Výkonnost a preciznost: Bentley Bentayga V8

Bentley Bentayga definuje od svého představení nový segment a stanovuje měřítka pro luxusní SUV. Zákazníkům nabízí vrcholné zážitky z cestování ve velkém stylu bez ohledu na charakter krajiny nebo provozní podmínky. Oceňovaný model značky Bentley je nyní k dispozici ve své dosud nejsportovnější podobě – Bentayga V8.

  • Výkon, luxus, užitné vlastnosti a sportovní charakter
  • Zážehový motor V8 4,0 litru se dvěma turbodmychadly poskytuje nejvyšší výkon 550 k a točivý moment 770 N.m
  • Zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,5 sekundy; nejvyšší rychlost 290 km/h
  • Nezaměnitelné „bublání“ motoru V8 zvyšuje emocionální přitažlivost
  • Na přání brzdy s keramickými kotouči vyztuženými uhlíkovými vlákny – největší přední brzdy na světě
  • Dvě dvojité koncovky výfukové soustavy, ozdobné obložení interiéru z uhlíkového kompozitu s lesklou povrchovou úpravou, věnec volantu s kombinací dřeva a kůže

Srdcem nejnovější verze modelu Bentayga je nová generace zážehového motoru V8 4,0 litru s přeplňováním dvěma turbodmychadly, která kombinuje nesmírné výkony s pozoruhodnou hospodárností. Sportovní charakter dodává luxusnímu SUV nejen charakteristické „bublání“ vidlicového osmiválce, ale také dvě elegantní dvojité koncovky výfukové soustavy a na přání dodávaná brzdová soustava s keramickými kotouči vyztuženými uhlíkovými vlákny.

Nová verze V8, tvořící základ modelové řady Bentayga, snoubí mimořádný luxus s vysokými výkony, užitnými vlastnostmi a vytříbeným sportovním charakterem. Řidič si může prostřednictvím systému Bentley Drive Dynamics libovolně nastavit charakteristiku vozu a rychlost jeho reakcí, od kultivovanosti limuzíny až po sportovní preciznost.

V interiéru si zákazníci okamžitě všimnou jedinečného přístupu značky Bentley k individualizované moderní luxusní výbavě s důvěrně známou kombinací vytříbených řemeslně zpracovaných materiálů a vyspělé techniky. Mezi nové stylistické prvky patří volant s věncem ze dřeva a kůže a ozdobné obložení interiéru z uhlíkového kompozitu s lesklou povrchovou úpravou.

Nesmírné výkony, pozoruhodná hospodárnost

Zdrojem hnací síly v novém modelu Bentayga V8 je zcela nový motor V8 4,0 litru s 32 ventily a dvěma turbodmychadly, umístěnými mezi oběma řadami válců, uvnitř „V“. Výfukové plyny jsou do turbodmychadel přiváděny dvěma oddělenými kanály.

Dynamická jednotka poskytuje nejvyšší výkon 550 k a maximální točivý moment 770 N.m. Výsledkem je nejvyšší rychlost 290 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za 4,5 sekundy.

Nejlepší jízdní výkony ve své třídě jsou u modelu Bentayga V8 doplněny dojezdem 746 km a emisemi CO2 260 g/km. Na mimořádné hospodárnosti (kombinovaná spotřeba paliva 11,4 l/100 km) se částečně podílí funkce deaktivace čtyř z osmi válců za vhodných provozních podmínek, aniž by došlo ke kompromisům z hlediska provozních vlastností. K změně dochází plynule během pouhých 20 milisekund, takže je pro zákazníka nezaznamenatelná.

K nízké hodnotě emisí přispívá také systém Stop-Start, který se aktivuje již před samotným zastavením vozu.

Tato jedinečná kombinace výkonu a kultivovanosti poskytuje modelu Bentayga V8 výjimečné, bezkonkurenční postavení na trhu luxusních SUV.

Okouzlující, individuální vnější design

Vnější design modelu Bentayga V8 odráží jeho sportovní charakter v rámci modelové řady Bentayga.

Tvary modelu Bentayga jsou definovány jeho jedinečnými svalnatými liniemi, které vytvářejí dojem plastiky. Atletický charakter se v nich harmonicky snoubí s nezaměnitelným vzezřením na silnici. Bentayga V8 vyzařuje DNA designu značky Bentley, ať se jedná o čtyři kruhové světlomety LED nebo rozměrnou masku chladiče s charakteristickou strukturou. Výrazná boční linie, nápadná ramenní partie vzadu a zvýšená světlá výška vyjadřují robustnost a terénní schopnosti tohoto luxusního SUV.

