V Přelouči postavili pancéřovaný Superb. Odolá i výbušninám

  • V souvislosti s auty nabízejícími ochranu proti střelným zbraním se obvykle mluví o limuzínách, ale existují také nenápadné alternativy 

  • Společnost SVOS Přelouč aktuálně dokončila projekt, jehož výsledkem je zásadně upravená Škoda Superb

  • Vůz sice na první pohled není ničím výjimečný, unikátní je ovšem ochrana právě před střelnými zbraněmi a výbušninami. Detaily jsou tajné

V kontextu automobilů nabízejících ochranu proti střelným zbraním a výbušninám se obvykle mluví o limuzínách. Ostatně některé automobilky – třeba BMW, Mercedes-Benz nebo Land Rover, takto upravená auta přímo nabízejí. Téměř výlučně jde o vlajkové modely daných značek, určené velmi dobře finančně zajištěným zákazníkům. Stranou nezůstal stát ani třeba ruský Aurus. Jenže existují i zájemci, kteří nechtějí při svých cestách přitahovat pozornost od pohledu drahou limuzínou (nebo luxusním SUV). Právě takoví sahají pro zdánlivě levnějších alternativách. I těch existuje mnoho, a jednou z nich může být Škoda Superb.

Možná si vzpomenete, že pancéřovanou Škodu Superb před časem představili ve Spojeném království. Teď s podobnou záležitostí přišla také česká společnost SVOS Přelouč, která dokončila projekt určený pro zahraničního zájemce. Základem je sériový Superb s motorem 2.0 TDI. Na pohled je vůz úplně obyčejný, úprav je na něm ale celá řada.

V Británii přestavují Škodu Superb na obrněný transportér. Detaily jsou ale tajemstvím

Bohužel v těchto případech platí, že čím méně toho je o voze známo, tím lépe, takže ani o zmíněné britské Škodě Superb, ani o této z Přelouče moc informací nenajdete. SVOS Přelouč hovoří o ochraně, „která převyšuje všechny ostatní vozidla daného typu na světě“. Pancéřování tvoří kombinace různých materiálů a balisticky odolných skel. Jak tyto materiály, tak skla si společnost vyrobila sama.

Protože je tato Škoda Superb ve srovnání s běžnou verzí podstatně těžší, úpravy se nevyhnuly ani podvozku. Ten navíc pracuje s pneumatikami typu run-flat. V autě nechybí hasicí systém nebo výstražná světla. V praxi vůz odolá jak střelným zbraním, tak výbuchům.

Společnost SVOS Přelouč má se stavbou pancéřovaných automobilů bohaté zkušenosti. Za zhruba třicet let existence už vyrobila na 3500 takto upravených vozů.

V Přelouči postavili pancéřovaný Superb. Odolá i výbušninám
Ohodnoťte tento článek!
3.5 (69.83%) 59 hlas/ů

1 komentář

  1. Jo,tak to je potřeba hlavně pro naše zkorumpované politiky,kteří prodali průmysl do německých ru
    kou.Děkujeme!Odějděte!

PŘIDAT KOMENTÁŘ: