Fiat se brání, že jeho model 500X s dieselem neobchází testy měření emisí

24.10.2016
přidejte názor
Zdroj: Redakce
  • Německo obviňuje Fiat, že diesely MultiJet Euro 6 obcházejí emisní testy

  • Fiat nařčení odmítá a uvádí, že jeho vozy plně vyhovují normám

  • Auto může řízení emisí omezit nebo vypnout kvůli bezpečnosti nebo ochraně motoru

  • Od září 2017 budou mít diesely dovoleno překračovat emise v reálném provozu

Volkswagen v tom není sám. Problém s obcházením, respektive s neplněním emisních norem v reálném provozu se týká prakticky všech automobilek, které prodávají auta s naftovými motory. Zatímco aféra Dieselgate koncernu Volkswagen už spíše spěje ke konci a značka vedle servisních úprav motorů v Evropě nabídla v USA (kde se to provalilo) obrovské finanční vyrovnání, jiné podezírané značky jsou teprve vyslýchány.

Doporučujeme: Ojeté diesely z Dieselgate? Noční můra pro VW, ale požehnání pro motoristy

Jednou takovou je Fiat, respektive koncern Fiat-Chrysler. Již v květnu letošního roku obvinilo německé ministerstvo dopravy koncern FCA, že používá u dieselových motorů MultiJet podobné zařízení jako Volkswagen, tedy jakýsi detektor emisního testu. Ohání se vlastními namátkovými testy a také výsledky kolegů z Francie, kde úřady provedly rovněž několik náhodných testů v reálném provozu.

Fiat nyní vyslal technického ředitele Haralda Westera před evropskou komisi pro měření emisí z automobilové dopravy (EMIS). Ta funguje jakýsi zprostředkovatel pro jednání mezi Fiatem, italským ministerstvem dopravy (to Fiat podporuje) a ministerstvem německým (to naopak Fiat obviňuje).

Fiat po ukončení laboratorního testu přestal s čištěním emisí

Německé ministerstvo zdůrazňuje, že Fiat 500X s naftovým motorem homologovaným dle normy Euro 6 sice prošel laboratorním testem měření emisí, ale dvě minuty po jeho skončení přestal emise čistit. Homologační test trvá 20 minut, Němci ale nechali test běžet dál. Po 22 minutách došlo ke skokovému zvýšení emisí NOx. Z toho Němci usoudili, že řídící jednotka Fiatu je naprogramována tak, aby po ukončení homologační zkoušky přestal motor emise čistit.

K tomu Harald Wester řekl, že Fiat nepoužívá žádný systém, který by nějakým způsobem detekoval skutečnost, že dochází k měření emisí. Potvrdil ale, že stejně jako u ostatních výrobců může auto v závislosti na aktuálních podmínkách řízení emisí omezit nebo vypnout, pokud to vyžaduje „zachování celistvosti motoru a ochrana bezpečnost cestujících ve voze“.

Stejně se brání z nařčení třeba i Opel, který přiznal, že naftové motory vypínají v určitých situacích řízení emisí.

V reálném provozu naměřili Fiatu 15x vyšší emise NOx

Německé ministerstvo se opírá také o zjištění svých francouzských protějšků. Ve Francii naměřili naftovým vozům Fiatu až 15x vyšší emise NOx v reálném provozu. Harald Wester z Fiatu to ale odmítl komentovat, protože nezná metodiku, podle které byl test v reálném provozu prováděn.

Doporučujeme: Vrátí se spolu s reálnějším měřením spotřeby do hry větší motory?

Volkswagen tak stále zůstává jedinou automobilkou, která se otevřeně přiznala k používání zařízení  detekujícího měření emisí v laboratoři. Spousta ostatních výrobců, ačkoli jejich vozy také v reálném světě vykázaly skokový nárůst skutečných emisí NOx, tvrdí, že jejich diesely vyhovují normě a že pokud vypínají řízení emisí, tak je to jen kvůli bezpečnosti nebo ochraně motoru před poškozením. Automobilky totiž využívají skulinu v zákoně.

Diesely budou mít dovoleno překračovat normu

Automobilky si na začátku roku 2016 v evropském parlamentu prolobovaly dočasné uvolnění emisních norem pro diesely, respektive možnost jejich překračování v reálném provozu. Od září 2017 se totiž budou emise a spotřeba měřit podle nové metodiky (u dieselů navíc v reálném provozu) a právě u turbodieselů došlo k jistým úpravám norem.

Od září 2017 do ledna 2020 tak mohou diesely homologované dle normy Euro 6 vypouštět v reálném provozu o 110 % více emisí NOx. Místo 0,08 g/km NOx je to tedy 0,168 g/km NOx. Starší norma Euro 5 dovolovala 0,18 g/km NOx. Od ledna 2020 do roku 2023 mohou být reálné emise vyšší o 50 %, tedy až 0,12 g/km NOx. Pro měření emisí v laboratoři nicméně platí přísnější norma bez úprav, tedy 0,08 g/km NOx.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?