Individualizace za půl miliardy: Rolls-Royce začíná nabízet auta s karoserií na přání. Takto vypadá první výsledek práce oddělení Coachbuild

28.05.2021
přidejte názor
  • Automobilka Rolls-Royce představila oddělení Coachbuild 

  • Zákazníci dostávají možnost nejen naspecifikovat svůj vůz do nejmenšího detailu, ale přímo ovlivnit také design samotné karoserie 

  • Prvním takto vzniklým modelem je Rolls-Royce Boat Tail 

  • Cena oficiálně oznámena nebyla, spekuluje se ovšem o částce překračující v přepočtu půl miliardy korun

Automobilka Rolls-Royce představuje zcela jiný svět. Kromě maximálně luxusních modelů dává svým zákazníkům rovněž nedozírné možnosti v oblasti individualizace. Děje se tak díky programu Bespoke nabízejícímu co do barev nebo použitých materiálů prakticky cokoliv. Ne každý se s tím ale spokojí. Proto Rolls-Royce představil oddělení Coachbuild, přesahující hranice programu Bespoke. Zákazníci totiž mohou přímo ovlivnit i design základní karoserie. Co pak může vzniknout, to ukazuje první takový projekt, který se jmenuje Boat Tail.

Rolls-Royce se tímto krokem v podstatě vrací ke kořenům automobilového průmyslu, kdy výrobci produkovali základní rám s motorem a zbytek obstarávaly samostatné karosárny. Tento princip nelze v běžném automobilovém průmyslu dost dobře využít, protože v rámci sdílení různých platforem a výrobních linek vzniká řada technických limitů. Rolls-Royce se ale k tomuto kroku odhodlal už před několika lety, když pro nový Phantom vyvinul unikátní hliníkový rám, který je na podobné kreace již připraven. Ostatně na projektu Boat Tail pracovali specialisté z nového oddělení Coachbuild čtyři roky.

Boat Tail navazuje na Rolls-Royce Sweptail z roku 2017. V jeho případě šlo o výrazně upravený starý Phantom Coupé s cenovkou zhruba 300 milionů korun. Automobilka vyrobila jediný exemplář. V návaznosti na něj se údajně objevili další zájemci žádající vůz, u kterého by bylo možné upravit design podle jejich individuálních představ. Hned tři lidé z této skupiny pak vyjádřili záměr zkombinovat automobil s designem jachty. Odpovědí právě na tyto požadavky je Boat Tail.

Nejluxusnější Rolls si získá každého. Okolí svým majestátem, posádku nevšedním tichem
Přečtěte si také:

Nejluxusnější Rolls si získá každého. Okolí svým majestátem, posádku nevšedním tichem

Vůz vychází z techniky nového Phantomu a pod kapotou samozřejmě nemůže mít nic jiného než dvanáctiválcový motor. Nejvýraznější změnu představuje nová záď upravená tak, aby navazovala právě na jachty. Jedna část v sobě ukrývá dvojitou chladničku na šampaňské a skleničky, druhá pak kuchyňské potřeby včetně příborů. Vše je uloženo ve dvou konzolích, které se po otevření natočí v úhlu 15°. Celá tahle věc si vyžádala pět řídicích jednotek, úpravu kabelových svazků a v součtu devítiměsíční vývoj.

Pro zajímavost, zástavbou „dražší ledničky“ do upravené zadní části práce rozhodně neskončily. Rolls-Royce musel vyřešit třeba i to, aby se prostor pod výklopnými kryty nepřehřál ani tehdy, pokud bude vůz zaparkován někde na slunci. Do spodní části tak byly umístěny dva ventilátory. Stejně tak bylo nutné ověřit chování při rychlé jízdě a zajistit ticho hodné automobilu této značky, tedy doladit aerodynamiku.

Zcela nová je kompletní karoserie i čelní sklo, které je více skloněné a protažené do stran. Celkově automobilka vyvinula 1813 nových dílů. Nelze se pak divit tomu, že podobný vůz stojí astronomické peníze. Oficiální materiály částku nezmiňují, neoficiální spekulace hovoří o sumě blížící se v přepočtu šesti stům milionů. Dražší auto budete hledat jen velmi těžko. Leda že byste si u oddělení Coachbuild také něco objednali.

Vstoupit do diskuse
  • Našli jste v článku chybu?