Video: Auta budoucnosti vás budou ve správnou chvíli budit, bavit, ale také uspávat

  • Automobilka Jaguar Land Rover testuje systém, který bude rozpoznávat náladu řidiče a podle toho upravovat nastavení vozu 

  • Když budete unavení, auto se vás bude snažit probrat, když budete znudění, pustí vám vaši oblíbenou hudbu 

  • Stejnou věc chystá Jaguar Land Rover i pro zadní cestující, kde to bude fungovat opačně. V případě únavy vás vůz uspí 

Automobilová budoucnost by mohla obsahovat mnoho zajímavých systémů, které budou sázet na umělou inteligenci. Nejde pouze o autonomní řízení, ale také například o systémy rozpoznávající chování řidiče. Třeba britský Jaguar Land Rover umělou inteligenci právě pro učení preferencí řidiče používá už dnes, nicméně v nadcházejících letech chce systém dále vylepšit. Už nepůjde pouze o zapamatování si různých nastavení v opakujících se časových intervalech, ale přímo o rozpoznávání nálady.

To se bude dít pomocí kamery skenující tvář osob sedících uvnitř vozu a samozřejmě také za přispění umělé inteligence. Když automobil vaší aktuální náladu identifikuje, upraví nastavení některých systémů v interiéru, jako například barvu ambientního osvětlení, teplotu klimatizace, případně vám vybere vhodnou hudbu.

Test Jaguar I-Pace EV400 AWD S: Velmi povedený, ale pořád to je elektromobil

Tisková zpráva zmiňuje jako příklad situaci, kdy je řidič znuděný. Pak mu vůz nabídne oblíbenou hudbu. Pokud je detekováno zívání nebo jiné příznaky únavy, automaticky se sníží teplota klimatizace. Automobil rovněž pozná, že jste ve stresu. To by mělo řešit nastavení nějaké příjemné barvy ambientního osvětlení.

Stejnou věc plánuje Jaguar Land Rover použít také pro zadní cestující, kde ale bude systém v případě detekování únavy pracovat opačně. Pokud osoby vzadu začnou usínat, vůz automaticky zvýší teplotu a ztmaví okna, aby se posádce lépe spalo.

Kdy přesně Jaguar Land Rover tento systém uvede do výroby, to se v tiskové zprávě nepíše. Nereálná věc to ale není. Navíc systémy sledující řidiče nejsou nic nového. Třeba aktuální Mazda3 dokáže monitorovat oči řidič a tudíž vůz ví nejen zda usínáte, ale také zda se díváte na cestu. Pokud se blíží srážka a automobil zároveň zjistí, že nesledujete vozovku, aktivuje přednárazové systémy dříve.

Video: Auta budoucnosti vás budou ve správnou chvíli budit, bavit, ale také uspávat
Ohodnoťte tento článek!
3 (60%) 2 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: