Vector se vrací na scénu. Na supersport z 90. let má navázat WX8 s výkonem 2000 koní

  • Jméno Vector se vrací na scénu 

  • Novodobý Vector WX8 slibuje neuvěřitelné jízdní výkony 

  • Vůz údajně použije technologie převzaté z letectví 

  • Nejsilnější verze dostane desetilitrový přeplňovaný osmiválec o výkonu více než 2000 koní 

Pamatujete si Vector W8 Twin Turbo? Šlo o americký supersport ze začátku devadesátých let s maximální rychlostí přes 300 km/h. Přílišného úspěchu se ale nedočkal a jméno Vector tak na dlouhou dobu upadlo v zapomnění. Aktuálně ovšem společnost Vector Motors ožívá a chystá novodobý model WX8, který údajně posune schopnosti sériových automobilů do zcela jiné dimenze.

Upřímně řečeno, oficiální stránky automobilky jsou poněkud retro a prezentované vizualizace nového WX8 vypadají, jako kdyby pocházely z nějaké devadesátkové počítačové hry. Společnost ale zveřejnila také fotky z vývoje, aby bylo zřejmé, že se na autě opravdu pracuje. Každopádně slibované parametry jsou vskutku pohádkové.

Tak především Vector WX8 má být jediné auto na světě, které ve své konstrukci využije techniku z lodí, letectví a dokonce z kosmických strojů. Minimálně pokud jde o motor, pak ten svou velikostí lodní motor opravdu připomíná. Půjde o desetilitrový osmiválec vybavený ještě navíc dvojitým kompresorem. Výkon se má pohybovat kolem hranice dvou tisíc koní, zrychlení z nuly na 100 km/h proběhne za méně než tři sekundy a nejvyšší rychlost přesáhne 480 km/h. Počítá se ovšem i se slabší variantou desetilitrového motoru naladěnou na 1500 koní, respektive s menším osmiválcem o objemu 7,8 litru, který dorazí jak v přeplňované, tak v atmosférické verzi. Vector Motors pak dá na výběr několik převodovek včetně manuálu.

Uvidíme, jak celý tento projekt dopadne. Zatím totiž působí spíše jako hezká pohádka než něco, čeho by se měl Hennessey Venom F5 nebo Koenigsegg bát.

Vector se vrací na scénu. Na supersport z 90. let má navázat WX8 s výkonem 2000 koní
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlas/ů
Sdílejte

PŘIDAT KOMENTÁŘ: