Každou čtvrtou nehodu před Vánocemi a silvestrem v nočních hodinách zapříčiní alkohol

18.12.2017
přidejte názor
Autor: Redakce

Během adventního období i oslav nového roku řada lidí usedá za volant pod vlivem alkoholu, ačkoliv si v lepším případě mohou vysloužit několikatisícovou pokutu a odebrání řidičského průkazu. V horším případě mohou ublížit sobě či druhým osobám. Česká kancelář pojistitelů sestavila unikátní mapu, která ukazuje, v jakém okrese bourají opilí řidiči nejčastěji a kolik promile průměrně nadýchají.

„Za posledních sedm let došlo během vánočních svátků a na silvestra k 2891 nehodám, za jejichž vznikem stál alkohol. U 372 nehod z tohoto počtu došlo k lehkému zranění poškozeného účastníka nehody, u dalších 101 bylo způsobeno těžké zranění, a u 15 nehod dokonce došlo k obětem na lidských životech,“ uvádí Petr Jedlička, hlavní analytik ČKP. Mezi nejrizikovější okresy z pohledu celého období před Vánoci, během svátků a silvestra patří Tachov, Jeseník, Ústí nad Labem a Český Krumlov. Metropole Praha se umístila až na 67. příčce a Brno na 18. místě. „Důvodem je pravděpodobně to, že lidé žijící ve větších městech mají možnost využívat náhradní přepravu,“ dodává Petr Jedlička.

Za šestileté období vychází riziko nehody během tohoto období v průměru na 39 škod způsobených alkoholem z každých 100 000 vozidel; u každé 17. dopravní nehody je alespoň jeden z řidičů pod vlivem alkoholu. „V regionálním dělení se ale toto riziko výrazně liší, např. v okrese Český Krumlov jde o každou šestou nehodu; v případě okresů Vsetín, Břeclav a Semily o každou sedmou nehodu,“ upřesňuje Petr Jedlička.

Zjištěné hodnoty alkoholu ve svátečním období a mimo něj se výrazně neliší. „U 10 % nehod způsobených alkoholem se jedná o hodnoty do 0,6 promile, nicméně u 80 % nehod se jedná o zjištěný alkohol ve výši přes 1 promile, přičemž u ¼ nehod dokonce hodnota alkoholu přesahuje 2,14 promile,“ upozorňuje Petr Jedlička.

Průměrná výše škody při nehodách způsobených alkoholem dosahuje násobně vyšších částek, než je tomu v případě střízlivosti řidičů. „Zatímco průměrná škoda na povinném ručení dosahuje částky 32 000 Kč, u nehod pod vlivem alkoholu se dostáváme na necelých 100 000 Kč. Celková bilance těchto nehod ve svátečním období a během příprav na ně vychází ve výši 142 mil. Kč,“ uvádí Petr Jedlička. Prokáže-li se, že při dopravní nehodě hrál roli alkohol, pojišťovna může po viníkovi požadovat tzv. „regres“, tedy úhradu prostředků, které zaplatila poškozenému.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?