Dodge Viper se pomalu loučí. Automobilka zastavila přijímání objednávek

12.10.2016
1 nový názor
Zdroj: Redakce
  • Dodge Viper končí kvůli bezpečnostním normám

  • Přežil i krizi z roku 2008 a emisní normy

  • Od roku 1992 se jich vyrobilo zhruba 31 500

  • Nástupce možná dostane techniku od Ferrari

Legendární americký sporťák Dodge Viper se příští rok přestane vyrábět a prodávat. Důvodem jsou nové americké bezpečnostní předpisy, které vyžadují povinné boční a hlavové airbagy u všech nových aut. Jenže s něčím takovým se při návrhu Viperu nepočítalo, airbagy se dovnitř už prostě nevejdou. Dodge Viper skončí.

dodge_viper_2013_pictures_2 Základní koncepce Viperu se nezměnila. Obrovský desetiválec vpředu pohání zadní kola
images_dodge_viper_1992_1 První dvě generace Viperu se obešly bez stabilizace a kontroly trakce

Automobilka přestala nyní přijímat objednávky na Viper a postupně se připravuje na jeho konec. Už před časem bylo oznámeno, že se chystá speciální edice na rozloučenou, ale Dodge ještě přesně neví, kolik aut bude mít vlastně k dispozici. Odhaduje se necelých dvě stě kusů, které prozatím nemají své majitele.

Koncern FCA Fiat-Chrysler, pod který Dodge spadá, sice o nástupci uvažuje, ale ještě se neví jistě, kdy má dorazit a co bude mít pod kapotou. K dispozici je platforma Alfy Romeo a přinejmenším teoreticky je možné použití základu od Ferrari včetně motorů.

Dodge Viper se začal prodávat v roce 1992 s atmosférickým desetiválcem. Původně dával z objemu 8,0 l výkon 298 kW (405 k) a točivý moment 630 Nm. Dnes má Dodge Viper desetiválec 8,4 l, výkon 480 kW (653 k) a točivý moment 813 Nm. Celkem se od roku 1992 vyrobilo přibližně 31 500 Viperů, k tomu vzniklo několik konceptů, zakázkových aut a závodních speciálů.

  • Našli jste v článku chybu?