Pro model Bentayga jsou na přání poprvé nabízeny brzdy s keramickými kotouči vyztuženými uhlíkovými vlákny. Tato brzdová soustava je historicky největší a nejvýkonnější ve výbavě automobilu značky Bentley. Zároveň se jedná o největší přední brzdy u sériově vyráběného automobilu.

Brzdové kotouče mají průměr 440 mm vpředu a 370 mm vzadu. Enormní brzdové třmeny s logem Bentley jsou vpředu vybaveny 10 pístky a poskytují maximální brzdný moment 6000 N.m.

Sériově dodávané litinové brzdové kotouče vpředu a vzadu mají u modelu Bentayga V8 sportovní červené brzdové třmeny. Třmeny jsou lakovány speciálním lakem v odstínu červená Tornado, který je odolný vůči vysokým teplotám, a dávají jasně najevo dynamický potenciál sportovně zaměřeného modelu Bentayga V8.

Zákazníci mají široký výběr kol v 11 designech, včetně zcela nových 22“ pětipaprskových kol s černým lakem a leštěnou povrchovou úpravou.

Odhodlaný výraz černé a chromované masky chladiče na přídi je vzadu doplněn dvěma dvojitými koncovkami výfukové soustavy. Oba stylistické prvky jsou další decentní připomínkou výkonových parametrů nového motoru.

Okouzlující, řemeslně vyrobený luxusní interiér

Bentayga V8 navazuje na tradice značky Bentley pečlivě zpracovanými detaily, ušlechtilou řemeslnou precizností a použitím autentických materiálů. Zákazníci si mohou objednat ruční příčné prošívání, které umocňuje linie vnitřního designu na sedadlech a výplních dveří. Pro maximální všestrannost je pro model Bentayga k dispozici konfigurace interiéru se čtyřmi, pěti nebo sedmi sedadly.

Pro model Bentayga V8 jsou na přání nabízeny tři nové inovativní prvky vnitřní výbavy: ozdobné obložení z uhlíkového kompozitu s lesklou povrchovou úpravou místo tradičního ozdobného obložení ze dřeva; volant s věncem v kombinaci dřeva a kůže; a nová sytě červená kůže Cricket Ball.

Poprvé v automobilu značky Bentley je nabízena lesklá povrchová úprava uhlíkového kompozitu, kterou ocení zákazníci, hledající moderní, technickou atmosféru. Bentley tradičně nabízí uhlíkové kompozity s matným povrchem místo dřevěného ozdobného obložení na přístrojové desce, středové konzole a výplních dveří, ale nyní je tento materiál poprvé nabízen s lesklou povrchovou úpravou, která zvýrazňuje technickou strukturu tkaných vláken.

Pro model Bentayga V8 si lze objednat další novinku – volant s věncem v kombinaci dřeva a kůže. Nový tříramenný volant (nabízený se sedmi různými variantami dřeva) používá jedinečné řešení v podobě skeletu z masivního dřeva, čímž zachovává integritu a autenticitu vnitřní výbavy, nabízené značkou Bentley.

Debut v modelu Bentayga V8 slaví také kůže Cricket Ball. Atraktivní nová barva je inspirována tradičním a okamžitě přitažlivým tmavě kaštanovým odstínem nového kriketového míčku a dokonale zapadá do inspirující palety 15 barev interiéru a pěti barevných kombinací, nabízených značkou Bentley.

Nenucené výkony automobilu Bentley, neomezované počasím ani terénem

Bentayga V8 je k dispozici se systémem Bentley Dynamic Ride – prvním aktivním elektrickým systémem pro minimalizaci náklonu karoserie, který používá 48V elektrickou soustavu. Tento systém okamžitě působí proti bočnímu náklonu karoserie při průjezdu zatáčkou a zajišťuje maximální kontakt pneumatik s povrchem vozovky. Výsledkem je vrcholná úroveň stability v interiéru, vysoký jízdní komfort a výjimečná ovladatelnost.

Adaptivní a pohotově reagující systém společnosti Bentley vytváří variabilní torzní sílu působící proti náklonu karoserie. Bentayga tak může nabízet všem cestujícím a za všech okolností mimořádnou jízdní dynamiku i komfort. Díky průkopnickému použití 48V elektrické soustavy jsou zaručeny okamžité reakce na jakémkoli povrchu a tichý provoz.

