Jízda autem je relax, zjistili vědci, kteří naučili řídit krysy. Ano, krysy

19.10.2020
1 nový názor
Autor: Redakce
  • Podle vědců z americké univerzity v Richmondu se krysy cítí velmi dobře, když řídí

  • Přišli na to zkoumáním jejich výkalů, které obsahovaly ve větší míře uklidňující hormon

  • Krysy se naučily řídit vozítka složená z elektrického podvozku a sklenice, aby se dostaly k pamlsku

Loni na podzim oběhla svět zajímavá zpráva. Vědci naučili krysy řídit. Stačil jim k tomu podvozek z elektrického autíčka, ovládání pomocí měděných drátků a uzavíratelná sklenice. Krysy měly za úkol dojet k pamlsku. Překvapivě se jim to docela rychle podařilo.

To ale není vše. Nyní američtí výzkumníci využili hlodavce k tomu, aby na nich ukázali, že je zajímavější okolní prostředí podněcuje k větším výkonům. Zvyšuje totiž jejich kognitivní schopnosti a zlepšuje učení.

Věří Volvo svým řidičům? Omezilo jim rychlost a chce kontrolovat alkohol
Přečtěte si také:

Věří Volvo svým řidičům? Omezilo jim rychlost a chce kontrolovat alkohol

Studie se zúčastnilo celkem 11 hlodavců, z nichž šest bylo umístěno ve standardních laboratorních klecích. Zbylých pět se přesunulo do zajímavějšího prostředí nejen s autíčky, ale i dalšími hračkami. A právě tyto krysy pak rychleji uspěly v řízení svých vozítek. Vědci navíc zkoumali jejich výkaly. Podle větší přítomnosti hormonu, který zamezuje stresu, pak zjistili, že ježdění je uklidňuje a zřejmě jim tak přináší radost a uvolnění. Mimochodem, hlodavci v podnětnějším prostředí pak věnovali pozornost svým malým dopravním prostředkům i poté, co už za jejich řízení žádnou odměnu nedostali.

"Naše zjištění dokládají, že zvířata pohybující se v zajímavějším a komplexnějším prostředí se zvládají učit lépe. To potvrzuje, že mozek je orgán, který se formuje pomocí našich zkušeností s okolím," řekla webu IFL Science autorka studie profesorka Kelly Lambertová.

Řidiči dražších aut méně pouštějí chodce, říká studie
Přečtěte si také:

Řidiči dražších aut méně pouštějí chodce, říká studie

Samozřejmě se celou dobu bavíme o krysách, nikoliv o lidech. Možná si ale vzpomínáte na příjemný pocit, když jste dokončili autoškolu, nebo jste řídili své oblíbené auto. Je ale fakt, že dnešní doprava přináší i řadu stresových situací. O nich ale krysy ve skleněných autíčkách nemají sebemenší ponětí.

George (neregistrovaný)
Pro mě je relax sauna nebo vířivka. Cesta autem jen výjimečně, když jedu po dobré silnici za nízkého provozu a můžu tak trochu vypnout. Jenže to se mi jako obyvateli Středočeského kraje stane fakt málokdy, protože tady mi přijde, že je to se situací na silnicích snad ještě horší, než to bylo třeba před dvaceti lety.
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?