6 jednoduchých tipů, jak snížit spotřebu o desítky procent a ušetřit tak peníze za palivo

27.05.2022
přidejte názor
Autor: Depositphotos
  • Základem je plynulá jízda, ideálně na delší vzdálenosti, aby se motor stačil ohřát 

  • Pokud nutně nepotřebujete využívat klimatizaci, vypněte ji

  • Automobil není skladiště. Čím méně věcí poveze, tím nižší bude hmotnost a tím nižší bude spotřeba 

  • Plánujte své trasy tak, abyste se vyhnuli dopravním zácpám 

Ceny tuzemských paliv se už celé měsíce drží nad hranicích 40 Kč za litr, v některých částech Evropy byste zaplatili ještě mnohem více. V kontextu této doby se proto určitě hodí připomenout několik jednoduchých tipů, jak spotřebu, a spolu s ní také výdaje za nákup paliva, snížit. Není to žádná raketová věda, k dosažení poklesu o desítky procent stačí následovat několik základních pravidel. Naprostou většinu z nich byste určitě odhadli sami, ale „opakování je matkou moudrosti“.

Jezděte plynule 

Je to zcela logické, prudké zrychlování a zpomalování zvyšuje spotřebu paliva. Jak připomíná odborník Matas Buzelis ze společnosti carVartical, která se zaměřuje na prověřování historie ojetých automobilů, agresivní způsob jízdy může zvýšit spotřebu až o čtyřicet procent. Navíc při rychlé jízdě mnohdy člověk příliš mnoho času neušetří, takže si spotřebu zvyšuje vlastně zcela bezdůvodně.

Skutečně potřebujete klimatizaci?

Systémy řízení klimatizace používané v moderních autech častokrát nechávají klimatizaci běžet po celou dobu jízdy. Výkonný kompresor klimatizační jednotky zvyšuje spotřebu paliva až o 30 %. Výhody klimatizace jsou nejpatrnější zejména v létě nebo za deštivých podzimních dnů, protože ochlazuje a zároveň vysouší vzduch. Pokud však chcete výrazně ušetřit za palivo, používejte klimatizaci s rozmyslem.

Správný tlak v pneumatikách je základ

Každá automobilka doporučuje pro jednotlivé modely optimální tlak v pneumatikách, abyste dosáhli ideálního poměru výkonu, pohodlí, bezpečí a spotřeby paliva. Protože nízký tlak v pneumatikách zvyšuje valivý odpor, motor spotřebovává více paliva, aby udržel rychlost. Tlak v pneumatikách je dobré kontrolovat pravidelně (alespoň jednou měsíčně). Zejména u starších aut, která nejsou vybavena systémem sledování tlaku.

Zavinil jsem dopravní nehodu: Co hrozí, jak postupovat a jakým způsobem zastavit trestní řízení?
Přečtěte si také:

Zavinil jsem dopravní nehodu: Co hrozí, jak postupovat a jakým způsobem zastavit trestní řízení?

Podle studií dochází při snížení tlaku v pneumatikách o 1 % ke zvýšení spotřeby paliva o 0,3 %. Odborníci z carVertical však varují i před přehušťováním pneumatik, jelikož vyšší tlak v konečném důsledku vede k jejich nerovnoměrnému a předčasnému opotřebování. Spolu s tím se také snižuje cestovní komfort. Zejména u zcela nových aut se občas můžete setkat se situací, kdy prodejce tlak v pneumatikách nezkontroluje a nechá v nich takzvaný transportní tlak, který je pro běžný provoz příliš vysoký.

Nepřevážejte zbytečné věci

Spotřeba paliva logicky stoupá také s hmotností vozidla, protože rozpohybovat těžší auto vyžaduje více výkonu. Vaše auto není skladiště. Odstraněním přebytečných věcí můžete jezdit hospodárněji a také získáte více prostoru uvnitř i lepší kontrolu nad jízdními vlastnostmi vozidla.

Kromě zbytečných věcí převážených v autě má vliv na spotřebu také aerodynamika. Vše, co proudění vzduchu kolem auta narušuje, také zvyšuje spotřebu. Nebuďte tedy líní. Sundejte střešní nosiče nebo třeba nevyužitý střešní box.

Vyhněte se zácpám 

Snadno se to řekne, ale zejména během stavební sezony, kdy úřady povolí rozkopání řady komunikací naráz a na omezení tak narazíte i na objízdných trasách jiných omezení, se takové pravidlo špatně dodržuje. Určitě ale neuškodí podívat se před cestou na aktuální dopravní situaci, abyste do nějaké zácpy zbytečně nevjeli.

Česká firma nabízí netradiční „obytný přívěs“. Má nahradit chatu a můžete si na něj vzít hypotéku
Přečtěte si také:

Česká firma nabízí netradiční „obytný přívěs“. Má nahradit chatu a můžete si na něj vzít hypotéku

Plánování cest se hodí i z jiného důvodu. Více krátkých cest motorům obecně nesvědčí, protože se nestihnou pořádně zahřát. Studený provoz znamená vyšší opotřebování, horší účinnost a vyšší spotřebu. Pokud to jen trochu jde, výhodnější je místo krátkých cest podniknout jednu delší, během které vyřídíte vše, co potřebujete.

Pečujte o své auto 

Sednout a bezstarostně jezdit je sice fajn, ale automobil vám za to nepoděkuje. Řidiči mnohdy přehlížejí skutečnost, že i pro nízkou spotřebu paliva je zásadní výborný stav vozidla. Zásadní roli zde hraje stav motoru, tlumičů a elektrických systémů. Nepříjemné překvapení v podobě mnohonásobně vyšší spotřeby paliva může mít na svědomí například i zdánlivá drobnost v podobě nějakého špatně fungujícího senzoru. Proto byste měli vždy dodržovat doporučené intervaly údržby. Bez ohledu na ceny ropy vám může nižší spotřeba paliva ušetřit mnoho starostí. Abyste ušetřili za výdaje spojené s provozem auta, častokrát stačí drobná změna návyků – ať už při řízení nebo pokud jde o údržbu.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?