Jen vysunout křídla a vzletět! Na Slovensku vzniklo další létající auto

03.11.2020
4 nové názory
Zdroj: Redakce
  • Autor konceptu AeroMobil Štefan Klein zkonstruoval další létající auto AirCar

  • Vůz má nepřehlédnutelný vzhled, křídla ale dokáže plně schovat pod karoserii

  • Létající auto už provedlo svůj první let, nyní se zřejmě bude testovat

Aspiruje Slovensko na zemi létajících aut? Podle projektů Štefana Kleina to tak vypadá. Konstruktér už v roce 2013 sestavil prototyp AeroMobil, se kterým o dva roky později havaroval. Vyvázl bez větších zranění a zjevně se pustil znovu do práce. Novinka se jmenuje AirCar a vzniká pod novou firmou KleinVision v Nitře.

Na oficiálních webových stránkách projektu zatím není mnoho technických údajů. Z prezentace je ale jasné, že létající stroje jsou Kleinovou vášní. Vytvořil už řadu konceptů, ten poslední se ale nyní dostal do vzduchu. Jak ukazuje přiložené video, podstoupil zřejmě svůj první let jako experimentální stroj.

Létající auto smysl snad má, ale jezdící letadlo? Přesto existuje
Přečtěte si také:

Létající auto smysl snad má, ale jezdící letadlo? Přesto existuje

U létajících aut je největším problémem skloubit dohromady přísné technické normy pro provoz na veřejných komunikacích i ve vzduchu. O tom ostatně hovoří i autoři nizozemského projektu PAL-V Liberty, o kterém jsme psali minulý týden. Ten už je homologovaný na pozemní provoz a nyní musí podstoupit 150 hodin testování ve vzduchu.

Kleinovou létající auto je zajímavé tím, že i když je na první pohled na silnici rozpoznatelné, dokáže šikovně schovat svá křídla do útrob karoserie. Stejně tak se částečně zasouvá ocas, aby zkrátil délku vozu a zlepšil tak jeho jízdní vlastnosti. Bude určitě zajímavé sledovat, kam se projekt AirCar posune. Zatím si ho na videu prohlédněte.

Michal (neregistrovaný)
Opravdu nejzdařilejší projekt po všech stránkách. Mnoho geniálních řešení. Perfektní design a vypadá to na skvělé jízdní s hlavně letové vlastnosti. Tohle by se mi líbilo.
Miroslav (neregistrovaný)
Takovým aktivitám fandím. Jen se mi zatím jeví jako smysluplnější model TF-X. Nepotřebuje žádnou vzletovou dráhu ani rychlost. Startuje z místa a zrovna tak přistává. Taky to není žádný krasavec, ale je myslím si lépe použitelněší.
Jan Tauš (neregistrovaný)
Tak toto je to nejhezčí a nejčistší provedení auta-letadla, které jsem kdy shlédl. Také stabilita letu je zde na první pohled bezproblémová, myslím, že Klein je jednička ve světě a měl by jít dále kupředu.
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?