Audi SQ8: Naftové osmiválce nevymřely. Ten nejnovější má čtyři litry, 435 koní a 900 Nm

přidejte názor
  • Audi představilo ostrou verzi modelu Q8

  • Stejně jako SQ7 má i tato novinka pod kapotou naftový osmiválec 4,0 l se dvěma turbodmychadly a elektrickým kompresorem 

  • Parametry Audi SQ8 jsou 435 koní a 900 Nm 

  • Akcelerace z nuly na 100 km/h proběhne za 4,8 s a maximální rychlost je 250 km/h

Přestože se v poslední době nahlíželo na naftové motory jako na odsouzené k zániku, realita nakonec tak špatná nebude. Svědčí o tom kromě jiných také kroky automobilky Audi. Ta totiž letos představila celou řadu sportovních modelů poháněných novým vznětovým šestiválcem s elektrickým kompresorem a teď přichází s další podobnou novinkou. Nejde však o naftový šestiválec, nýbrž o dieselový čtyřlitrový osmiválec.

Nové Audi SQ8 nabídne zcela identické parametry jako o něco starší SQ7. Konkrétně čtyřlitrový dieselový osmiválec disponuje maximálním výkonem 320 kW (435 k) a vrcholem točivého momentu 900 Nm. Samozřejmě nechybí automatická převodovka a pohon všech kol.

Změřili jsme Audi SQ7 TDI na brzdě. Předvedlo monstrózní výkon
Přečtěte si také:

Změřili jsme Audi SQ7 TDI na brzdě. Předvedlo monstrózní výkon

Naftový osmiválec je osazen dvojicí turbodmychadel, které ještě navíc pomáhá elektricky poháněný kompresor. I tentokrát vůz využívá 48V palubní síť, respektive malý elektromotor a lithium-iontový akumulátor, kam je ukládána elektrická energie vyrobená rekuperací. Tu následně může využít právě zmíněný elektrický kompresor. Sprint z nuly na 100 km/h zvládne nová SQ8 za 4,8 s a přes 250 km/h vůz nepustí omezovač. I tyto hodnoty jsou shodné s SQ7.

Audi SQ8 nabídne v rámci standardní výbavy adaptivní vzduchové odpružení, na přání bude možné získat také řízení zadních kol a aktivní stabilizátory. Vnější karoserie dostala sportovní doplňky, vzadu nechybí dvě dvojité koncovky výfuku, minimem jsou disky o velikosti 21" a samozřejmostí jsou rovněž sportovní sedadla nebo karbonové dekory v interiéru.

Na detaily týkající se ceny si zatím musíme počkat. Pro představu, Audi SQ7 začíná na částce 2 602 900 Kč. Nová SQ8 bude určitě o něco dražší.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?