S výměnou řidičáku v roce 2020 nepospíchejte. Platí i propadlé, ale pozor na datum

Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR
  • Ministerstvo dopravy a vnitra se dohodly na toleranci propadlých řidičských průkazů

  • Týká se těch dokladů, jimž skončila platnost v době aktuálního nouzového stavu

  • Opatření má zabránit frontám na úřadech. Platnost řidičáků se prodlužuje do konce března 2021

Pokud vám v těchto dnech propadá řidičský průkaz, můžete odložit cestu na úřad. Česká ministerstva se totiž dohodla, že na takový doklad budou nahlížet jako na platný. Snaží se tak zabránit tomu, aby se lidé ve zhoršené koronavirové situaci hromadili na úřadech. Počet žadatelů se s končícím rokem zvyšuje, ještě v červenci zbývalo 600 tisíc lidí, kteří si své doklady nevyměnili. Nyní jich je zhruba polovina.

Pokud se už ale rozhodnete s výměnou řidičáku počkat, pečlivě si zkontrolujte konec jeho platnosti. Tolerance se totiž vztahuje na doklady, které propadají během nouzového stavu. Ten česká vláda vyhlásila v pondělí 5. října na 30 dní, tedy do 4. listopadu. Pokud vám řidičák propadl třeba 4. října, budete si jej muset i tak vyměnit.

Lidé v době koronaviru věří autům. Příznivci MHD se v ní teď necítí bezpečně

Nouzový stav se samozřejmě může kdykoliv prodloužit. I v takovém případě by platila tolerance propadlého řidičského průkazu. Česká televize ve své úterní reportáži uvedla, že ministerstvo dopravy už jedná s Evropskou komisí o možnosti prodloužení platnosti propadlých dokladů až do 31. března příštího roku.

Aktuálně totiž nelze s neplatným řidičákem vyjet za hranice. I když u českých policistů projde, ti zahraniční jej tolerovat nebudou. Nutnost výměny se tak týká třeba pendlerů nebo těch, kteří vyjedou za hranice z jiného důvodu.

Bodový systém: Bodované přestupky, pokuty, počty bodů a jak na vrácení řidičáku

Aktuálně hlásí dlouhé fronty registry řidičů v Praze. Na začátku týdne se podle ČT vytvořil až stometrový „štrůdl“ lidí na pražském Vyšehradě. Proto by řidiči měli přednostně využívat rezervační systém.

S výměnou řidičáku v roce 2020 nepospíchejte. Platí i propadlé, ale pozor na datum
Ohodnoťte tento článek!
2.9 (58%) 10 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: