Cena za útěk Ghosna? Bývalý šéf Nissanu měl zaplatit 20 milionů

Zdroj: Nissan
  • Podle amerických vyšetřovatelů zaplatil Carlos Ghosn za svůj útěk 860 tisíc dolarů, tedy asi 20 milionů korun

  • Peníze přišly na podzim loňského roku na účet společnosti, která patří údajným zosnovatelům akce

  • Bývalý šéf Nissanu uprchl z Japonska do Libanonu ukrytý ve velké krabici na kolečkách

Na začátku letošního roku šokoval bývalý šéf automobilky Nissan Carlos Ghosn svět. Podařilo se mu totiž uprchnout z Japonska, kde čelil obvinění, podle kterého neoprávněně vyvedl z firmy desítky milionů dolarů. Ze země se dostal schovaný v kolečkové krabici a na palubě soukromého letadla, které nejprve mířilo do Turecka a poté do Libanonu. Ten Ghosn považuj za svůj domov. O týden později už na své tiskové konferenci vysvětloval, proč utekl a jak krutě s ním Japonci zacházeli.

Japonsko reagoval vydáním zatykače nejen na Ghosna, ale i na údajné strůjce jeho úniku. Těmi mají být Michael Taylor, bývalý člen speciální jednotky Zelené barety, a jeho syn Peter. Oba muže, kteří se prý přímo specializují na únikové akce, už v květnu zadržela na základě mezinárodního zatykače americká police.

Renault dostane nového šéfa. Bude muset narovnat vztahy s Nissanem

Policisté nyní zjistili, že Carlos Ghosn poslal na účet firmy Promote Fox LLC, kterou vlastní Peter Taylor se svým bratrem, částku 860 tisíc dolarů, tedy v přepočtu něco málo přes 20 milionů korun. Stalo se tak loni v říjnu a podle policie jde o jasný důkaz, který dokládá spojení Taylorových s únikem Ghosna. Celková suma za akci bude ale pravděpodobně ještě vyšší, tato částka mohla sloužit jen jako záloha.

Taylorovi teď čekají ve vazbě na to, zda americká justice rozhodne o jejich vydání do Japonska. Brání se mu s tím, že útěk po složení 200milionové kauce, na kterou byl Ghosn propuštěn, není v Japonsku trestným činem. Aktuálně se Taylorovi snaží také o propuštění na kauci, kvůli jejich schopnostem souvisejícími s úniky toho ale zřejmě nedosáhnou. S žádostí o pomoc se už obrátili i na Trumpovu administrativu.

Sleva až 150 tisíc korun: Nissan potřebuje zákazníky, láká je na levnější SUV

Carlos Ghosn nyní čeká v Libanonu na další vývoj své kauzy. Je relativně v bezpečí, protože tato země nemá s Japonskem smlouvu o vydávání stíhaných osob. Stát ale nemůže opustit, jinak by se vystavil riziku zadržení. Jeden z nejvýraznějších šéfů automobilek za poslední dekádu stále trvá na své nevině a na tom, že jeho zatčení bylo výsledkem zákulisní hry japonských manažerů Nissanu.

Cena za útěk Ghosna? Bývalý šéf Nissanu měl zaplatit 20 milionů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 5 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: