Video nehody názorně ukazuje, že autopilot Tesly není autopilotem

 • Podle řidiče byl vůz v režimu Autopilot a jel zhruba 110 km/h

 • Problémy autonomního systému řízení nejsou u modelu Tesla ničím ojedinělým

 • Při čelním nárazu nebyl naštěstí nikdo vážně zraněn

Na Twitteru se objevily záběry za tchajwanské dálnice, kde automobil Tesla Model 3 čelně narazil do převráceného nákladního automobilu. Vůz jel podle řidiče v režimu autopilot rychlostí 10 km/h a na obrovskou překážku ležící přes dva jízdní pruhy vůbec nereagoval.

Na videu je vidět, jak vozidlo v jednu chvíli aktivuje nouzové brzdění, což indikuje kouř od pneumatik. Současně je ale patrné, že nouzové brzdění trvá jen krátkou chvíli a dalo by se přisoudit tomu, že vůz mohl spíše opožděně reagovat na zcela špatně stojícího řidiče kamionu, jenž postával u středových svodidel jen pár desítek metrů od nákladního vozu a gestikulací se snažil přimět ostatní k reakci.

Tesla přiznala, že systém Autopilot není autonomní řízení. Podívejte se, jak snadno ho lze zmást

Tesla má se systémem autonomního řízení, který poněkud nešťastně nazývá Autopilot, dlouhodobě problémy. Podle majitelů vykazuje v určitých situacích závažné nedostatky, jindy si ho uživatelé pletou s autopilotem letadel a nevěnují se plně řízení.

Nedávno jsme psali o případu řidiče, který na americké dálnici ve státě Connecticut čelně narazil do stojícího hlídkového vozu dálniční policie. Přestože podle svědků bylo porouchané vozidlo viditelné na několik stovek metrů, řidič Tesly Model 3 nereagoval, protože v inkriminovaný okamžik kontroloval svého psa na zadních sedadlech. Stejně jako v USA, také na Tchajwanu se vše naštěstí obešlo bez vážných zranění.

Další fatální nehoda Tesly v USA ukazuje, že „Autopilot“ opravdu nefunguje

Průzkum amerického institutu IIHS odhalil, že lidé systém Autopilot konzistentně považují za „autonomnější“ než podobné systémy jiných výrobců. A to dokonce natolik, že si myslí, že za volantem automobilů Tesla si mohou i zdřímnout. Konkrétně to bylo šest procent respondentů. Alarmující je, že téměř polovina dotazovaných by ve voze vybavené systémem Autopilot sundala ruce z volantu, což systém také dlouho dobu skutečně umožňoval. Dnes už tomu tak není.

Video nehody názorně ukazuje, že autopilot Tesly není autopilotem
Ohodnoťte tento článek!
2.5 (50%) 84 hlas/ů

13 KOMENTÁŘE

 1. Klasické weby totiž do Tesly rády kopají. Je to prostě IN. Hlavně probůh nic pozitivního, to by loby asi neskousla. 🙂 Chápejte, mají platící inzerenty…

 2. No je vidět, že nemáte Elektroauta rádi, vždy píšete o jejich nehodách bez bližšího info, nevěřím že měl zapnuteho autopilota, ten by to viděl hned, borec prostě nevěnoval pozornost a výmlouva se.

 3. Je divné že si toho řidič nevšiml, to je řidičova chyba že dělá něco coby nemněl každopádně autopilot Tesly je nejlepší a to i přesto že “nedávno” začínali

 4. “Stůj! Když se nebudeš hýbat, tak tě AI neuvidí!” 🙂

  Měl kliku, že to napálil do horní strany toho náklaďáku, vypadá to, že tam bylo něco měkkýho a hezky ho to zpomalilo jako deformační zóna.

 5. Tak ja mam treba na aute taky adaptivni tempomat ten udrzuje rychlost a automaticky zpomali az do zastaveni tak jak pred mnou zpomali nebo zastavi auto, nicmene, reaguje JEN na pohybujici se objekty, tudiz do auta co treba stoji na semaforech by to s radosti nabouralo, tam by mohl zareagovat az front assist jenze v 110 by taky neuvrzdil.

 6. Autopilot ne-autopilot chyba je vždy na straně řidiče! I přesto že ho má zapnutej musí se věnovat tomu co se děje na silnici. Tesla to i sama uvádí v návodu…

  • Blbosť. Že niečo napíšu do návodu je pekné, ale poznám málo ľudí, ktorí si preštudujú komplet návod k autu. Názov je proste zavádzajúci. Si predstav, ze by niekto predaval obycajne ziarovky, ale na skatulu by napisal velkymi poskenami, ze LED. A niekde do rohu malymi, ze skratkou LED mysli Light Emitting Device a mal si si to pred kupou precitat. Asi by si sa tomu nepotesil.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: