Bentley Bentayga Speed: Téměř nejrychlejší SUV světa má 635 koní a jede až 306 km/h

  • Bentley ukáže na autosalonu v Ženevě model Bentayga v provedení Speed 

  • Hlavní změnou je dvanáctiválec posílený na 635 koní

  • Sprint 0-100 km/h se zlepšil o 0,2 s a nejvyšší rychlost stoupla na 306 km/h

  • O nejrychlejší SUV na trhu  přesto tak úplně nejde. Lamborghini Urus akceleruje lépe 

Bentley přiveze do Ženevy novou verzi modelu Bentayga. Konkrétně půjde o vrcholné provedení Speed. o kteréutomobilka tvrdí, že je nejrychlejším a nejluxusnějším SUV na světě. Nejluxusnějším možná, ale nejrychlejší ani nová Bentayga Speed tak docela není, přestože dynamika rozhodně bude zajímavá.

Bentayga Speed samozřejmě používá šestilitrový dvanáctiválcový motor. Jeho parametry ve standardní variantě jsou 447 kW (608 koní) a 900 Nm. Novinka dostala výkon zvýšený na 467 kW (635 koní), vrchol točivého momentu se nezměnil. Díky nárůstu výkonu se zlepšila hodnota sprintu z nuly na 100 km/h o dvě desetiny sekundy (4,1 vs. 3,9 s) a nejvyšší rychlost stoupla z původních 301 km/h na 306 km/h. V reálném provozu si těchto úprav asi ani nevšimnete.

Test Bentley Bentayga Diesel: O smyslu bytí

Provedení Speed ale nabízí i další novinky. Konkrétně třeba zvučnější výfuk nebo tužší nastavení podvozku. Oproti klasické verzi modelu Bentayga se pak změní i nastavení režimu jízdy Sport, který bude ještě ostřejší. Zájemci si mohou na svou Bentaygu Speed dokoupit třeba karbon-keramické kotouče. Vzhledem k velikosti a výkonu auta to rozhodně nebudou malé brzdy a jejich cena jistě bude astronomická. Ale zase přinesou snížení neodpružené hmotnosti o 20 kg.

Ostatní úpravy jsou spíše decentní. Tou na pohled nejvýraznější je zadní spoiler. Bentayga Speed stojí na kolech o velikosti 22″ s novým designem a v interiéru kromě různých nápisů Speed najdete také čalounění Alcantarou. U tohoto modelu je to vůbec poprvé, co Bentley Alcantaru zákazníkům nabídlo. Světová premiéra proběhne na nadcházejícím ženevském autosalonu, do prodeje se Bentayga Speed dostane v průběhu roku.

Pro zajímavost, ačkoliv Bentayga Speed opravdu bude jedním z nejrychlejší SUV na trhu, rychlejší než Urus pořád není. Minimálně co do akcelerace. Crossover od Lamborghini disponuje výkonem dokonce 478 kW (650 k) a zrychlení z nuly na 100 km/h zvládne za 3,6 s. Nejvyšší rychlost je ale v jeho případě 305 km/h, takže pokud jde o maximální možnou rychlost, tam ho Bentayga Speed opravdu překonává, i když pouze o 1 km/h.

Bentley Bentayga Speed: Téměř nejrychlejší SUV světa má 635 koní a jede až 306 km/h
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 4 hlas/ů

1 komentář

  1. Někomu se může líbit a jelikož jde zase o SUV, tak se bude i prodávat. Nicméně mě ten design nezaujal. A to ani nový Continental. Parametry jsou podobně jako u Lamba působivé. Víc cool mi ale přijde Grand Cherokee Trackhawk, který se jim v pohodě vyrovná a stojí zlomek ceny. Nemluvě o verzi od Hennessey. To je ještě jiná liga.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: