Video: Podívejte se, co přesně se stane, když přehlédnete retardér (a brzdíte na poslední chvíli)

  • Retardér se stal oblíbeným a často nadužívaným nástrojem, jak řidičům znepříjemnit život 

  • Existují různé druhy a různé velikosti. V některých případech se zdá, že při jen trochu rychlejším průjezdu vám takový retardér zničí podvozek 

  • Nové video od Warped Perception ukazuje, co přesně se s autem při rychlejším průjezdu přes retardér děje 

Takzvané zklidňování dopravy přineslo do ulic mnoho nejrůznějších prvků od ostrůvků záměrně zužujících silnici přes různě barevné plastové sloupky až po retardéry. Ty můžete potkat i v našich končinách na každém rohu. Existují různé velikosti a na některých retardérech má člověk pocit, že jen trochu rychlejší průjezd mu zcela zničí podvozek. Právě na tuhle problematiku je zaměřeno video od Warped Perception.

Jako nástroj pro demonstraci funkce podvozku v dokonale zpomalených záběrech posloužil Mercedes-Benz třídy E (W211). Aby bylo vše dobře viditelné, vůz přišel o většinu dílů karoserie. Na videu v úvodu článku si tak můžete dobře prohlédnout, co se s podvozkem takového starého Mercedesu dělo na třech různých retardérech.

Retardéry mají mnoho negativ. Zhoršení ovzduší kolem nich je tím největším

Hned ten první, asfaltový, je asi nejzajímavější, protože nejlépe splyne s okolní vozovkou a člověk ho nejčastěji přehlédne. Většina lidí v takovém případě začne ještě na poslední chvíli brzdit. Na retardér tudíž vjede se zatíženou přední nápravou, a to celou situaci ještě zhorší. Paradoxně je lepší naopak vůbec nebrzdit, což také dobře dokumentuje přiložené video.

Jakkoliv je video zajímavé, je potřeba zdůraznit, že právě absence vnější karoserie výsledek v tomto případě trochu zkresluje, protože to pro Mercedes znamená dost podstatné odlehčení. A hmotnost zde hraje klíčovou roli. Velmi důležité jsou rovněž pneumatiky. Kdyby měl testovaný vůz nějaké nízkoprofilové tvrdé pláště, také by se výsledky patrně dost lišily.

Mimochodem, pokud vám je kanál Warped Perception povědomý, tušíte správně. Stejní lidé se totiž kromě jiného postarali o velmi populární video ukazující, jak přesně vypadá proces spalování v motoru. Připomenout si ho můžete níže.

Co se děje při spalování benzinu v motoru? Podívejte se na fascinující video

Video: Podívejte se, co přesně se stane, když přehlédnete retardér (a brzdíte na poslední chvíli)
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: