Dáváte nohy na palubní desku? Airbag vám je zpřeráží, ukazuje rentgen

28.01.2020
přidejte názor
Zdroj: Redakce
  • Zveřejněný rentgenový snímek ukazuje následky po nehodě, kdy měla spolujezdkyně nohy na palubní desce

  • Výbuch airbagu ženě zlámal stehenní kosti a vykloubil je z pánve

  • Britská policie snímek preventivně sdílela, aby zabránila dalším těžkým zraněním

Nohy za jízdy položené na palubní desce – to je jeden z častých nešvarů, kterých se spolujezdci dopouští. Přitom pokud je auto vybaveno airbagem, hrozí i při slabém střetu zranění s těžkými následky. Dokazuje to rentgenový snímek, který jako prevenci zveřejnila policie z britského Walesu.

Rentgen zachycuje stehenní kosti mladé ženy. Jedna je ve své horní části zlomená, u druhé výbuch airbagu vyrazil kyčelní kloub z jeho uložení v pánvi. Policie nezveřejnila identitu ženy ani rozsah zranění, jen je označila za taková, která jí změní život. „Pokud jedete se spolujezdcem, který si dá nohy na palubní desku a odmítá je sundat, zastavte a ukažte mu tento snímek,“ vysvětlil Ian Price, policista, který rentgen zveřejnil na Twitteru.

Nejde zdaleka o ojedinělý jev. Britský list The Daily Mail připomíná, že v roce 2017 například skončila na vozíčku žena z USA, která měla během poměrně banální nehody nohy na palubní desce. Zatímco ostatní cestující utrpěli jen škrábance, výbuch airbagu jí vystřelil nohy na obličej, což jí způsobilo zlomený nos, vylomený kotník a zlomené stehenní kosti na čtyřech místech.

Jaký přínos mají kolenní airbagy? Podle IIHS v podstatě zanedbatelný
Přečtěte si také:

Jaký přínos mají kolenní airbagy? Podle IIHS v podstatě zanedbatelný

Podle hasičů z městečka Chattanooga v Tennessee, kteří u případu těžce zraněné ženy zasahovali, může airbag při nehodě vystřelit rychlostí 160 až 300 kilometrů v hodině. „Když přitom máte nohy na palubní desce, airbag vám pošle kolena skrz vaše oční důlky,“ varovali po nehodě na sociálních sítích.

Mít nohy na palubní desce není podle českých pravidel silničního provozu samo osobě přestupkem. Spolujezdec ale může řidiči vadit ve výhledu, ať už šikmo vpřed, nebo do zpětného zrcátka. V takovém případě by jej policie mohla pokutovat. Obvykle si ale vystačí s domluvou.

Celý rentgenový snímek zachycující pánevní oblast těžce zraněné ženy.
Vstoupit do diskuse
  • Našli jste v článku chybu?