Volkswagen Multivan – od užitkového vozu k univerzálnímu multitalentu

  • Multivan, představený v roce 1985, je po čtyřech generacích ikonou segmentu MPV

  • Úspěšný příběh bude pokračovat

  • V roce 2021 bude na trh uveden nejlepší Multivan všech dob

Volkswagen Užitkové vozy má svůj recept na úspěch. Stačí vzít nejlepší lehký užitkový vůz své doby, přidat jízdní komfort osobního vozu, a to vše okořenit dosud nevídanou variabilitou interiéru. Výsledkem je Multivan, i v dnešní době ikona segmentu MPV a kultovní vůz po celé generace. S jedinečnou DNA první generace T1 nazývané Bulli. Dokonce i zcela nový Multivan zůstane této DNA věrný. A přesně to je plán: Volkswagen Užitkové vozy přenese již v letošním roce model Multivan a s ním spojené vnímání životního stylu do nadcházející automobilové epochy.

Multivan se stal díky své unikátní DNA jedním z nejúspěšnějších a nejznámějších MPV všech dob. Všestranným automobilem pro rodinu, podnikání, sport, dovolenou i dobrodružné výpravy. Dosavadní čtyři generace Multivanu vycházely z modelu Transporter – T3, T4, T5 a T6. V roce 2019 navíc následovala modernizace aktuální generace: Multivan 6.1.

V září 1985 představil Volkswagen na mezinárodním autosalonu (IAA) ve Frankfurtu nad Mohanem novou verzi modelu T3: první Multivan. K modelům Transporter a Caravelle se tehdy přidal dosud nevídaný crossover spojující prvky skříňového vozu, osobního automobilu, MPV a kempovacího vozu. Multivan nabízel komfortní jízdní vlastnosti ve spojení s konceptem mimořádně variabilního interiéru. Zadní lavici bylo možné rozložit na lůžko a již první generace Multivanu nabízela také výklopný stůl. MPV se díky tomu dokázalo během okamžiku proměnit v kompaktní obytný automobil pro minimalisty.

Transporter, koncipovaný jako nástroj na kolech, poskytl pro tuto proměnu konstrukční DNA a jako základ nabídl i svůj charismatický design, u něhož jsou tvary podřízené funkci. Vznikl tak pojízdný pokoj s krátkým zadním převisem a strmě postaveným čelním oknem. Řidič a spolujezdec vpředu v něm seděli přímo nad přední nápravou a vysoko nad světem osobních vozů si užívali zážitky z jízdy, které byly pro modely Bulli typické – Multivan se stal díky tomu kultem. Značka Volkswagen Užitkové vozy v následujících 35 letech koncept Multivanu stále zdokonalovala a jednotlivé generace přizpůsobovala požadavkům doby. Multivan se tak dočkal nových kolejnicových systémů pro sedadla, nových otočných a samostatných sedadel, variabilních stolků, stále inteligentnějších informačních, zábavních a navigačních systémů, a ještě vyšší úrovně hospodárnosti a bezpečnosti. Avšak DNA a s ní i vlastnosti švýcarského kapesního nože na kolech zůstaly nedotčeny – včetně jedinečného umístění sedadel daleko vpředu, maximální variability a praktické uličky mezi sedadly řidiče a spolujezdce vpředu pro přístup do zadní části interiéru.

Albert Kirzinger, šéfdesignér značky Volkswagen Užitkové vozy, vysvětluje v krátkém videu hlavní znaky, které definují modely Bulli: „Základem DNA je samozřejmě prostor. Nový Multivan má prostoru na rozdávání. Variabilita, využitelná variabilita – tou se vyznačují všechny modely Bulli, i v sedmé generaci, včetně Multivanu.“

Volkswagen Užitkové vozy v letošním roce propojí novou generací Multivanu svou dlouhou historii s budoucností. Bude to nejlepší Multivan všech dob – ještě přátelštější k životnímu prostředí, komfortnější, bezpečnější, inteligentnější, síťově propojenější a kvalitnější než dosud. Specialisté na užitkové vozy z Hannoveru tak přenesou jedinečnou DNA ikonického MPV a s ní spojený životní styl do digitalizované a elektrifikované éry. Nadcházející týdny a měsíce ukážou, jak se změní zásadní prvky modelu Multivan.

Volkswagen Multivan – od užitkového vozu k univerzálnímu multitalentu
Ohodnoťte tento článek!
3.3 (65%) 4 hlas/ů

1 komentář

PŘIDAT KOMENTÁŘ: