Navrhněte vozidlo pro průzkum Měsíce, vyzvala NASA automobilky

přidejte názor
Autor: Redakce
  • NASA se po více než půl století vrátí na Měsíc

  • Programu Artemis se poprvé zúčastní také ženy

  • Národní úřad pro letectví a vesmír oslovil automobilky, aby pro něj navrhly lunární vozidlo

Nadšenci do kosmonautiky poslední tři roky žijí plánem Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), který chce po více než půl století znovu přistát na měsíčním povrchu. Výsadek je plánován na rok 2024 a tentokrát se ho zúčastní také ženy. Druhý vesmírný program člověka na měsíci dostal jméno Artemis. Tvoří ho šest žen a sedm mužů.

NASA se v současnosti potýká s velkým množstvím problémů, které musí být před startem na měsíc zdárně vyřešeny a zvládnuty. Jedním z nejstěžejnějších je to, jakým způsobem se budou kosmonauti po měsíčním povrchu pohybovat. Po vlastních to dost dobře nejde, protože kosmonaut je ve skafandru schopen po měsíčním povrchu ujít zhruba 800 metrů. Proto NASA vyzvala světové výrobce, aby navrhli lunární vozidlo, kterým by astronauti po měsíci jezdili.

Lunární vozidla se osvědčila už v minulosti. Od dob programu Apollo 11, během něhož vozidlo zvládlo zhruba jeden kilometr, jsou nyní schopna ujet hodně přes 20 kilometrů. Kromě lunárního automobilu NASA také žádá výrobce, aby zkonstruovali roboty, kteří by dokázali na stanovená místa autonomně dopravit vybavení potřebné pro výzkumné práce.

Obojživelníky ZIL měly zachraňovat ruské kosmonauty. Proto musely zvládnout každý terén
Přečtěte si také:

Obojživelníky ZIL měly zachraňovat ruské kosmonauty. Proto musely zvládnout každý terén

Prvním lunárním vozidlem byl ruský Lunochod, který na Měsíci přistál v roce 1970. O rok později ho následoval americký Apollo Lunar Roving Vehicle a v roce 1973 přistál Lunochod 2. Na další pozemské vozidlo čekal náš nebeský souputník plných 40 let. Čínský Yutu pracoval na Měsíci v letech 2013-2016. Jeho nástupce Yutu 2 jezdí po měsíčním povrchu od loňského ledna.

S Národním úřadem pro letectví a vesmír spolupracují přední automobiloví výrobci již dnes. Toyota dokonce lunární vozidlo již nějakou dobu vyvíjí v rámci společného projektu s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru. Jedná se o šestikolový speciál pro dva astronauty, poháněný kombinací solárních panelů a palivových článků.

Vesmírný program Artemis má být jakýmsi zkušebním testem, jenž by měl otestovat schopnosti současné techniky předtím, než se NASA vydá na Mars.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?