praha odstraňuje značky upravující rychlost. Řidiči se tak mohou octnout v radarové pasti

„Centrem kamerového dohledového systému je Hlavní dopravní řídící ústředna, kde jsou dispečeři policie a operátoři dopravního informačního centra Praha. Celkem je v systému televizního dohledu dostupných 851 kamer jak z dohledových systémů TSK, tak z kamerového dohledu tunelového komplexu Blanka,“ říká mluvčí TSK Barbora Lišková s tím, že 456 kamer se používá pro monitoring dopravní situace a dalších 395 kamer je umístěno právě v tunelu Blanka.

Policie nicméně některé kamery používá k měření rychlosti a následnému pokutování řidičů. „Máme dva základní typy měření rychlosti, a to podle restriktivní technologie a informativní či preventivní. Mezi restriktivní patří automatizovaná zařízení, ze kterých jsou zasílány informace o podezření ze spáchání přestupku, jde o úsekové měření rychlosti a měření okamžité rychlosti. Druhou kategorii jsou pak zařízení, které jen informují řidiče o výši rychlosti a upozorňují na její překročení,“ vysvětluje Lišková.

Policie má skoro 100 míst k měření, všechny ale nevyužívá

Aktuálně je v Praze 60 míst, kde se provádí úsekové měření rychlosti. Nemusí být ale všechny aktivní. O tom, které bude právě měřit, rozhoduje policie. Další rozšíření se zatím podle Liškové neplánuje. Kamer, které dokáží změřit rychlost okamžitě, tedy bez výpočtu průměru na úseku, je celkem 38. Ani tady se množství měnit nebude, ostatně je stejné už několik let.

Stacionární radary zvyšují riziko nehody. Navrhovaná řešení vás ale příliš nepotěší
Přečtěte si také:

Stacionární radary zvyšují riziko nehody. Navrhovaná řešení vás ale příliš nepotěší

Přehled míst, na kterých probíhá úsekové měření, je k dispozici v aktuální ročence TSK. Ta pochází ještě z roku 2018, ročenka z roku 2019 bude k dispozici během měsíce nebo dvou. Dá se ale předpokládat, že místa zůstanou stejná. V následující tabulce najdete ulice, kde probíhá úsekové měření rychlosti:

Přehled všech míst, kde probíhá nebo může probíhat úsekové měření pomocí kamer.

Dobré je ale dát si ještě pozor na okamžitou rychlost. Seznam kamer je v této tabulce:

Pokuta může přijít i od jediné kamery, která často monitoruje i křižovatku a jízdu na červenou.

Vzhledem k tomu, že je v Praze téměř 100 míst, kde se pomocí kamer měří rychlost, není snadné si je zapamatovat. Lze si ale ještě pomoci interaktivní mapou na adrese Dopravniinfo.cz, kde je možné ve vrstvách vyfiltrovat všechny kromě položky „Přestupkové systémy“ (symbol s hlavou policisty). Mapa pak ukáže všechna místa, včetně informace o výši povolené rychlosti a zda jde o úsek nebo okamžité měření. Navíc jsou tu znázorněny i kamery, které pokutují za jízdu na červenou. Pozor, na mapě se zobrazují jen systémy pražského TSK. Nenajdete tu další města v Česku, ale ani kamery na Pražském okruhu, který leží už mimo Prahu a jeho kamery TSK nespravuje.

Při srovnání seznamu úsekového měření rychlosti TSK a interaktivní mapy je ale možné zjistit, že některá místa na mapě nejsou. Jde například o položky 34 a 35 v ulici k Barrandovu z centra i do centra. Dá se tedy předpokládat, že jde měření, která policie může využívat, ale aktuálně to nedělá.

Web zobrazuje i detaily o úseku. Tady vidíme ulici 5. května směrem do centra, kde se u Kačerova kontroluje 80 km/h (někteří řidiči tam jedou podle paměti 50 km/h). Před měřením varují hlavy policistů. Z mapy je patrné, že i když jich může být až 100, ve skutečnosti jich policie tolik nepoužívá.

„Všeobecně se dá říct, že policie může využít veškerá úseková měření, kde je pod kamerou na zemi vyznačená příčná čára. Vždy se měří rychlost od čáry k čáře,“ vysvětluje Lišková. Čáry mají pod sebou ale i kamery na Magistrále, v ulici K Barrandovu nebo další řidiči velmi obávaný systém na ulici 5. května u Pankráce směrem z centra. „Tam dřív byla po celé délce padesátka a šlo zde úsekově měřit. Nyní je tam z části 50 a z části 80 km/h, kvůli tomu by se špatně určovala průměrná rychlost a tyto kamery tedy do měření zapojeny nejsou,“ podotýká Lišková.

Právě úsek ulice 5. května směrem z centra k dálnici D1 až ke Kačerovu je dalším místem, kde řidiči zbytečně panikaří a jezdí velmi pomalu. A to i ve chvíli, kdy míjí značku „Silnice pro motorová vozidla“, která ve městě znamená 80 km/h. Řada z nich přesto pokračuje padesátkou. „S tím ale TSK nemůže nic dělat. Všeobecně nelze instalovat nadbytečné značky. V tomto úseku předpokládáme, že si řidiči z autoškoly zapamatovali, co modrá značka s bílým autem ve městě znamená,“ uzavírá Lišková.

Pepan (neregistrovaný)
Jen doplním do seznamu měřených úseků. Už půl roku by mělo být aktivované měření V Holešovičkách směrem do centra (od té doby, co se tam upravovala i rychlost). Ale osobně odzkoušeno nemám, preventivně tam jezdím relativně v normě, nehodlám těm neschopným idiotům na Magistrátu dobrovolně nasypat ani korunu. :p
Ficus (neregistrovaný)
Značky s rychlostí je státu žinantní tam umístit, pak by to přispělo k přehlednosti, když už to rozjebali jako snad všechno v tomhle státě....hlavně že pak budou měřit za bukem v civilních barvách, to jim nevadí.
Pepe (neregistrovaný)
Jo, tohle retardi v kamionech a nakládacích dělají běžně. Ale běda, když se někomu vadí jejich 5 minutové předjíždění. Stačí pustit plyn a bez brzdění zpomalit a opět zrychlit. Než to on rozhýbe, tak vy budete dávno pryč. Na hrubý pytel...
prdoch (neregistrovaný)
jestli máte na tempomatu nastaveno 82, jedete v reále tak 77, takže když už chcete dělat chytrýho, tak si ten tempomat nastavte alespoň na 85, lépe klidně 90, protože v Praze se toleruje plus 10 a to zdaleka při 90 tacho nejedete
Martin (neregistrovaný)
To co píšete platí o koncernu VW. Pokud mám nastaveno 82, tak radary podél cesty mi ukazují 81, GPS na telefonu 80 plus minus 1. Mě nezajímá kolik se kde toleruje. Jel jsem 80 a v pravém pruhu. Proč bych se měl kvůli debilovi za mou dopouštět přestupku? Ostatně když mě předjel, tak i dále pokračoval min. stodesítkou.
Jan (neregistrovaný)
Vaše Ferrari má samozřejmě přesný tachometr. My obyčení chudáci víme, že třeba můj Citroen přeměřuje až 10 km/hod. v závislosti na rychlosti. Takže 130 je 120 a pokud by na mě někdo v levém blikal tak oprávněně.
Martin (neregistrovaný)
Ferrari ne, je to Audi. Ale víte, je to úplně jedno. Opravdu nehodlám zkoumat, kolik které auto přeměřuje, podměřuje, o kolik v jaké rychlosti. Je tam 80? Ukazuje mi auto, že jedu 80? Pro mě OK. No a vy v tom Citroenu za mnou tam budete mít na tacháči 90, tak budete spokojený ne?
Stanislav (neregistrovaný)
prdoch, přečtěte si znovu pravidla silničního provozu, V pravém pruhu a ve městě může jet kolik chce do 80 km/h
Martin (neregistrovaný)
... a pak vás na dálnici za cedulí Hlavní město Praha dojede blbec v kamionu s RZ 4ST 5598, já v pravém pruhu, na tempomatu nastaveno 82 a kamion troubí a bliká.... pak vás předjede, troubí a spolujezdec na vás divoce gestikuluje. Takže naopak, někteří i profesionální řidiči netuší, že na dálnici nebo silnici pro motorová vozidla v obci je jen 80km/h.
Jan (neregistrovaný)
Akorát když jedete na tempo 82 tak ve skutečnosti jedete tak max 75.kamion má ocejchovaný tacho tak mu to ukazuje s minimální +- přesně.
Stanislav (neregistrovaný)
Podle předpisu nesmí překročit rychlost 80 km/h a tedy když jede v pravém pruhu , není důvod aby jel přesně 80 km/h , i kdyby jel 60 tak kamioňák je debil, když na něj troubil...
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?