Současná situace kolem koronaviru v Evropě uzavřela většinu velkých výrobních závodů, automobilové nevyjímaje. Některé z nich s z výroby aut částečně přeorientovávají na produkci respirátorů a dýchacích masek pro lékaře a záchranné sbory.
Například Škoda Auto zahájila ve spolupráci s Institutem pro informatiku, robotiku a kybernetiku (CIIRC) na fakultě Českého vysokého učení technického (ČVUT) výrobu dýchacích masek. Vyrábějí se pomocí 3D tiskárny a podle informací, které Škoda Auto zveřejnila na Twitteru, vzniká momentálně zhruba 60 kusů denně.
In collaboration with the 3Dees and #SKODA Technical Development, the @CIIRCCTU successfully tested 3D-printed respirator parts to fight the #coronavirus. Production has already started; capacity is approx. 60 per day.#WeAreInThisTogether #SKODAAUTOhelps pic.twitter.com/0HM8B4ZxSb
— ŠKODA AUTO NEWS (@skodaautonews) March 23, 2020
Kromě masek se na ČVUT zabývají také výrobou respirátorů nejvyšší třídy do fakultních nemocnic. Už koncem příštího týdne by jich mohlo být vyráběno až 10 tisíc denně.
Podobně jako Škoda Auto na nastalou situaci reaguje také Ford. Ten ve spolupráci s firmou 3M připravuje hromadnou výrobu respirátorů s pohonem a přívodem vzduchu. Společně pracují na nové konstrukci, jež bude využívat komponent obou firem. Respirátory s pohonem a přívodem vzduchu přitom původně byly automobilové díly – jmenovitě ventilátory byly určené k odvětrávání sedadel ve Fordu F-150.
Kromě respirátorů s pohonem a přívodem vzduchu se Ford nyní zabývá také produkcí plicních ventilátorů, které vyrábí ve spolupráci se společností GE Healthcare, a obličejových masek. I v tomto případě přichází ke slovu 3D tisk.