Jízda autem je relax, zjistili vědci, kteří naučili řídit krysy. Ano, krysy

19.10.2020
1 nový názor
Zdroj: Redakce
  • Podle vědců z americké univerzity v Richmondu se krysy cítí velmi dobře, když řídí

  • Přišli na to zkoumáním jejich výkalů, které obsahovaly ve větší míře uklidňující hormon

  • Krysy se naučily řídit vozítka složená z elektrického podvozku a sklenice, aby se dostaly k pamlsku

Loni na podzim oběhla svět zajímavá zpráva. Vědci naučili krysy řídit. Stačil jim k tomu podvozek z elektrického autíčka, ovládání pomocí měděných drátků a uzavíratelná sklenice. Krysy měly za úkol dojet k pamlsku. Překvapivě se jim to docela rychle podařilo.

To ale není vše. Nyní američtí výzkumníci využili hlodavce k tomu, aby na nich ukázali, že je zajímavější okolní prostředí podněcuje k větším výkonům. Zvyšuje totiž jejich kognitivní schopnosti a zlepšuje učení.

Věří Volvo svým řidičům? Omezilo jim rychlost a chce kontrolovat alkohol
Přečtěte si také:

Věří Volvo svým řidičům? Omezilo jim rychlost a chce kontrolovat alkohol

Studie se zúčastnilo celkem 11 hlodavců, z nichž šest bylo umístěno ve standardních laboratorních klecích. Zbylých pět se přesunulo do zajímavějšího prostředí nejen s autíčky, ale i dalšími hračkami. A právě tyto krysy pak rychleji uspěly v řízení svých vozítek. Vědci navíc zkoumali jejich výkaly. Podle větší přítomnosti hormonu, který zamezuje stresu, pak zjistili, že ježdění je uklidňuje a zřejmě jim tak přináší radost a uvolnění. Mimochodem, hlodavci v podnětnějším prostředí pak věnovali pozornost svým malým dopravním prostředkům i poté, co už za jejich řízení žádnou odměnu nedostali.

"Naše zjištění dokládají, že zvířata pohybující se v zajímavějším a komplexnějším prostředí se zvládají učit lépe. To potvrzuje, že mozek je orgán, který se formuje pomocí našich zkušeností s okolím," řekla webu IFL Science autorka studie profesorka Kelly Lambertová.

Řidiči dražších aut méně pouštějí chodce, říká studie
Přečtěte si také:

Řidiči dražších aut méně pouštějí chodce, říká studie

Samozřejmě se celou dobu bavíme o krysách, nikoliv o lidech. Možná si ale vzpomínáte na příjemný pocit, když jste dokončili autoškolu, nebo jste řídili své oblíbené auto. Je ale fakt, že dnešní doprava přináší i řadu stresových situací. O nich ale krysy ve skleněných autíčkách nemají sebemenší ponětí.

Vstoupit do diskuse (1 názor)
  • Našli jste v článku chybu?