Jak správně vyfotit auto mobilem? Tyhle rady se vám budou hodit

2 nové názory
Autor: Redakce

[su_label type="info"]TIP[/su_label] Galerii otevřete klepnutím na první obrázek

  • Mobilní telefony jsou dnes na takové úrovni, že s nimi lze bez problémů pořídit pěkné fotografie různých objektů včetně aut

  • Známý český fotograf Jan Šibík nám na netradiční tiskové konferenci automobilky Ford dal několik základních rad 

  • Více než na kvalitě telefonu záleží na kompozici, originalitě nebo na tom, jak umíte pracovat se světlem 

  • Jako bonus přidal základní tipy pro natáčení videa 

Kvalita fotoaparátů dnešních mobilních telefonů se dostala tak daleko, že prakticky nemá smysl používat kompakty. S telefony občas fotí téměř. Každý kromě kolegy Dalibora, který nedá dopustit na svou stoletou Nokii. Nás samozřejmě zajímají zejména automobily. Ford na toto téma uspořádal netradiční „tiskovou konferenci“, kde nám známý český fotograf Jan Šibík dal několik základních rad, jak dobře vyfotit vůz i mobilním telefonem.

Doporučujeme: Tohle není aprílový vtip. Ford vyvinul speciální dětskou kolébku, která simuluje jízdu auta

Jistě, mobilních telefonů existuje na trhu obrovské množství a přirozeně se liší kromě ceny také kvalita jejich fotoaparátů. Dobrou zprávou je ovšem fakt, že na tom zas až tak moc nezáleží. Ostatně některé časopisy se dnes nebojí použít fotku z mobilního telefonu do tisku, kde je obecně vyžadována velká kvalita. Jenže ta se dá mnohdy nahradit kouzlem okamžiku, pěknou kompozicí nebo originálním nápadem. Navíc nedostatečná kvalita nutně nemusí být na škodu, fotce může dodat atmosféru.

Za vůbec nejdůležitější věc považuje při focení automobilu Jan Šibík především kompozici. Pokud zrovna nehoníte nějaký supersport po ulici s mobilem v ruce, protože jel právě okolo, pak patrně budete mít na focení více času. Proto je vhodné zaměřit se na pozadí za autem, stíny (vaše nebo okolních předmětů), světlo (sledovat, zda vám stín nezakrývá část vozu) a detaily typu značek rostoucích ze střechy auta. Pokud se vedle vozu bude někdo pohybovat, dodá to na přirozenosti. Tím samozřejmě není myšlena modelka stojící vedle Fiesty v té nejvíc nastrojené pozici, jaká snad existuje (viz titulní snímek).

Doporučujeme: KVÍZ — Poznáte auto z fotografie?

Všechny rady a poznatky, které jsme na tiskové konferenci získali, najdete v komentované galerii přiložené v úvodu článku. A jestli teď namítáte, že umíte fotit zrcadlovkou, tak k čemu mobil, máte samozřejmě pravdu. Jenže jak upozorňuje Jan Šibík (a také on fotí mobilním telefonem), velkou zrcadlovku neberete na každý výlet a občas zkrátka narazíte na krásné místo, kde si své auto – nebo cokoliv jiného – budete chtít vyfotit.

S mobilním telefonem souvisí i natáčení videí. Těch se Jan Šibík během své prezentace dotkl jen okrajově, přesto stojí za pozornost. Tipy týkající se videa přidáváme coby bonus na závěr:

  • Video natáčíme pouze a jenom na šířku. Video pořízené na výšku je fajn při přehrávání na telefonu, přehrávání na čemkoliv jiném ale nevypadá dobře
  • S mobilním telefonem by se během natáčení nemělo chodit, protože pak se obraz často třese a výsledek působí chaoticky
  • Rozmyslím si, co chci natočit. Často se stává, že člověk spustí natáčení a teprve potom hledá pěkný záběr
  • Videa pořizujeme radši kratší. Však to znáte, dnešní doba je tak rychlá...
  • Pokud chci přece jen pohyblivý záběr, nacvičím si ho dopředu a nespěchám. Kupříkladu při záběru z jednoho auta na druhé nejprve počkám dvě sekundy na prvním autě, pak plynule přejdu na druhý vůz a než nahrávání vypnu, opět pár sekund počkám
  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?