Bentayga V8 nabízí jízdní komfort, citlivost řízení a ovladatelnost na nejvyšší úrovni ve své třídě díky spolupráci mezi velmi sofistikovaným podvozkem a elektronicky řízeným stabilizačním systémem ESC (Electronic Stability Control). Výbava modelu Bentayga zahrnuje kromě vyspělého protiprokluzového systému TCS (Traction Control System) s více režimy činnosti také asistenta pro sjíždění strmých svahů HDC (Hill Descent Control).

Model Bentayga je vybaven rovněž řízením s elektrickým posilovačem EPAS (Electric Power-Assisted Steering). Nový systém vylepšuje zpětnou vazbu pro řidiče a zároveň poskytuje izolaci od rázů při přejezdu nerovností na silnici i v terénu. EPAS disponuje také variabilním převodem, který umožňuje snadné a rychlé řízení při manévrování v nízkých rychlostech, nebo zaručuje pomalejší reakce pro vynikající stabilitu jízdy ve vysokých rychlostech.

Bentayga nabízí ze všech vozidel nejširší výběr nastavení pro jízdu na silnici i v terénu prostřednictvím systému Bentley Drive Dynamics Mode a na přání dodávané terénní výbavy All-Terrain Specification. K dispozici je až osm režimů (čtyři silniční a čtyři terénní), umožňujících řidiči jednoduchým otočením ovladače výběr ideálního dynamického nastavení pro jakýkoli povrch nebo stav vozovky.

All-Terrain Specification umožňuje zákazníkovi výběr vhodných nastavení vozidla pro širokou škálu terénních povrchů: Sníh & tráva, Polní cesty & šotolina, Bláto & vyjeté koleje a Písečné duny. Na informačním displeji řidiče se zobrazují informace o sklonu, bočním náklonu, propružení kol, úhlu natočení předních kol, údaje kompasu a nadmořská výška.

Model Bentayga V8 je vybaven vzduchovým odpružením se čtyřmi různými režimy. Řidič si může vybrat následující nastavení: High 2, High 1, Normal a Low. Například High 2 lze manuálně nastavit při překonávání náročnějších terénních překážek. Zákazníci mohou také snížit světlou výšku zadní nápravy tlačítkem v zavazadlovém prostoru, aby si usnadnili nakládání zavazadel nebo připojení přívěsu.

Asistent pro sjíždění strmých svahů HDC (Hill Descent Control) automaticky reguluje rychlost jízdy vozidla ve strmém svahu, aby se řidič mohl zcela soustředit na řízení a sledování překážek před vozem. Rychlost jízdy lze nastavit v rozmezí od dvou do 30 km/h (v obou směrech). Systém je funkční ve svazích se sklonem více než pět procent.

Inovativní prvky výbavy a vyspělá technika

Bentayga V8 je inovativní, vyspělé a síťově propojené luxusní SUV díky široké nabídce nejmodernějších asistenčních systémů a informačních a zábavních funkcí, jejichž účelem je zvyšovat úroveň bezpečnosti, komfortu a praktičnosti.

Adaptivní tempomat ACC (Adaptive Cruise Control) včetně funkce Stop & Go, předvídavý systém ACC a asistent pro jízdu v dopravní koloně Traffic Assist umožňují řidiči zachovávat nastavenou vzdálenost od vozidla vpředu. Předvídavý adaptivní tempomat ACC používá data navigačního systému, senzorů a kamer pro včasné rozpoznávání blížících se zatáček, hranic obcí a změn omezení rychlosti jízdy. Na základě toho může odpovídajícím způsobem upravit rychlost jízdy s cílem zvýšit jízdní komfort a hospodárnost.

Pro jízdu v městském prostředí nabízí Bentayga V8 velký počet asistentů. Tyto systémy – jako například asistent pro rozpoznávání dopravních značek, který detekuje rozmanité dopravní značky a zobrazuje tuto informaci řidiči; asistent pro upozorňování na vozidla přijíždějící ze stran při couvání, který používá radarové senzory pro detekování vozidel přijíždějících ze stran při couvání z parkovacího místa; a prostorový kamerový systém Top View, který používá čtyři kamery pro zobrazování celkového pohledu na okolí vozidla – společně usnadňují řidiči řízení v každodenním provozu.

K dispozici je také parkovací asistent Park Assist, který detekuje vhodná parkovací místa (podélná i příčná) a následně zajistí autonomní řízení během parkovacího manévru.

Mezi další inovativní systémy patří systém nočního vidění Night Vision, který používá infračervenou techniku pro rozpoznávání potenciálních překážek před vozidlem, a průhledový displej HUD (Head-Up Display), který minimalizuje riziko rozptylování pozornosti řidiče a zvyšuje bezpečnost.

Informační a zábavní systém modelu Bentayga s 8“ dotykovým displejem se může pochlubit nejlepší navigační technikou ve své třídě, pevným diskem s kapacitou 60 GB a výběrem až 30 jazyků. Cestující na sedadlech vzadu mohou používat zábavní systém Bentley Entertainment Tablet – odnímatelný 10,2“ tablet Android s 4G, WiFi a Bluetooth pro snadné, vysokorychlostní připojení k internetu uvnitř vozu.

Zákazníci mají pro model Bentayga V8 na výběr tři různé audiosystémy: Bentley Standard Audio, Bentley Signature Audio a Naim for Bentley Premium Audio. Poslední uvedený audiosystém je s 1950 W nejvýkonnější ve svém segmentu. Bezkonkurenční zvuk vytváří soustava 18 reproduktorů a speciálních výškových reproduktorů, zajišťující dokonalou reprodukci nejvyšších zvukových frekvencí.

Technické údaje

Motor
Druh V8 4,0 litru, 32 ventilů, 2 turbodmychadla
Max. výkon 404 kW/550 k při 6000 min-1
Max. točivý moment 770 N.m při 1960 až 4500 min-1
Převodovka
Převodné ústrojí osmistupňová samočinná převodovka ZF, trvalý pohon všech kol s rozdělováním točivého momentu v poměru 40:60 % mezi přední a zadní nápravu
Převodové poměry 1. stupeň: 4,714; 2. stupeň: 3,143; 3. stupeň: 2,106; 4. stupeň: 1,667; 5. stupeň: 1,285; 6. stupeň: 1,000; 7. stupeň: 0,839; 8. stupeň: 0,667
Stálý převod 3,308
Brzdová soustava, kola a pneumatiky
Brzdy vpředu kotoučové s vnitřním chlazením z litiny, průměr 400 mm/z karbidu křemíku s uhlíkovými vlákny, průměr 440 mm
Brzdy vzadu kotoučové s vnitřním chlazením z litiny, průměr 380 mm/z karbidu křemíku s uhlíkovými vlákny, průměr 370 mm
Kola na přání 20“; standardně 21“; na přání 22“
Pneumatiky Pirelli 275/50 R 20; 285/45 R 21; 285/45 ZR 21; 285/40 ZR 22
Řízení
Druh hřebenové řízení s variabilním převodem a elektronicky řízeným posilovačem
Počet otáček volantu mezi rejdy 2,3 otáčky
Průměr otáčení 12,4 m
Podvozek
Vpředu čtyřprvková náprava s dvojicemi příčných ramen, na přání 48V aktivní systém s elektricky ovládaným příčným zkrutným stabilizátorem
Vzadu víceprvková náprava s lichoběžníkovými rameny, na přání 48V aktivní systém s elektricky ovládaným příčným zkrutným stabilizátorem
Pružiny a tlumiče vzduchové odpružení s automaticky nastavitelnou světlou výškou, adaptivní tlumiče s plynule měnitelnou charakteristikou
Rozměry
Rozvor 2995 mm
Vnější délka 5140 mm
Vnější šířka (bez zrcátek) 1998 mm
Vnější šířka (včetně zrcátky) 2224 mm
Vnější výška 1742 mm
Palivová nádrž 85 litrů
Objem zavazadlového prostoru vzpřímená sedadla – 484 litrů; sklopená sedadla – 1774 litrů (pětimístná verze)
Pohotovostní hmotnost 2395 kg (pětimístná verze)
Celková hmotnost 3250 kg
Provozní vlastnosti – předběžné údaje, které se mohou v rámci homologace změnit
Nejvyšší rychlost 290 km/h
Zrychlení z 0 na 100 km/h 4,5 s
Spotřeba paliva (EU) – předběžné údaje, které se mohou v rámci homologace změnit
Město 15,6 litru na 100 km
Mimo město 9,0 litru na 100 km
Kombinovaná 11,4 litru na 100 km
Emise CO2 260 g/km
Emisní norma EU 6
Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: