Další obětí nových emisních norem je Audi SQ5 3.0 TFSI. Nejde objednat

09.04.2018
přidejte názor
Autor: Redakce
  • Kvůli novým emisním normám končí také Audi SQ5

  • Ale jen dočasně. Vrátí se s filtrem pevných částic

  • Všechna současná auta bude muset Audi „prodat“ do 1. září

  • Pro trhy v Americe a Asii pokračují dodávky bez problémů dál

Chcete rychlé SUV Audi SQ5 v nějaké velmi specifické konfiguraci? To si musíte pospíšit, ale pravděpodobně už budete mít smůlu. V Evropě prozatím SQ5 končí kvůli novým normám měření spotřeby a emisí, které začnou platit od 1. září. Automobilka musí toto SUV na nové normy připravit a například bez filtru pevných částic (ano, na benzinový motor) to nepůjde.

Ale proč nejde auto objednat už teď? Jak připomíná britský Autocar, norma platí na auta ne vyrobená, ale dodaná zákazníkům. Audi má zřejmě dobře spočítané, že současné výrobní „sloty“ do září jsou již zaplněné, což je ostatně oficiální prohlášení například pro britský trh. Výroba Audi SQ5 probíhá v Mexiku.

Doporučujeme: Test Audi Q5 2.0 TDI quattro S tronic

Automobilky, které nestačí do září prodat skladová auta podle starší emisní normy, budou mít problém. Očekává se, že si dealeři houfně registrují na konci srpna auta na sebe a pak je budou prodávat jako „ojetiny“. Pro emisní normu Euro 6c je totiž rozhodující datum první registrace do provozu. Ale to není problém jen Audi SQ5, ale mnoha dalších aut.

Audi SQ5 pohání šestiválec 3.0 TFSI s turbodmychadlem o výkonu 260 kW (354 k) a točivém momentu 500 Nm. Na 100 km/h se toto rychlé SUV dostane za 4,5 sekundy a rozjede se na 250 km/h. Zákazníci na důležitém severoamerickém trhu se obávat nemusejí, tam se s dodávkami Audi SQ5 nic měnit nebude, protože jich se norma Euro 6c netýká.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?