Všechny modely Tesla jsou odteď připravené na autonomní řízení. Na jízdu bez řidiče si ale počkáme

  • Automobilka Tesla oznámila, že její nově vyráběné vozy jsou už hardwarově připravené na autonomní řízení 

  • Na moment, kdy budete moci přenechat řízení Tesle, si ale ještě počkáte 

  • Systém používá osm kamer, dvanáct ultrazvukových senzorů a radar 

  • Už za rok má Tesla sama dojet z L.A. až do New Yorku, zatím na zkoušku

Před časem Tesla slíbila nečekanou premiéru, která měla proběhnout tento týden. Spekulovalo se o novém modelu, ale realita nakonec není tak dramatická. Elon Musk oznámil, že odteď jsou všechna nově vyrobená auta značky Tesla hardwarově vybavená na zcela autonomní řízení.

Doporučujeme: Tato Tesla Model S ujela už více než 300 000 km. Má vyměněný motor i baterie

V praxi to znamená, že Model X a Model S mají nyní osm kamer snímajících okolí vozu do vzdálenosti 250 m, dvanáct ultrazvukových senzorů, radar a systém Tesla Vision, který to vše dává dohromady. V budoucnu nabídne stejnou výbavu také připravovaná Tesla Model 3.

Jenže skutečnost, že aktuálně vyráběné automobily značky Tesla mají hardware, který umožňuje plně autonomní řízení, ještě neznamená, že řidič může s klidným svědomím přenechat vše na automobilu. Tesla musí ještě celý systém ladit a testovat. Další překážkou je legislativa. Na moment, kdy zákazníci novou výbavu vozů Tesla plně využijí, si ještě nějakou dobu počkáme.

Doporučujeme: Tesla Autopilot je přísnější na řidiče, kteří nedrží volant. Vypne se

Nově vyrobená auta osazená novou technikou nebudou mít dočasně dostupné některé funkce, které nabízejí starší modely vybavené systémem Autopilot. Řeč je třeba o automatickém nouzovém brzdění, adaptivním tempomatu nebo o asistentu jízdy v pruzích. Tesla ale vše časem aktivuje. Naopak starší modely, které nový hardware nemají, logicky nebude možné modernizovat tak, aby nabízely totéž co nově vyráběná auta. Aktivace nových funkcí proběhne samozřejmě na dálku v rámci bezdrátových aktualizací firmware. Stejně Tesla postupovala už při uvedení kontroverzní funkce Autopilot.

Musk slíbil autonomii úrovně 5. To podle klasifikace SAE znamená, že vůz je schopen plně automatické jízdy ve všech režimech a za všech okolností. Zásah řidiče není nutný ani v krizových situacích a řidič cestující na levém předním sedadle nemusí na jízdu nepřetržitě dohlížet. Šéf automobilky se na prezentaci nechal také slyšet, že už ke konci roku 2017 předvede Tesla plně autonomní jízdu z Los Angeles do New Yorku.

Ohodnoťte tento článek!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: