Úředníci už zase chtějí trestat lidi za to, že si nemohou dovolit novější auto (komentář)

 • Ministerstvo životního prostředí opět zvažuje finanční postihy pro majitele starých aut

 • Vozový park nemládne, ale není to tím, že by se nová auta neprodávala

 • Počet registrovaných aut do dvou let stáří se za sedm let zdvojnásobil

 • V průměrném stáří vozového parku se odráží rozšiřování trhu zdola, u nejlevnějších a nejstarších aut

 • Taková ale najezdí málo. Většinu dopravního výkonu obstarávají auta podstatně mladší

 • Daň či poplatek za staré auto by byl jakýmsi trestem za chudobu

Češi jezdí starými auty. Téma, které se vrací do titulků českých médií s železnou pravidelností. A za nímž lze vytušit PR práci Sdružení dovozců automobilů. Nic proti tomu. Není nemravné, když se výrobci aut snaží rozšiřovat odbytové příležitosti legálními PR aktivitami a lobbingem. Trošku smutné ale je, když jejich agendu nekriticky přebírají editoři vlivných celospolečenských médií. A hodně smutné je, když se jí chopí veřejná správa. Protože to dopadne jako vždycky.

Zatímco SAP používá kolovrátek o stáří vozového parku (poslední tři roky okolo 14,5 roku) jako argument k zavedení šrotovného či jiných subvencí na pořízení nových aut, úřednický aparát ho chápe jako záminku k postupu přesně opačnému – zavedení nových poplatků a daní. Ministerstvo životního prostředí pracuje na zdanění a zpoplatnění starých vozidel, píše iRozhlas.cz v článku Vozový park v Česku stárne. Vláda jej chce obnovit, chystá analýzu zdanění starých vozidel.

„Cílem analýzy je poskytnout přehled o zdanění vozidel v zahraničí a posoudit jeho vliv na podobu vozového parku v daném státě. Na základě této analýzy budeme moci navrhnout konkrétní možnosti úpravy zpoplatnění vozidel v Česku s cílem zlepšit jak obnovu vozového parku, tak podpořit rozšíření nízkoemisních vozidel,“ cituje iRozhlas mluvčí MŽP Petru Roubíčkovou.

Srovnání ojetin do 300 000: BMW 525d E60 vs Škoda Octavia III 2.0 TDI

Pokusme se nezaobírat příliš otázkou, proč materiál veřejnoprávního zpravodajského webu vyznívá tak, že šrotovné nebo jiná subvence na nákup nového vozu je automaticky cosi chvályhodného, a položme si otázky jiné. Takové, které si editorský tým iRozhlasu zjevně položit nedokázal. Třeba co je na stáří vozového parku 14,6 let tak strašně špatného.

Před patnácti lety, v polovině roku 2003, jsem začínal pracovat jako motoristický novinář. Tehdy jsme testovali auta jako BMW 5 E60, Ford Mondeo MkIII nebo první Octavia RS. Tedy auta vybavená už poměrně vyspělými zádržnými systémy a soustavami řízení emisí. Homologovaná byla podle Euro 3, některé diesely už plnily Euro 4 a měly i filtr pevných částic. Samozřejmě bychom mohli debatovat o tom, v jakém stavu jsou takové ojetiny dnes. To je ale téma pro STK. Patnáct let stará Octavia může být pro svoji posádku i pro ovzduší menší hrozbou než desetiletý vrak.

Ale i kdyby nebyla. Když se rozhlédnu po ulicích českých měst, dálnicích a silnicích prvních tříd, těžko se bráním dojmu, že bez ohledu na průměrné stáří vozového parku zajišťují podstatnou část souhrnného dopravního výkonu auta okolo pěti let a mladší. Potvrzuje to i studie z pražského provozu. V hlavním městě jezdí zhruba 30 % aut starých maximálně tři roky a polovina vozového parku je mladší sedmi let:

Studie pražského provozu ukázala zajímavé věci. Třeba že emisní zóny ničemu nepomohou

Pak je tu ta drobnost, že nových aut na českých silnicích přibývá, a ne málo. V roce 2017 u nás bylo zaregistrováno 639 005 aut do dvou let stáří. Ve srovnání s rokem 2010 jde o nárůst o 97 procent! Kategorie od dvou do pěti let se drží stabilně okolo půl milionu. Není to tedy tak, že by se nová auta prodávala méně kvůli přetlaku nabídky ojetin.

Proč tedy vozový park nemládne? Protože se rozšiřuje i z druhé strany, zdola. V roce 2010 u nás úřady evidovaly 2,7 milionu aut starších deseti let, o sedm let později už 3,4 milionu. Je ale zjevné, že tato nabídka uspokojuje zejména poptávku nízkopříjmových skupin obyvatel včetně lidí, kteří dosud žádný vůz nevlastnili.

Staré vozy používají nejčastěji lidé, kteří toho tolik nenajezdí. Z mnoha zřejmých důvodů. Jedním z nich je majetková situace. Nikoliv náhodou jezdí v průměru nejstarší auta na Chomutovsku a Mostecku. Kdo nemá na nové auto, těžko najde v domácím rozpočtu peníze na to, aby měsíčně najezdil tisíce kilometrů. Stará auta jezdí na venkově mezi vesnicemi, vozí děti pár kilometrů do školy nebo školky, popřípadě slouží jako x-té auto v domácnosti k převážení psů. Takové auto se nevydává pětkrát týdně na cestu po D1.

Nová auta jsou samozřejmě významně bezpečnější. A mají příznivější složení výfukových plynů. Omlazení vozového parku by nepochybně vedlo ke snížení počtu obětí nehod i čistšímu ovzduší. Ale. Copak si někdo vážně myslí, že lidé jezdí starými auty z plezíru? Veterány s jejich minimálními nájezdy stranou. Běžný motorista prostě jezdí takovým autem, jaké si může dovolit. A další zvýšení finanční zátěže je zaručeným receptem na to, jak mu zabránit, aby si na novější našetřil.

Představa pražských úředníků, že když napaří na patnáctiletá auta každoroční několikatisícovou daň, majitelé je houfně vymění za novější, je naivní. A vlastně asociální. Poplatek nebo daň z vlastnictví starého auta by fungoval jako pokuta za chudobu.

Myšlenka zavést novou daň na stará auta je podle vás…

Uklidňovat nás může, že to není poprvé, co se podobná myšlenka objevuje. V roce 2015 třeba MŽP zvažovalo rozšíření ekologické daně na auta s normou až Euro 3. A zatím z toho nikdy nic nevzešlo. Protože by to byl zaručený způsob, jak snížit kvalitu života velkému množství voličů ze sociálně citlivých skupin.

Pokud by vláda opravdu chtěla, aby motoristé stará auta odložili, mohla by například snížit zdanění práce, které u nás patří k nejvyšším v Evropě. Lidem by tak zůstalo v peněžence víc peněz, takže ti lépe vydělávající by na nové nebo novější auto našetřili rychleji. A nemajetní by nemuseli řešit dilema, zda hradit zase další poplatek do státní kasy, nebo se auta vzdát zcela a chodit do fabriky z odlehlé vesnice se špatným dopravním spojením pěšky.

S přispěním Lukáše Dittricha

Úředníci už zase chtějí trestat lidi za to, že si nemohou dovolit novější auto (komentář)
Ohodnoťte tento článek!
4.6 (92.99%) 3325 hlas/ů

255 KOMENTÁŘE

  • Naprosto souhlasím. Otázkou je, co bude s historickými vozidly, evidovanými jako veterán nebo youngtimer?

  • Článek je napsán tak jako dnes všechny ať se týkají čehokoli, spousta slovního balastu, který maskuje to podstatné. Skutečnost je taková, automobilky chtějí prodávat a stát zase hrabat na poplatcích, tak si jdou vzájemně na ruku. Když má stát takovou starost o bezpečnost na silnicích tak prosím, ať dělá řádné technické kontroly! Při takovém odměňování jako je u našich zlodějských podnikatelů, ale i ve státní správě, si člověk kupuje auto 1 – 2 v životě. Za komunistů musel každý žrát jen rohlíky s mlíkem 5 roků, aby dal dohromady prachy na auto, a pak si počkal dva dny před prodejnou, aby na něj nějaké auto zbylo. Z prodejců aut se stávali milionáři už za komunistů (třeba v Gottwaldově (Zlíně) a nyní když je aut nadbytek, tak musíme lidi ždímat pod rouškou nějakých emisí a pod. Všichni nemohou být boháči a mne sere, že bohatí jsou jen ti, kteří už dávno za komančů kradli, příjímali úplatky a šmelili. Normální slušný člověk (asi hloupý), který se těmito formami nezabýval, byl poctivý a nekradl, nebo alespoň nedělaL DO POLITIKY, zůstal tím malým, ještě že je nás moc, neměli by koho okrádat. A je smutné, že takto jedná i stát a jeho vláda. Kdo se domnívá, že s poctivostí nejdál dojde je hlupák jak se říká naše Madla došla jen na kraj lesa.

   • Plně souhlasím. Ještě přidám svoji zkušenost. Pracuji ve z načkovém servisu a každý den se utvrzuji v tom,že tak předražené a poruchové krámy si nikdy nepustím do baráku. Mám 19 a 20 letá auta a jsou určitě spolehlivější než ty současné ošizené a na omezenou dobu fungující “auta”. Dnes to bohužel není o kvalitě, ale kvantytě a po záruce do toho zakazníku vraž majlant nebo si kup zase nový.

    • Naprosto s Tebou souhlasím, Já sám mám 21 let starou Opel Corsu jednolitr, a můžu říct, že za cenu za kterou jsem ho koupil, dneska ani nevymění nějakej úředníček světlo :D, a co se týče spolehlivosti, tak s Vámi taky plně naprosto souhlasím, za rok a půl mně nikde nenechala, 3 jsem již měnil jenom olej, a základní údržba, jinak motor v naprostém pořádku, takže za Mně máš naprostou pravdu, ať žijou staré auta, nové bych nechtěl ani za nic…přesně kvalita za hovno 😀 😉 Takže souhlasím s Vámi. 🙂

    • přesně tak 15 let starý auto je o 100% kvalitnější než dosavadní krámy,(nebo jak nazívají některé čínské krýmy za “české”)a blbých lidí je víc jak dost co si je kupují,dřív auto najezdilo 30 tis km k výměně oleje a nesežřalo ani kapku,dnes vam do papírů napíší že 1l/ 1000 km je normální,tady at si automobilky šáhnou do svědomí,at se pak nediví že tzv filtr pevných částic nefunguje,stejně při regeneraci to včechno vyfluše znovu ven,čím to asi bude?kam ty peníza za ty ekopoplatky jdou do dnešního dne mi to nebyl nikdo jasně vysvětlit!!

   • Emane, máte pravdu zcela, ale bohužel, nesmí se říkat hlasitě, neb z vás systémaci vyrobí další Ivetu Bartošovou. Už se zase k tomu za miliardy obnovují psychoprádelny.

   • pravda,proč všíchni vyrábí jen drahá auta?Není jediného auta,které by si mohl koupit začínající zaměstnanec, nebo třeba důchodce ( s průměrným důchodem).Tak nám nezbývá než koupit ojetinu a pak se na STK dozvíme,že nám ji odstavují, protože má přetočený tachometr a zaplatíme pokutu,protože jsme nás natahl autobazar,takže jsme,za svoji blbost, potrestaní dvakrát.Stát z toho užitek,protože se zlikvidují nepohodlná auta a vrakoviště dostanou lepší auta na rozebrání,lidé jezdí veřejnou dopravou,na místa kam potřebují se zpravidla později ( třeba k lékaři ‘,jsou nas..ní ) a dříve je drbne,stát nemusí platit důchody a zase ušetří.

   • Aby sa politici nažrali platiť musí chudoba,Kradnúť už pomaly nieje čo tak občan plať aby sme neprišli o svoj luxus,

  • Ale ono se nové auto také nevyrobí bez dopadů na přírodu, že?
   Takže někdo kdo jezdí starou udržovanou felicií do penny se možná chová ekologičtěji než ten kdo každých 5 let koupí nové auto na jehož výrobu se znovu tavil hliník, dolovala měď, válcovaly plechy a těžila ropa na všechny ty plasty a těžilo uhlí na pokrytí výroby energie při výrobě.

   Tyhle války proti starým autům jsou jen snahami lobby automobilového průmyslu o chrlení dalších aut.

   • souhlasím,, mám Golfa IV řady a jsem spokojená, stabilní plechy pořádná karoserie, a že to nemá 10 Airbagů a kdovíjakou elektroniku náchylnou na cokoliv když najezdím 5000km ročně tak v čem je probléM?

    • Já jsem taky hrdým majitelem Golfa IV generace, která je dle mnohých vůbec nejkvalitnější a o jiném autě bych ani neuvažoval. Mám tam ESP, 4 bagy, vyhřívaný secle, polodot, mlhovky, climatronic, tak na co nějakej novej kšunt, kterej je v základu bez výbavy co mám já? Golfíček oslavil 19tiny, najeto má již 325000 km(1.4 16V – spotřeba 6.5-7l/100km) a stále krásně jezdí. Ukažte mi sedmičku za 20 let? Tak max 100k km a půjde to do kopru s těmahle pidi motoroma ze sekaček s nalepeným turbem.

  • největší zlodějna je poplatek 10 tisíc za veterána pokud nema veteránský SPZ.To není kulturní děctví národa?to zrovna vybírejte na aukcích vypalné při prodeji obrazu a starožitností.

   • Jojo, a zapomněl jsi napsat, že to veterán numero je taky za peníze, “jen” cca za půlku a v Ťukťukově novele novely zakona o provozu vozidel na to má jdos dokonce i monopol.
    A další “perla” z tohoto zákona je “zánik” vozidla.

    Vhceš vehikl vyřadit trvale? OK, ale abys toto mohl učinit, jsi POVINEN jej DAROVAT (odevzdat, asi spřátelené”, firmě s licencí na likvidaci autovraků) bez odmontovaní podstatných součástí a dílů. )) což je třeba i vyhřívané zrcátko…
    Jinak máš smolíka a vehikl nejde vyřadit
    a
    tím pádem PLAŤ povinné ručení, nebo na tebe “zaklekne” slovutná kancelář pojistitelů…
    ))před pár lety s ní Ústavní soud zametl a dnes funguje (buzeruje) znovu.

    ANO…haha zákony pro lidi…, ne zákony pro jednoho človeka, líp už bylo.

  • Hele nevím co to kecáte na za hovna ale bylo by fajn kdyby jste na těch ministerstvech přestali fetovat ☺️ a začli dělat něco normálního a nestát se do života slušným lidem. A lidi kteří s tímto souhlasí jsou úplně mimo a evidentně vědí o autech úplný hovno.
   Nechápu proč bych měl něco platit za to že mám starý auto ? No a co ? Tak mám starý auto je tomu přes 21let a s 90% nových aut se to nedá porovnávat protože nový auta stojí za hovno jsem zvědav kolik z těch nových aut dokáže ujet 300.000 km bez větší opravy já vám to řeknu vůbec žádný.
   Kdyby jste se ptali co mám tak mám Subaru Impreza z roku 97 a zatím jsem nepotkal nové auto které by byli spolehlivější a mělo lepší ovladatelnost než toto. Tak že přeji ministerstvu životního prostředí nejhorší den co můžete mít a začněte přemýšlíte

 1. Jsou to vypatlanci. Každé auto má danou životnost. Pokud někdo jezdí jednou týdně na chatu, nevidím důvod ho penalizovat. Kdyby jezdil denně a nějak výrazně znečišťoval ovzduší, tak už mu auto dávno odešlo. Je to lobby automobilek.

  • Pravda, automobilky chtějí víc prodávat a tahat z lidí víc peněz, žádná automobilka nechce aby měl někdo doma auto 30let starý který si opraví sám za pakatel. Chtějí zákazníka co má doma auto nový, a bude platit jak mourovatej. Filtr pevných částic,vstriky,čerpadlo, gen.motoru atd atd..

  • Je pravda, že když se auto používá jen k rekreaci, nebo důchodci k nákupům, tak jej to auto může přežít, proč tedy mu brát peníze? Ono je to jednoduché zkrátka jen vybírat peníze v tomto státě není komu věřit, všichni jsou to jen zloději a podrazáci. Nevím co stále vytýkají Babišovi všichni jsou hajzli i stát.

 2. S článkem musí každý soudný člověk jen souhlasit. Ja osobne jsem poté co eko hujerové zavedly výpalné na stará auta už nikdy nedal hlas zeleným předtím jo.

 3. Mohu říci jen že toto co nějaký idiot zamýšlí je do nebe volající! Pracháč co si koupí nové auto bude zvýhodňován nad chudší třídou obyvatelstva no to je naprostá diskriminace !!! Kdybych neměl tak mizerný plat ve státním sektoru kde se jede podle starých komoušských platových tříd pro dělnictvo tak si také pořídím nové krásné auto !!! Toto musí přece každého normálního občana podstivě platícího daně strašně nasrat !!!!

  • No do jaké sorty jste se postavil to je Váš problém. Měl jste se více snažit a ne se spoléhat na to, že to za Vás někdo udělá pak byste dnes neměl mizerný plat ve státním sektoru, ale třeba byste šéfoval dílně nástrojařů a bral 40 tisíc čistého.

   • jasně…takže podle téhle logiky když se budeme všichni snažit tak z nás budou milionáři…kdo pak bude dělat ty “obyčejné” práce? Etiopani? 😀

   • Všichni si jenom stěžují, že mají málo peněz, ale nedělají nic pro to aby jich měli víc. Pro příklad, vystudoval jsem elektroniku, během studia si mě již vybrala firma, u které jsem pak 4 roky dělal vývoj a zpětnou vazbu do něj a teď dělám programátora u pražské firmy, která spravuje letecké terminály po celé Evropě za více jak 100 tisíc hrubého.
    Dělal jsem něco pro to abych měl víc peněz a mám je.

    • Sakra přestaňte opovrhovat lidmi, kteří nevydělávají tolik peněz, aby si mohli kupovat stále nová auta. Může být tisíce důvodů proč to tak je a trh práce nemůže nabídnout pouze lukrativní místa, i méně placené práce je potřeba, jinak si budete v kanceláři uklízet sami a zametat chodníky před ní taky, a o tom jak drahá práce prodražuje služby a výrobky snad nemusíme diskutovat. Nejsem proti zlepšování, někde se začít musí, ale penalizovat přímo či nepřímo lidi s nižšími příjmy je sviňárna už jen o tom uvažovat. Pokud ta auta jsou v technickém stavu jaký byl požadován při jejich uvedení na trh, měla by se ponechat dojezdit.

    • Antonín :

     Divím se, že Vám někdo v léčebně vůbec svěřil počítač. Poproste sestru aby Vám už ta narkotika nedávala.

    • No, možná Vám to i mohu věřit, pane Antonín, i když to, že to takto píšete, je krapet udivující. Ale i když tomu tak opravdu dnes, ve Vašem případě, je, překulí se rok s rokem, a klidně můžete skončit na minimální mzdě, protože nic není jisté…a ani pojistky, úspory Vám nepomůžou, pokud se život “zamotá”…nic zlého Vám nepřeji, ale někteří lidé musejí dopadnout na samé dno, aby pochopili, jak byli naivní, zlí…hloupí? ..a některým nepomůže ani to…

    • Antonín – Lidi jako ty fakt nechápu. Chcípnout hlady na ostrově plném podobných hrdinů bych vás nechal, aby jste se těch peněz nažrali, když už se tedy díky vaší myšlence pekař sebral, a táhnul dělat počítače. I kdyby pekař byl, nebyl by prodavač, skladních ani závozník, protože to je taky pod vaší úroveň. Já ti něco povím. Jen že jsi momentálně na koni si nevidíš na špičku rypáku, a co teprve to, jaký jsi vůl…

    • Antoníne , vůbec Ti nezávidím Tvůj plat – beru také skoro tolik , ale jak by ses tvářil , kdyby i ,,obyčejná ,, prodavačka v pekařství brala cca 80 000 ,- Kč a Ty bys za rohlík dal např. 350 ,- . Jsou tu i jiná povolání , bez kterých bys byl nahraný a Ti lidé nemají Tvoje příjmy . Jak už tady někde někdo napsal , nemůžeme být všichni vedoucí , ředitelé apod. Takže bych příště trošku zvažoval , jak se prezentuji. Připadalo mi to , že se chceš pochválit , kolik vyděláváš.

    • Ty naivní troubo. Každej nemůže dělat programátora. Někdo taky musí dělat rukama aby jsi měl co žrát, kde bydlet , v čem být oblečen a řadu dalších věcí denní potřeby. A to zrovna nejsou dobře placené profese. Kde má takový člověk ušetřit každý tři roky na nový auto když mu z výplaty zůstane po zaplacení všeho možnýho pár stovek.

   • Antonín , nevěřím, že by tak hloupý člověk jako ty, podle toho co jsi napsal tady, děla tam kde popisuješ že děláš.

   • Já jsem taky Pepa. Tak Pepíku, každý nemůže být mistrem v nástrojárně. Cízlerovské: práce šlechtí, nejsou knechti. Makám ve zdravotnictví, mám maturitu, ale 40 u nás nemá ani doktor, utíkají do ciziny. Jezdím s Tipo r.v. 91, katalyzátor, spotřeba 6 a půl, spokojenost. Na nové nebudu mít ani za 10 let i kdybych bydlel ve stanu na zahradě…

 4. A co takle daň pro největší zloděje, kteří si zařídí aby nemuseli platit žádnou tím že se nechají zvolit.

  • Jo, to je sic dost good nápad, ale našto jsou tam zvoleni, jako naši zas*tupci,
   tak
   policie odložila Babišovo korunové dluhopisy. )) sice bylo sposta “práce” s obměnou jak u četnictva, tak i třeba v GIBSu a inde, ale co by jeden vyvolený pro lid, pardon, oprava : pro člověka
   neudělal.

   ))jsem také blb, mohl jsem se hůř učit a míň dělat a dnesky vegetit v politice
   ale asi bych na to neměl žaludek

 5. Mám Citroen Xsara, servo,centrál, ABS, klimatizace, vše v elektrice, motor 1,9TD, 66KW, 4*Airbag,ovládání autorádia na volantu atd.1997,víc blbin v autě nepotřebuji, pracuji v Německu, chudý nejsem, najedu +- 3000km měsíčně, auto má najeto 483 000km, nerezne, nesere se, teď jsem za čtyři nové zimní gumy Barum Polaris 5 i s přezutím dal 4200kč, olej měním po 30-40 tisících kilometrech, spotřeba je kolem šesti litrů nafty.
  Proč bych měl kupovat nové auto?

  • Přesně, proč budu kupovat nové auto, ke kterému nemám ani důvěru. Ať si ti blbouni sami koupí ty odpady s litrovým motorem. Pokud mám auto, které mi slouží nemám potřebu jej měnit.

   • Jedna technická připomínka z praxe : před lety jsme se dohadovali, jak často omastek měniti. Tož jsme spáchali pokus.
    VW 28 LT rok 83, poslední výměna oleje, jasně že i s filtrem, v roce 2002 a do roku 2017 najeto na tom jednom “masle” něco víc jak 200 000 KM!!!
    Jo, je to na měrce jak mazut, ale motor jde jak hodinky a celkově má ten kepl najeto cca milion kiláčků!!

    Spočítej si, kolik jezdí aut, kolik je to filtrů, kolik je to omastku a kolik je to práce pro kolik lidí, od výroby a distribuce po servis
    a
    z těch čísel se Ti protočej panenky, jak kačeru Donaldovi když slyšel cinknout minci.

    )) ale i se přiznám, že na 11 let starom VW T5 mam při 140ti tisících už třetí maslo, tej long life super syntetice už nevěřim tak, jako starýmu poctivýmu minerálu.

    • veterán – Úplně si nesem jist, jestli Vás má brát vážně, spíš z toho cítím ironii. Kdo chce mít motor zakarbonovaný jako prase, nechť si dělá, co chce. Já bych po Vás auto nehctěl, a byl bych rád, kdyby jste pak při prodeji byli stejně výřeční a pevní v kramflecích. Nikoho takového jsem nepotkal. U starého agregátu se dá možná přimhouřit oko, ale ne proboha na motorech s turbínou, no to je prostě hrůza hoši. Víte vůbec, jaké jsou tam teploty, jak se tam ten olej přepaluje a rapidně ztrácí své vlastnosti? Vůbec se mi Váš příspěvek nezdá.

 6. Zrovna dneska jsem jel nakupovat dva jogurty asi 200m. Samozřejmě LIAZKOU, nemám rád když na mě někdo machruje a nepustí když já chci i když jsem na vedlejší 😀

 7. Pokud zavedou poplatek za staré auto tak jim jo platit nebudu, auto dám do šrotu a půjdu pumpovat sociální dávky, bez auta se do práce nedostanu a s 12000 tisící živím rodinu, tak nevím kde vezmu peníze na nové auto, tak ať si to zavedou, aspoň nebudu muset chodit do práce když to stát tak chce.

 8. Tak to ne! ale i jo!
  Kemo nejsou vseci prazaci a name na karu hned co vypadneme matce z kocarku, sou i taci kteri se svym prvnim laskyplnym autem r.v.1873 promiluji a propiji celou noc. Nekteri nemame, na zneckove vraky, a jezdime v popelniicach co nam kdo obětuje.
  Kur… domácí,
  nékdo nemá na nový auto, tak už to vy zabedněný pyče pochopte, kurva, my Vás živíme ..

 9. Výborně napsáno. Plně souhlasím. Jen škoda, že se nad tím nikdo odpovědný nezamyslí. A jinak, jak je vidět z počtu komentářů, my Češi jsme nezklamali. Není co kritizovat, tak jsme potichu 🙂

 10. Ano mám auto rv.2006 Olej nežere a jezdím na LPG Tak šetřím více přírodu jak kdejaké auto euro 5 !!!

 11. Bydlím na malé vísce. Mám 15 let starou Octavii 4×4 na LPG a s normou Euro 4. Auto je v cajku a na denní dojíždění do práce vzdálené 30km nebo na nákup do 10km vzdáleného města úplně postačuje. To samé platí o 17leté Fábii, také na LPG, s normou Euro 3, to je čistě rezervní vozidlo. Pak máme ještě 15 let starý naftový LR Discovery II, s normou Euro 3, taky v cajku, který najede do 1500 – 2000 km za rok. Ten je jen na práci, na tahání těžkých bržděných přívěsů. Nové zatím nechci, u těchto vozidel jsou totiž běžné provozní náklady i opravy “za hubičku” a v tom je myslím jádro problému. Ta auta už byla vyrobena tak dobře, že jsou bez problémů stále funkční. A pokud by měl například motor vydržet minimálně 500tis.km (4 válec!), tak bych měl mít možnost tato auta provozovat klidně dalších 10 let. Takže proč další daně nebo kupovat nové auto, když ho nepotřebuji, protože stará auta stále plní normy, na základě kterých byla schválena jejich provozní způsobilost a jejich opotřebení nepřesáhlo z důvodu malého ročního nájezdu technicky a ekonomicky únosnou mez? Takže 100% souhlas s článkem.

 12. Souhlas. Hypoteka na ještě na 25 let,ditě ve škole, kde bych jako vzal každej třeba 5 nebo 10 let na nový auto!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 13. Z jedné strany dodatečné daně MŽP, z druhé strany často až nepochopitelné zpřísňování STK. To podle mého názoru nakonec povede jen k tomu, že nám na silnicích začnou více “objevovat” auta bez platné STK. Prostě lidi z vesnic přestanou STK řešit a začnou řešit jen to, jestli to jede, zatáčí a brzdí. Takže výsledkem všech těchto tlaků bude jen větší počet pojízdných autovraků na našich silnicích. Prostě sociální inženýrství jak vystřižené z Neumětelského zpravodaje.

  • problém na STK mají paradoxně novější auta, nejsou schopni plnit emise. Kdežto stará auta s tím problém nemají, ty trápí tak max koroze.

 14. Přesně, jezdím starým autem protože mě to baví, na nové auto nemám a mít nebudu a i kdybych měl tak si ho nekoupím. Kolik má prodejce z vozu řekněme za 700k? Peníze si netisknu a zloděj taky nejsem.

 15. Úředníci a hlavní šéf Babiš a pos.kok Brabec se chystá penalizovat důchodce z vesnic co jezdí pár km do města do krámu a k lékaři. Snad stačí, že musí auto projít STK každé 2 roky. Autobusem nemůžou, proto že jezdí 3x denně. Kolik toho ty stará auta asi najezdí??? S.v.iněLetadla mají katalizátor ??
  H.n.us

 16. Souhlas s autorem. Btw.kdyz uz mame staceni tachometru pod zakonem, zajimalo by me, kdy se zacnou pocitat “skutecne” emise vozu na podkladu za rok ujetych km. Doku toto nevejde v platnost, sou nejaky emisni tridy naprosta volovina.

 17. Je to hovadina,..novy auta jsou spatny.nevydrzi,kazi se,,,maji zivotu nebezpecny vstrikovaci systemy,co po 150tis kolabuji,motory spatne konstruktersky resene,karbonuji,zadiraji se a je jich zbytecne moc.museji se na ne vyrabet neustale nd,a svou extremni nespolehlivosti ,absolutni a zbytecnou nadvyrobou kazi zivotni prostredi.euro 2 uz bylo ok.malo splodin o benzinu nemluvě.system vstrikovani uzakonit,ze po 200tis projde podlozenou kontrolou ci repasi a je jak z fabriky,,jede se dal..nevyrabet zhovadilosti a na svete bude dobře…auta dnes vyrabeji dementi bez konstrukterskych zkusenosti,hlavne ze maji ufo dizajn a tvari se nadpozemsky..Jsou to šmejdy a 90%automobilek bych zavřel..hovada

  • mate naprostou pravdu, nejvíce odpadů a emisí vzniká při výrobě a to už od prvního šroubku až do finálního produktu

  • O to právě jde, aby se automotive průmysl uživil, musí vyrábět mrd*y, které vydrží nějaký maximální nájezd, aby se trh s novými auty pořád točil… No prostě jak jinak si vysvětlit, že když se ti v super duper ekologickém přeplňovaném motoru něco pokazí, musíš vyměnit celý traktor, jak by řekl Lakatoš? A tak místo předražené opravy to raději prodáš a koupíš si auto nové. Pokud to předchozí nemáš na lízačku, ale ty fatální závady by měly přicházet až v období konce lízačky, tak by to alespoň ty hlavy pomazané měli mít naplánované. Takže si pak vezmeš auto na lízačku znovu… a tak pořád dokola. Jezdím v 15 let starém BMW a to zcela dobrovolně, protože opravdu nevím, co bych si z těch dnešních mrd*k vybrala. Starý poctivý 6tiválec nic nepřekoná, zplodiny jsou v normě. Počkám, dokud mi to neshnije, vše ostatní se dá opravit 🙂 Jediné co, tak nafta, to je prostě mor. Nafta nepatří ani do těch kamen, natož tak do aut. Čím dřív se jí zbavíme, tím líp. Ale jestli mi šáhnou na poctivého benzíňáka, tak se neznám!

   • Moje řeč.Nikdo mi nevnutí žádnou podvodnou sračku VW,Škoda,Seat a pod.
    Mám BMW 728i r.v.2000.Chci ho mít až do smrti proto že je skvělý a mám ho rád.

 18. v ostatníích státech se dáva dotace na nové auto”””’výkup ,,,,,,dotace ,,,prodej,,, co chtějí od nás,,, přísnější S,T.K. kdy neprojde ani nové auto,,,,,???????? tak proč to děiají???????

 19. v okollních státech je dotace na vové auto… něnecko … rakousko … výkup starého auta .. to se potom vozí do čr,,, jako super auta ”” za super cenu…… co dělá ČR.-? jen přísnější S.T.K.,????????????????????????????????????? AT UZ SE NĚKDO KONEČNĚ PROBERE!!!!!!!!!!!!!

 20. Napsáno velice dobře. Souhlas. Měl jsem možnost být párkrát ve Francii mezi “domorodci” Přesně jak se zde popisuje. Na dálnici a kolem velkých měst se prohání nové káry. Ale na vesnicích se udržují ještě starší veteráni jako u nás. Proto, že prostě protože, šude jsou lidé kteří na nové auto nemají a nebo jim to starší prostě staší na jejich potřeby.

 21. No kdyz mam tu smulu a jedu kus za starou cmoudici Octavii TDi, tak s autorem clanku souhlasim. Fakt nechapu lidi, co nacpou decka do stare rezave plechovky a jedou si na nakupy nebo na vylet. Nez takhle riskovat, tak radsi jezdit busem. A ted me sezerte

  • A v čem si jezdil ty,když si byl mladý….nikdo tě nesežere,odpověď dokáže,že jsi vul,pokud to není patnact

  • To, že máš mindrák z Octavií TDI neznamená, že ta auta jsou špatná. Emise EURO 3 to má, spotřebu do 5l/100 km. Když už chceš kritizovat a být objektivní, neber si do huby Octavii TDI, ale diesely bez katalyzátorů, bez řízených vstřiků apod. Soustřeď se na kategorii dieselů, které předcházely té Octavii TDI, protože to byly ty pravé čmoudící vraky. Malinko víc se rozhlédni kolem sebe a poznáš, že diesely nejsou pouze TDI, ale taky TD, nebo jen D, GTD, CRD, CDRi, GDI, JTD apod. A věř, že většina z ních čoudí víc, než TDI, protože většina je starší konstrukce, často nedosahující ani EURO2. Při tvé zřejmě omezené inteligenci ale hápu, že mediální masáž o tom, jak TDI motory jsou to nejhorší zlo, celkem chápu tvoji averzi prot TDI. Novinářům nevěř, problémy nejsou jen u TDI z koncernu VW, problémy mají všechny evropské automobilky, jen se na ně přišlo až později, takže se to tolik nerozmázlo.

   • To není mindrák, nafta je prostě sračka, tak jako nám sem vozí sračky potraviny z Polska apod. tak nám kdysi do hlav chtěli nakukat, že normální průměrný Čech potřebuje osobní automobil zrovna v naftě, protože ušetří. Že neušetříš na servise, a to díky sračkozní naftě, kterou u nás tankuješ, na to už si musel přijít každý sám. Jediné z čeho se mi chce zvracet je, že když se tedy podíváš, co nového nám tu automobilový trh nabízí, tak první co ti cpou do xichtu je zase nafta. Přitom u sousedů se už toho každý zbavuje… Jsme opravdu pitomečci, když jsme si to nechali a stále necháváme nakukat a za naftu pořád bojujeme… Trapas.

    • Pokud se cítíte pitomečkem, nikdo Vám to nebere. Jinak prosím, které sousedy máte na mysli? Sousedíme se Slovenskem, Polskem, Německem a Rakouskem. Rakousko jezdí na naftu a stát by těžce narazil, pokud by se to pokusil měnit. Polsko i Slovensko jezdí též na naftu. Jen Frau Merkl škodí Německu a Evropě.

     • kecáš nesmysly, v Rakousku mají všichni nové auta. Zajeď si do Švýcarska, tak diesel neuvidíš.

     • Kačka – Minimální mzda ve Švajcu je sto tísíc korun madam a palivo asi o 5Kč dražší než u nás, proč by tam asi někdo jezdil v naftě? To víte, to se jim to mudruje, mají nakradeno z války .

    • kačka: V Rakousku má nové auto jen ten, kdo si to může dovolit. Zase mají možnost mít přihlášené 3 auta na jedny spz. Platí se daň + pojištění z nejvyššího obsahu. Každý rok se jde na stk a tam neprojde kdejaký vrak, auto může být staré, ale musí být v pořádku. Takže nemelte nesmysly, Rakušáci taky nejsou všichni jen bohatí, co si můžou dovolit jezdit v nových kárách.

  • No já mám Oktávku SDI, 2000. jezdím za 5 l naftya pohoda. každýho, včetně státu mám víte, kde…

  • Také mám TDI octávu 1, neříkám, že mi nesmrdí. Ale šlápnu na to, jede to, uveze to, nejede to 180 za 20L benzínu, a nekupuju do toho pořád předražené díly jako debil. Ono je hezké, že mají vyvolení eko stroje, ale serou jak dement, výrovba takových zmetků včetně nutných plných skladů náhradních dílů a nasledná hromadná recyklace tuhle planetu zničí daleko dřív, než nějakej TDI agregát, kterej už od začátku má i katalyzátor a EGR. Tak se jděte vysrat vy herečky, s našima fotrama jsme jezdili v pojízdných dýmovnicích s olovnatým benzínem, tatrovky hulily víc jak lokomotiva, a o lokomotivách nemluvím vůbec. Dnes všechno eko, železnice až na vyjímky v elektrice, lodní doprava zrušena úplně, ale blbeček bude onanovat nad dvacetiletou relativně ekonaftou. Bomby hoši, bombi Vám patřej, zjistěte si něco o zámořských lodích, pak zkuste vytáhnou slovo ekologie.

 22. Novější neznamená lepší, ekologičtější! Mám peníze na nové, ale zároveň mám dvě auta (10 a 20 let) a obě jsou v super stavu, moc jich u nás nejezdí (jsou nedostatková, ceněná a svým způsobem výjimečná), a hlavně mě baví je řídit. Servis buď autorizovaný nebo sám ve své dílně. Díly jen originální z Japonska nebo renomované značky. Škodovku nebo jiný mainstream (koncern) bych z jistých důvodů určitě nechtěl, jelikož nejsem ovečka v davu a jako technicky znalý člověk také vím, že je to jen naleštěná, časovaná bomba s častokrát nespolehlivou technikou na pár let provozu nebo km. Proč to kupovat jen z důvodu toho, že u laické veřejnosti budu vypadat jako boháč, co si koupil toho Touarega nebo Kodiaq? Směju se všem, kdo si kupují údajně “majestátní” SUV a neumějí s nimi ve městech ani zaparkovat i s dopomocí různých parkovacích asistentů nebo se s krabicemi nevejdou do parkovacích pruhů a potom “třískají” do vedlejších aut. Převážně část majitelů ani neví, jaký motor mají v autě a jak takový přeplňovaný downsinzing funguje. Hlavně, že jsou to bezpečná, pohodlná auta :). Ale vysvětlujte to nepolíbeným, z 80% technicky nevzdělaným lidem od politiky, že to není o stáří, ale technické vyspělosti vozu nebo jeho současnému stavu. I 5 let staré auto bez problému může být vrakem.

  • Naprostý souhlas, mám to taky tak. Ta nová vozidla se spoustou zbytečností, co mají na všechno asistenty jsou v rukou nezkušených řidičů jako neřízené střely? A když na to přijde, stejně nezacouvají do řady vozidel a asistent jízdy v pruhu jim neustále tahá za volant. Rozjet do kopce přes ručku to neumí a na plynulou jízdu musejí mít tempomat.
   Nehledě na to, že v dnešních autoškolách je nenaučí to hlavní: jezdit hlavou a sledovat okolí, být ohleduplný a dát najevo včas ostatním svůj úmysl (blikání, brzdění apod)

 23. Design nových aut je o ničem. Nic to nevydrží, a elektronika se furt sere. Zlatá Škoda 1000MB! Já jsem zastáncem socialistických škodovek nebo devadesatkovych Mercedesů a moderní auto je pro mně Škoda Fabia 2001. Kamarádův táta má Felicii a díly se dají sehnat v řádu stovek až tisíců korun, kdežto u dnešních aut s různými senzory stojí i oprava pomuchlaneho nárazníku 230 tisíc…

  • Škoda 1000MB jistě byla ve své době dobré auto. Nicméně je třeba pčipomenout onu dobu. Zcela běžné bylo, že se tato auto (i 120ky) kazila mnohem (!) více než dnešní. Jen vzpomeňtě jak naši otcové (je mi 36let) trávili čas u aut různým pospravováním všeho možného. Vždyť součástí každého auta byl kufr s nářadím. Jediný rozdíl s dneškem je, že lidi si moc věcí neopraví sami. Jednak jsou méně zruční a jednak jsou auta elektornicky komlikovanější. Je to stejné jako s s často vzpomínanými pračkami, kdy nové prý nevydrží co ty staré. Rozdíl však je, že dneska vám opravář nechodí obrok pračku opravovovat. Po 10ti letech, když se pokazí prostě koupíte novou, za pětinovou reálnou cenu než před 30ti lety. (Automatická pračka koncem 80tek cca 4,500 Kčs, dnes mám doma Philco za 5,000 a sušičku whirpool za 5,500 Kč).

 24. Opět a zase se hledí na to jak oškubat spodní třídu většinou tvrdě pracující za hodně mizerný plat no prostě ČR.

 25. Auta starší 10 let u podnikatelů a do 15 let u fyzických osob do šrotu a je to. Jaké pak sakypaky. Nemáš na nové, tak choď pěšky.

  • Ano, pane Zoe, na nové nebudu mít ani za 10 let, rád budu chodit těch 20 km pěšky, když mi budete dělat nosiče. Jedním busem se dostanu do střediskové obce, tam čekám půl hoďky, další jede do okresního města a projíždí vesnicemi kolem hlavní silnice, páč i ti se potřebují dostat do práce, buď nemají auto a na kole je to hazard, anebo maj, ale nemají na benzín za 33,90. No a ještě jedu z okresu do jiného okresu, kde je zdravotnické zařízení a tam mám 9.800 čistého. Busem to trvá 2 (slovy dvě) hodiny, autem 30 minut. To co jste napsal, tak to bylo po sněžení vtipné kaše, nebo jste měl v sobě pár panáků…zobrazit další

 26. Dobrý den souhlasím s článkem .Až budu vydělávat takové peníze jako naši poslanci a senátoři za to h…o co dělaj tak si pořídím klidně každých 5let nové auto. Obyčejný člověk ale na to némá takové kecání o průměrných platech mě osobně vždy tak akorád n…..u.At se jednou spočítá dělnický peníze a těch nahoře a co oni dělají pro naší společnost jaké hodnoty?Plno manažérů je uplně zbytečných tak jak mluvčích a o senátu ani nemluvě.Dejte lidem více peněz myslím lidem kteří tvoří nějaké hodnoty a uvidíte že budou kupovat mnohem novější auta. A jinak auta po roce 2010 jsou samá elektronika a když se něco pokazí tak pěkně hluboko sáhneme do peněženky a na to lidé také nemají servisi jsou předražené protože se tam živí zbytečně plno darmožroutů.

 27. Když ve mu na vědomí že sem invalidní mám 2 podpažní hole a doma invalidní vozík, pobírám in.dúchod.
  již 10 let. 3x sem žádal o příspěvek na vozidlo, 2x sem se odvolal, a pokaždé zamítnuto. Tak jak si mohu dovolit novější auto. Měli by přemýšlet jak lidem pomoci aby si to mohli dovolit. Mohu si dovolit koupit vúz. ano 15 nebo 20 let starý. A mohu být rád že mi vydrží.

 28. Bere vůbec někdo v potaz, že půlka z těch starých aut jsou veteráni zavření v garážích v super stavu, co ročně najedou jen pár set kilometrů? Asi ne… 🙁

 29. pražáci žijí zcela mimo realitu, na malých vesnicích již dávno nejezdí žádná doprava, takže každý co se musí dostat práce, musí mít svoje auto, jenomže oni to pořád berou jak přepych těch pražáků , co mají chalupy a podle toho to vypadá. Auto na vesnici není přepych, ale životní nutnost!!!!!!! Tak se podle toho chovejte a přestaňte ty lidi za to trestat!! Nebo si opravdu myslíte, že tito lidé mají na nová auta?

 30. Dobře napsáno. Jen mi tam chybí taková základní poznámka o tom, jak vlády předchozí, nechci je jmenovat ( takže: 1. vláda Topolánka, 2. vláda Topolánka, vláda Fišera, vláda Nečase, vláda Rusnoka, strany v proměnných poměrech ODS, TOP09, SZ, KDU-ČSL, VV, někteří nestr. ) Za těchto vlád se nezvyšovala minimální mzda a to celých 9 let, absolutně nejdéle v Evropě ( celé ). Jen se neustále zvyšovaly poplatky a daně. Ekologické ( SZ ), daň z příjmu – tzv rovná daň, která pro neníže příjmové občany znamenala zvýšení této daně, protože se platila sice nižší daň, ale ze základu, kam se započítávaly i povinné poplatky ( které byly dříve osvobozeny od daně ). ( Vyšší příjmové skupiny dostaly tyto poplatky zastropované, takže se jim konečná daň snížila i se sníženou základní sazbou. ) Pak se zvedly spotřební daně na pohonné hmoty ( TOP09 ).
  Dále se zavedla povinnost kontrol a revize komínů ( ODS )( což kvůli bezpečnosti není špatné ), ale kominíci najednou zvedli taksu ze 100 na 500, a u tuhých paliv 6x do roka, ale nikdo nikomu nic nepřidal – ani důchodcům a 6×500=3000. Tedy tyto vlády přidaly důchodcům za období 2010 – 2014
  o 115, 70, 30, 125 Kč v průměru. Takže co se přidalo za 4 roky ) a ještě postupně stačí tak na kominíka na 1 rok.
  A za posledních vlád se prudce zvýšila minimální mzda, ale také trochu stouply důchody, takže se lidem začalo vést trochu lépe oproti dřívějšku. A protože tedy už mají mezi sebou moc peněz, tak se jim ty peníze zase musí nějak vzít.

 31. Demagogie jako bič.
  Stát chce trestat za to, že nás hňupi tráví svými jedovatými rakovinotvornými škodlivinami. Když vidím ty kouřící vraky, berou mě všichni čerti. A žádné pomatené pseudoargumentace na tom nic nezmění.
  Kdo nemá na nové auto, ať jezdí sockou.

  • Jó kámo ty vraky kouří k vůli biosložkám, povinně přidávaných do paliv na základě nařízení EU. Tohle málo kdo ví, tedy snad krom pracovníků na stanicích měření emisí. To mám od jednoho z nich, který si všiml na své vlastní naftové Octavii, že po návratu z dovolené na termálech v ukrajinském Kosinu mu auto tolik nekouřilo a po změření emisí se nestačil divit o kolik méně jeho Octavia po změření vypouštěla emisí i sazí než když jezdil na naftu koupenou na našich pumpách. Ono na Ukrajině je na pumpách nafta stále čistou naftou bez biosraček.

   • Přesně tak to je! Nejdřív to stádo z Bruselu nařídí přidávat do paliv babišovy chcanky, které 90% ropáků nespálí a to je pak ten dým, který za nimi vlaje! A vzápětí příjdou s tím, že když vám nafťáky kouří, tak vám je zakážeme!! Však my vás donutíme kupovat ty tříhrnkový klumpy!! Článek je naprosto výstižný! Nejezdíme starými auty, protože je milujeme. Když chcete, aby si lidi kupovali nová auta, tak pro to dělejte něco smysluplného a né jako doteď, jen kontraproduktivního! Ulevte lidem a přestaňte je zdírat!! Kdyby jste neměli plnou zádel peněz, ale normální plat do 20t. měsíčně, ani by jste na takovou zhovadilost nepomysleli…

    • Je zajímavé že na čistý RO mne chtěli vyhodit z emisí neboť měřicí přístroj tak nízké emise nedokázal ani změřit,-mysleli že je to rozbitý!,pak vzali dvě slavné TDi)ty měli problém se do zase vejít do normy ,pak dva benály,ty byly Ok a nakonec zase stařičké BéXo-zase minimální emise. Takže ty “biosračky” zase takové zlo nejsou.A nevím proč Babišovy,když v době zavedení tohoto nikdo Babiše neznal.

  • Něco takového může prohlásit jen naprostý asociál….. Bohužel i taková “hovádka boží” jsou u nás dosti rozšířená.
   S článkem naprosto souhlasím!!! Zpoplatnění provozu starších aut jen dopdane na většinu lidí u nás, protože na nová nemají… A se zamýšlenými poplatky nebudou moci ta svá současná dál provozovat.

   Spousta lidí by pak třeba ani neměla možnost dojíždět do práce, vozit děti do školy, jet k lékaři atd…

   A HLAVNĚ BY SI VŠICHNI MĚLI UVĚDOMIT, ŽE TOHLE NENÍ O EKOLOGII !!!!
   TO SI PLÁNUJÍ JEN PÁNI NAHOŘE – Z PENĚZ OD OBČANŮ S NÍZKÝMI AŽ PRŮMĚRNÝMI PŘÍJMY CHTĚJÍ NAPLNIT STÁTNÍ KASU, AŤ MAJÍ Z ČEHO PLNIT SVÉ VLASTNÍ KAPSY – VŽDY SE NAJDOU NĚJAKÉ PŘEDRAŽENÉ STÁTNÍ ZAKÁZKY, NA KTERÝCH SE ÚŘEDNÍCI MŮŽOU PŘIŽIVIT…..
   ZAPLATÍME TO MI VŠICHNI.

   S EKOLOGIÍ TO NEMÁ NIC SPOLEČNÉHO!!! – ZROVNA TAK JAKO NAPŘ. PLATBY “SOLÁRNÍM BARONŮM” ZA SLUNEČNÍ ENERGII – TO JE VEŘEJNÉ OKRÁDÁNÍ CELÉ NAŠÍ SPOLEČNOSTI
   OPĚT OPAKUJI – PODOBNÉ VĚCI S EKOLOGIÍ NEMAJÍ NIC SPOLEČNÉHO !!!

  • Ivo (on). “I když na jasně pravdivou argumentaci tu někdo reaguje jako ženská, se kterou cloumají jen emoce a nedokáže zapnout mozek, měl bych napsat (ona). Demagog jsi ty!!! Já na nový auto mám. Jen jsem lehce nastínil, proč nejsou, všeobecně, mezi lidmi peníze na nová auta. A s těmi sajrajty z výfuků, to tady nastínili další. A navíc všechna pole řepky a sluněčnice se před setím stříkají roudupem, stříkají se před sklizní ( pro rychlé zaschnutí ) a stříkají se po sklizni proti plevelům. To všechno také dýcháme, jíme a pijeme z vody čepané z podzemí, ale i řek.

 32. Ano dnešní auta bez nadsázky vykazují tolik zásadních závad, že ekologická v žádném případě nejsou.Začíná to vadnou váhou vzduchu,egr ventilem,turbo vydrží 25000 a je KO.praskají výfukové svody /zjistíte až se začnete dusit/,vstřikovače prý nesnesou naší naftu,ale stejné závady mají i u sousedů na západ, nároky na oleje stoupají, ale ty to nějak neuměj utáhnout protože konstrukčně je to již za hranou.Pamatuji že se s Fiatem 127 dalo jezdit za 6 l,které benzínové auto to má?ano výkon je někde jinde ale..,Nikdo nic neříká o množství náhradních dílů ,mění se celé komplety všichni jsou spokojený že výroba běží.Pohybuju se v motorismu od mala,ale co se děje teď to nepobírám.

 33. Už dlouho jsem nečetl tak výstižně napsaný článek. Jen tak dál aby se pražáci probrali z jejich snu.

  • To není o Pražácích, kolik poslanců je z Prahy ??? Je to jako vždy a všude pouze o lidech myslících a nemyslících, v každé partě se nějaký idiot vždycky najde.

 34. Mám wv pašíka 1990 benzin 1.8 .Drobná koroze.Vše v původním stavu,výměna brzdového potrubí po 28 letech do mědi.Plechařina původní,najeto 170000 km.olej po 10000km bez dolívání.!!Správná údržba.STK emise neumí změřit emise přes diagnostiku vozu.Nemá původní přístroj.
  Málem mne vyhodily.Mám vlastní diodový přístroj a umí diagnostiku vyhodnotit .Budu si ji asi muset vozit sebou na STK.A co by měly dělat veteráni?Brza budu patřit k nim.

 35. Zdravím vespolek. Vždyť o nějakou ekologii přece vúbec nejde !!! Tady jde jenom a pouze o to, jak z lidí vyrazit další prachy. Je to velmi jednoduché a neexistuje obrana. Vymyslím papír a ty plať ! Namaluji modrou čáru a ty plať ! Za to že mám komín ( nemám na elekto ) plať ! A tak mohu pokračovat dál a dál… To jenom před volbama omáznou těm dole trochu medu kolem huby, ale teď je po vobách, tak je potřeba nějaký prachy sehnat – vždyť to stálo peněz tak nějak hurá na to !

 36. Nechápu, proč by dělnická chátra měla mít auto. Potom je všude kolona. Když se zakáže mít dělníkům auto, budou zase fungovat na vsi obchody, protože každá socka nebude jezdit stále do hypermarketu…..

  • Jakmile ta “dělnická chátra” nebude mít auta, která je dovezou do práce, tak si v tom hypermarketu nenakoupíte ani Vy. Leda by jste si stoupl za tu kasu sám.

    • K nám tedy nejezdí už pár let autobus žádný. Nejspíš tedy zůstanu doma a budu žít ze sociálních dávek, aby jsem Vám nepřekážela na silnici.

     • diky 🙂 … I kdyz realne vzato nevim o vesnici kam by nejezdil autobus alespon “na směny”.

  • Já tedy nejsem dělnická třída jak ty píšeš,ale musím se dělnické třídy zastat.Ty idiote a co by jsi bez nich měl?? Vždyť bys nemohl ani jíst.Ani ty bys neměl auto.Je vidět,že budeš pěkný hovado!

   • Ale ho-v-no, je to o uzitecnosti pro spolecnost a o nahraditelnosti. Co dokaze delnik, dokaze kazdej kdo bude chtit – dobre to vidim u sebe. Sehnat slusnyho remeslnika jsem vzdal a rekonstrukci baraku delam sam ve volnem case. Naucit se kazdou potrebnou delnickou profesi mi trva jednotky hodin, ale preskolit delnika na serverovyho specialistu bude trvat (pokud to vubec bude teoreticky mozne) mnoho let. Takze asi tak. Ve vetsine pripadu ve fabrikach dokaze delnika nahradit i robot, na to nezapominej. Takze delnik by mel soupat nohama za to, ze ma jeste vubec misto ve spolecnosti.

  • Nejsem dělnická chátra, ale ta dělnická chátra dělá na toho zasranýho Mohameda … parchan jeden…

  • Je třeba, aby se všech cca 10mil. socek nastěhovalo do Prahy, kde jezdí MHD a auta nejsou potřeba. Chleba a mlíko se stejně vyrábí v pražských továrnách z ropy…

  • Tak ty jsi teda dobrý trotl bez té dělnické chatry jak ty tomu rikas by jsi ty byl v prdely a mohl by si jit jist tak korinky do lesa a kdejaký titul a kdejaky budizknicemu vysokoskolak by ti byl k hovnu protoze sami nic nezmuzete a delar se vam taky nechce.

  • Nahradit dělníky roboty? Ale kde že…. programuju a servisuju roboty a můžu tě ubezpečit, že často robot nedokáže dělat ve fabrice tak rychle jako jedna dělnice nebo k tomu potřebuje X ramen a chapačů aby dokázal nahradit 2 ruce… Ve výsledku jsou úspory za zaměstnance jen fiktivní, takže být Vámi tak si dělnickou třídu neberu do huby a sem rád, že máte co žrát atd… Mimochodem taky provozuju 15 leté sportovní auto a měnit ho za novější rozhodně nehodlám, protože dneska mi nikdo 6 válců v atmosféře nenabídne …

 37. Zdravím. Všichni kecají jak v hospodě, ale co udělali ,aby ty hovada nahoře začali naslouchat a sloužit lidem?

 38. A když tou sockou se nedostanu do práce?Protože nebydlím v Praze. Nehledě na to,že některá 20 let stará auta jsou pohodlnější!!! A pak u nových aut ty řídící jednotky na řízení řídících jednotek fůj!!! Stále platí pořekadlo : co na autě není to se neséře.

 39. Smetánka musí proletáře popohnat mezi sebe.Jsme si všichni rovni. Když bude spodina -žrát suchý chleba, sbírat odpadky a chlemtat krabicák-víno- tak si může koupit třeba dobrý -LAMBO- prostě -ńákej BObobouráákk,hahaha-pchééé..

 40. Souhlasím s Luďkem. Jen vyrazit z lidí peníze.Jako v pohádce O staré bambitce-jakou daň bysme ještě vymysleli,třeba z pozdravu,z dýchaní.Je to pakáž a doufám že se dožiju staré dobré defenestrace a ty zmrdy z těch kanceláří vyházíme do Vltavy ať plavou třeba do Německa.

 41. Stará ojetá auta jsou jen přechodný problém, nejvíce mne vadí ta asociální arogance moci a automobilkami zkorumpovaných politiků, kterou bychom si neměli nechat vůbec líbit, a pak nabídka nových vozů, plných elektroniky, pohodlných, ale jinak zcela nepraktických, které si už doma neopravíme.

 42. Rozhodně se nepovažuji za nízkopříjmového člověka, ale benzínové Mondeo MkIII mám záměrně pořád, má najeto 150t km a vypadá jako z fabriky. Mohl bych si koupit z fleku auto typu Octavia, ale rozhodně nehodlám kupovat šunky místo klasické benzínové atmosféry. A myslím, že takových lidí je čím dál víc. Hodně lidí začíná být znechucených z toho kupovat nové šmejdy, které stěží vydrží to co staré modely. Konzum dosáhl nebývalých rozměrů i když se všude vykřikuje, jak máme žít udržitelně. Skutečnost silně kontrastuje s tímto sloganem. Dnes je to vidět už v autech, v elektronice a domácích spotřebičích již minimálně 10 let. S tímto chováním ale nikdo z uvedených analytiků jaksi nepočítá.

   • a ty šoupej nohama že můžeš sežrat např. rohlík kterej ti ta chátra vyrobí, bez ní bys moh žrát tak akorát data ze servrů nebo třeba hárdisky 😀

    • Helejd soudruhu, asi takhle: i kdyby vsechna tahle chatra vychcipala a pekarny spadly, tak ne ze by me to bavilo, ale tu psenku si vypestovat dovedu (to ty asi taky), ale zkonstruovat mlyn uz nedokazes. Takze ty budes zrat hrubozrnny placky z mouky mlety na kameni z ohniste jak cernosi, a ja hnusnej intelektual se zase budu mit lip 😀

     • tqk – Intelektuál se většinou práce štítí, takže ti to pěstování nežeru. A už vůbec ti nežeru, ty intelektuále, že by jsi účastnil stavby takového mlýna jinak, než opřenej o lopatu nebo schovanej v kopřivách. A jsme furt u toho, ty bys bez druhých chípl dřív než on.

     • cenda – jo a porekadla o liny delnicky chatre vznikaji asi na marsu. Ja vlastnima rukama zrekonstruoval 2 byty a barak o 300m2. Co si dokazal ty, Lopato?!

 43. Tady jde o to, že jsme tranzitní zemí, kde jsou silnice a dálnice už neúnosně přecpané a ti nahoře chtějí ze silnic vytlačit chudinu se staršími a starými auty z cest aby těch aut celkově ubylo. Zakázat ani omezit průjezdy stovek tisíc zahraničních kamionů a dodávek, které přes nás křižují křížem krážem ti nahoře nemůžou, takže komu si vrchnost dovolí přitnout je snad jasné. Samozřejmě zase těm posledním, kteří nedisponují prachama a mocí a nemají za sebou právníky ani lobbisty.

 44. Dobrý den všem, Když se dívám na okolní země nebo i dál lidé drží při sobě a jdou do ulic, my, vy tady se hádáte mezi sebou kdo je socka a kdo ne samozřejmě ubohost. Bez pekaře se nenažereš a bez metače silnic budeš měnit čelní sklo atd. co takhle až to nastane se sejít na místě kde to snad pomůže. Já jezdil taky ve starých vracích teď je situace jiná, ale vím jaké to je hledat ojeté gumy na autoburze. Pán asi zdědil peníze , a neprošel si to od nuly pak by tady neurážel on si to neuvědomuje tak ho omluvte.

  • Nový auta zdržujou a prudí… Často se na okreskách s 1,9TDi r.v.2002 vleču za kolonou zánovních aut 80kou tam, kde bych v pohodě mohl jet 160km/hod. a v kopcích 70, když bych mohl jet 110 na 5ku…

   • jo přesně ale to je o řidíčích a jejich schopnostech, a dělaj to hlavně důchodci nebo ženský, s nabušenym fárem jezdit 50-60. k zblití, se svym káčkem 1.3, 51kw to nandam kdekomu 🙂

  • Já – Tvůj komentář nemá žádnou hodnotu. Když někdo zdržuje, v polovině případů to bývá řidič nějakého luxusnějšího kousku, který si na tom našem českém tankodromu, jemuž se neprávem říká silnice, nehodlá rozmlátit náchylný a složitý podvozek, který bývá často vyroben z hliníku.

   • ano takže si kupujme drahý auta ať s nima jezdíme pěkně pomalu (aby se snad nerozbili) slušná logik tvl 😀

   • ne bejvaj to většinou důchodci, který s raketou co jezdí 160 jezděj 60 protože sou připosraný až běda.. bral bych tomu papíry, tihle nepatřej už na silnice, jo a ženskejm bych papíry radši vůbec nedával

    • Nevím jestli je to logické, k vidění je to ale často. Důchodce, co nikam nepospíchá budeš jednou i ty. A ženská a papíry? Ty s nima fakt chceš jezdit věčně na nekonečný nákupy? Taky můžou vozit děti, a v neposlední řadě nás vyzvedávat v hospodách. Tak vocode.

 45. Mám 18 let staré auto, a jedno je jisté z nostalgie to není. Na nové auto prostě nemám peníze. A proto jsem se rohodl jen neremcat v komentářích a zajít do regionální kanceláře poslanců a zeptat se jich jak to mám udělat, abych uspokojil lobisty. A vůbec jak k těmto nesmyslům dospěli. A vám ostatním, co jsou nespokojeni stejně jako já, doporučuji udělat to samé, zvedněte zadky a běžte jem to říct do očí.

 46. Já se domnívám, že celý problém není v pražácích nebo poslancích, ale v matematice, přesněji ve statistice. O té se říká, že je to přesný součet nepřesných čísel.

  Pokud touto logikou postavíte vedle sebe oktáffku z roku 1961 a z roku 2018, tak máte vedle sebe dvě škůdky, kterým je v průměru přes 28 let a přesto nebude ani v jednom případě pravda. A až zase jednou za čas půjdete na nějakou veteránskou přehlídku, tak si všimněte, kolik jich má běžné bílé značky, protože registrace historického vozidla v Česku je neskutečně složitá, tudíž tyhle stroje ovliňují ten věk…

  Uvědomte si, že je do toho průměrného věku nahrnuto cca 10 tisíc veteránů automobilových a zhruba 35 tisíc veteránů motocyklových, které naštěstí tuhle statistiku neovlivňují, protože nějakému dobrákovi se povedlo statisticky oddělit motocykl od auta. Tam je ta situace ještě “horší”.

 47. A nebylo by lepší zaměřit se na to kdo ty emise vytváří? Proč tu jezdí tolik kamionů ze zahraničí? A nevyužíváme železnici? Proč je mhd dražší než cesta autem pro celou rodinu. ..
  Na toto nikdo nemyslí.Ale pokud auto projde stk tak v tom nevidim problém.

  • Dobrý den, nemáte podle mě pravdu. Zahraniční kamiony tu jezdí, protože jsme tranzitní země. Zboží do supermarketů, stavební materiály atd. vozí také kamiony, kdyby se vozily železnicí, tak zase by se to z té železnice muselo rozvážet a čím asi ? Do dodávek naložíte míň a musí se jet vícekrát, takže finanční úspora žádná a ekologie taky vniveč, nehledě k tomu, že ne vše se do dodávky vleze. Manžel jezdí kamionem a když slyší tyhle argumenty o ekologii a železnici, tak se mu otevírá kudla v kapse.
   Kdyby se zboží dopravovalo po železnici, tak si na něj počkáte pěkně dlouho. Tuhle vezl materiál na střechu nějakému soukromníkovi do kotárů ve stanovený čas, to by po železnici asi nešlo. Následná doprava by to prodloužila a prodlražila a to by tak bylo u všeho.

   • Tranzitní, co zde nenakládají ani nevykládají automaticky na vlak, to co k nám přijede z ciziny, tak je na diskuzi, ale ty by to šlo dát na vlak a rozvést do krajských či okresních měst a pak dovézt po silnici.
    A jó já zapomněl, oni by vlastně kamionáci neměli co žrát.

    • Vy jste asi nepochopil, že nákladní auta a kamiony vozí zboží pro naši spotřebu, pokud vám vadí, že každý kdo pracuje, chce výplatu, tak vy asi děláte zdarma, nebo je pro vás práce řidiče podřadná. Jak už jsem psala, kdo by to do těch krajských měst asi vozil? Dodávky? A co na vesnice? Potom byste se asi divil, že Lidl, Billa, Hornbach atd. jsou prázdné. Až si na e-shopu objednáte zboží, tak ho sem v první fázi přiveze kdo? Jeďte si pro to na železnici. Ale vy asi nic nepotřebujete a jste soběstačný.

 48. Nemůžu si pomoct Zoe, ale jak čtu tvoje názory došel jsem k tomu, že to nemáš v hlavě v pořádku. Nech se někde vyšetřit.

 49. POřádnou pálku na ně – každá rodina má dnes víc aut – jedno pěkné tak na neděli a pak jedno – většinou pěkně starou a čoudící šunku se kterou se jezdí denně do práce a je docela na prd stát za tim 5 minut na semaforech

 50. Další podstatná věc, kterou nikdo neřeší, je škodlivost životního prostředí při výrobě nového vozu. Zajímala by mě studie porovnání škodlivosti při provozování staršího vozu v dobrém stavu s nízkým nájezdem vs výroba nového vozu, likvidace starého a provoz nového s nízkým nájezdem. Když už daň, tak v závislosti na nájezdu km.

  • asi si ještě nezaregistroval že tu máme kapitalismus “po nás potopa, nahrab co můžeš, vydrancuj co se dá a nějaký eko je mi víš kde”

 51. Problém s nákupem nověho automobilu, je naprostý nedostatek vhodných typů, schopných nahradit automobily, vyráběné přibliřně kolem roku 2005. V té době byl technický vývoj na výborné úrovni a existovala a dala se koupit nová auta, jejichž karoserie nebyla komicky splácnutá z bokú a z vrchu. Auta, kde cestující vzadu se nemlátil hlavou o strop a navíc měl místo i na nohy. Na palubní desce nevévodila obrazovka, která odvádí pohled a pozornost řidiče od sledování provozu. Kupující nemusel do automobilu nakupovat systémy, které si v něm nepřeje. Navíc ta auta nebyla opatřena uřícenými, komplikovanými, směšně vypadajícími motory, ověnčenými vymyšlenými parametry. Fyzikální zákony platí, tak proč je nerespektovat.
  Nabízí se dvě otázky:
  Proč jezdí tolik lidí ve starších autech?
  Co je k dostání, když nemáte v úmyslu vyměnit pěkné auto za naleštěnou popelnici?

 52. Tyhle naivní pokusy státu a Evropy napravovat všechno zlo světa je už opravdu k pláči. Zachráníme čistý vzduch , tím že zakážeme stará auta. To že v Indii, Asii , Africe jezdí miliony všechno , co má čtyři kola a volant , stk a emise ha ha ha, ale my to zachráníme , stejně jako celý svět . S článkem souhlas.

 53. zase jedna finta jak dostat peníze z normálních lidí na platy politiků a úředníků.Je až úsměvné jak bojují o přidaní platu poslanci, cca 85 000 kč když pracující kteří tyto trafiky financují mají cca 20 000 kč vychovávají děti.potřebují bydlení a.proto je jakákoli finta dobrá naplnění kasy pro další různé vládou a parlamentem si přidání

 54. Stáří vozidel stále omílaná lež nebo neinformovanost : 1. jak je toto počítáno – jestliže podle registrovaných aut je to úplná blbost protože lidé mají v evidenci vozidel na sebe statisíce aut registrovaných ale neprovozovaných či v depozitu – tedy vyčistit registr. 2. vytáhněte statistiku z STK o stáří vozidel 3. kolik km ujedou tzv. stará vozidla a kolik nová? (firemní) je třeba zavést tvrdou daň na užívání firemních vozidel pro soukromé účely (to nezavede samozřejmě nikdo) 4. příklad souseda 88 let výjezd Š Favorit 4 x ročně k lékaři – tím ten šmejd rozdrtil ekologii a prodej novějších aut.

 55. Ale ono se nové auto také nevyrobí bez dopadů na přírodu, že?
  Takže někdo kdo jezdí starou udržovanou felicií do penny se možná chová ekologičtěji než ten kdo každých 5 let koupí nové auto na jehož výrobu se znovu tavil hliník, dolovala měď, válcovaly plechy a těžila ropa na všechny ty plasty a těžilo uhlí na pokrytí výroby energie při výrobě.

  Tyhle války proti starým autům jsou jen snahami lobby automobilového průmyslu o chrlení dalších aut.

 56. Pokud chtějí zdanit stará auta tak nechť při této příležitostí je schválen zákon který by řešil u úředníků počet let strávených na jedné pozici. Neboť úředník s postupem času na jedné pozici zakrní, přisvojí si rutinní postupy a k inovativním postupům se staví negativně – je to totožné jak u starého auta; novému se nedorovná. Setrváváni úředníka na jedné pozici svědčí také o tom, že jeho výkony jsou jen průměrné a na kádrový růst prostě nemá – tak ho prostě vyhodit nebo u něj zavést daň za další setrvání na židli.

 57. Mám naftovýho Passata z roku 2004 a jsem s tím autem naprosto spokojen. V práci mám nového služebního Rapida. Neměnil bych ani omylem. Pohodlí, zpracování, jízdní vlastnosti a celkový dojem ze staršího Passata je prostě o mnoho lepší. A že je to auto staré? No a co. To je snad moje věc v čem jezdím.

 58. Je ovšem smutné, že heslem “Co je staré, to je špatné” se v naší zemi chová mnohdy a v mnohém i stát vůči svým občanům. Důchodci, kteří si už své odpracovali a protože ne všichni stejně, mají také spravedlivě různé důchody. Zatím. Stát se ale snaží mluvit něco (mj.) o stejných potřebách s vidinou, že všichni budou dostávat stejně. Stejně málo.

 59. Pořád se jen povídá o ekologii. Ale pravdou je to, že co je ekologické, tak je drahé a nebo se neustále zdražuje. Tak proč to není naopak. A to je u aut, elektřiny, plynu a všeho ostatního.

 60. Pane Antoníne, moc se mi vaše nabubřenost a vytahování nezdá. Ten kdo má více jak 100tis hrubého určitě nesedí už v 6.13 u počítače, tedy alespoň já nikoho neznám.

 61. Většina fachmanů v opravárenství vám řekne , že ty nový auta jsou děsný sračky. 150 tis. a jdou do kopru. Mno něco jako s těmi aut. pračky , kdy vám ji nějaké kurvítko spolehlivě odstaví těsně po vypršení záruky. Ha. Tak to je.
  Jinak mám Toyotu corollu v plný balbě z roku 1997 1.8 benzíňak. Už tenkrát měla E3. Má nahrkáno skoro 300 tis. A světe div stále jezdí. A jak dobře. Jenom ty dementi na STK stále opruzujou, asi to maj nařízený. A pak si dělaj čárky.. Ale nevím proč bych ji měl poslat do šrotu. To je úplná blbost. Kvůli nějakým kokotům v Prágru.

 62. Velice dobře napsaný článek. Doplnil bych jen, jaká absurdita je, že novější auta jsou jako že ekologická.

  Pokud bude člověk používat a udržovat kupříkladu Octavii s jednoduchým rotačním čerpadlem vyrobenou na přelomu milénia, vydrží mu tato pohonná jednotka 3/4 mio i přes mio a i když se vymění ten či onen díl, po několikáté se vymění rozvody, filry, brzdové obložení, pneumatiky, tlumiče atd., pořád bude dejme tomu pětadvacetiletá životnost vozu pro přírodu lepší, než kupovat co 5 let auto nové. Ale podle ekologů tak zvaných tomu tak není, neb vyrobit a následně likvidovat plechy, kabeláže, plasty atd. 5x je určitě šetrnější…

  • jak píšu, kapitalismus “po nás potopa” vydrancovat, vydělat, prodat, koupit, zahodit, zrecyklovat a tak pořád dokola, čím je tenhle cyklus rychlejší tim dřív budeme v naprostim eko-loji a jak už řekl jeden indián: otrávenej vzduch, otrávená voda pak zjistíte že se peněz nenajíte 😉

 63. Vážení, jeto jednoduché. Seberte politikům … IMUNITU … ochránců životního prostředí auta a dejte jim životní minimum, ať chodí pěšky… parchanti, jsou to jenom darmožrouti za naše peníze. Jejich auta také škodí životnímu prostředí. I nová auta škodí našemu prostředí. … Mají špatný softver .Tam zadáte co chcete…

 64. Moje zkušenost. Mám malou firmu, za rok najezdím do 40 tisíc a občas potřebuji naložit 500 kg. Od roku 1994 jsem kupoval nové auto po 3-5 letech. Vždy jsem šel do lepšího (Forman, Felda, Berlingo, C3, Octa II). V roce 2010 jsem koupil Roomstra 1,9 TDi (rok stará předváděčka za 300 tisíc). Po lehkém naladění motoru a pravidelné údržbě má dnes bez problémů najeto přes 330 tisíc km při spotřebě do 5,5 l.
  Před pěti lety jsem začal začal rešeržovat nabídku a dělat si excelové tabulky zjistil jsem, že dnes nic podobného už na trhu není. Je to samý downsize, filtry pevných částic, močovina a za 2 litrový motor nebo CNG vždy spojené s lepší (většinou zbytečnou) výbavou o 200 tisíc víc.
  Při zahrnutí všech nákladů vč amortizace a odprodeje starého se dnes s Roomstrem pohybuji do 2,3 za km. Nový 2 litrový diesel, na 5 let (150 tisíc km) vychází na 4,90, benzín podobně, plyn – 3,60.
  Jak vidíte, nejde jen o otázku schopnosti si koupit nové auto, ale především zdravého rozumu.
  Na argumenty zlepšování životního prostředí budu slyšet, až zase budou jezdit nákladní vlaky místo kamionů. A mimochodem, věděli jste že 15 největších lodí znečistí životní prostředí víc než všechna auta světa
  https://auto.idnes.cz/patnact-nejvetsich-lodi-znecisti-zivotni-prostredi-vice-nez-vsechna-auta-sveta-gdn-/automoto.aspx?c=A090426_191128_automoto_vok

 65. hezky si povídáte ale nic se řečma nevyřeší, co udělat něco pro normální lidi ( jak jeden napsal ,,socky ,,)
  Docela bych rád viděl co budete dělat až budete staří a nemocní a třeba děti Vám to oplatí nějakým bejvákem v pečovatelku )))))

 66. Tak to je fajn. Nejprve, že důchodci jsou nebezpečný šmahem všechny, nejlépe jim nařídit placenou prohlídku každý měsíc, protože si musejí zajet jednou týdně nakoupit, když jim ve vsi zrušili obchod. Teď ty nízkopříjmové zase potrestat, že nemají milion na nové auto a nemohou ho ani obměňovat každé tři roky. Myslím, že tito lidé o auto pečují lépe, než ti co pro ně nové není problém. A určitě nejezdí denně, mají auto na nejnutnější potřeby, protože nemají tisíce na PHM. Vždycky se hledá bič na ty nejslabší. Je to v tomto státě docela hnus. Možná se mnou nesouhlasíte, ale není to zrovna jednoduché bydlet na vesnici a nemít alespoň nějaký dopravní prostředek.

 67. Kolik je vašemu manželovi a jak umí počítat? Za těch blbých komančů se vozila většina zboží vlaky a šlo to… Koleje byly zavedeny do většiny továren, stavebniny se dovezly na nejbližší nádraží a to, co veze jeden kamion 300km, převezla jedna Avie na třikrát, od nádraží na místo určení nanejvýš 2km… Kamion odveze cca 20 tun, 1 lokomotiva s 30ti vagony Xkrát víc…
  Dřív se nevozil kamion potravin do centrálního skladu Kauflandu v Praze, aby se odtud rorvážel po celé republice, ale určené zboží šlo nejkratší cestou na určenou prodejnu… A zelený, nezralý jabka z Itálie za 60,-kč nebo nepoživatelný jahody z Maroka vám sere Bílej tesák…
  A co si pamatuju z doby, kdy jsem makal ve fabrice, měli jsme vždy zásobu materiálu nejmíň na 14 dní, takže zpoždění v dopravě nebyl problém. A když jsem zlomil vrták, okamžitě jsem nafasoval novej, ve skladu jich měli plný bedny. Dnes v továrně zlomí vrták a čekají den nebo dva, než se objedná a doveze novej…

 68. Za troskou troska, neslovanská lípa,
  je nejspíš ničí tato zem,
  opilý vozka na kozlíku hnípá
  a lidé křičí: Za vozem! Za vozem!

  Za vodkou vodka, nouze pěticípá,
  a bagry ničí černozem,
  dušička krotká na úbytě chcípá
  a lidé křičí: Za vozem! Za vozem!

  Lidu je třeba her nebo chleba,
  panského léku na závist,
  není-li klasů, národ či rasu,
  a ještě lépe: nenávist!

  Zarudlé oči z trapné komedie,
  vzlétly jen vrány k obloze,
  opilý kočí na kozlíku pije
  a veze pány na voze, na voze

 69. Prosím vás,už s tím dejte pokoj,už se vzpamatujte,co se dokáže urodit v hlavách ůředníků,je neuvěřitelné.Netrestejme chudé lidi,nezaslouží si to.

  • Nechápu, kde se v lidech bere ta arogance, když si myslí, že jsou něco víc jenom proto, že jsou chudí. To, že je někdo chudý nemůže znamenat privilegium ohrožovat zdraví a životy spoluobčanů starým smrdutým dieselovým krumplem. Je potřeba měřit všem stejně.

   A není to jen o penězích Fabia LPG není dražší než Passat TDI.

 70. Správně napsáno. Denně dojíždím autem do města vzdáleného nějakých cca 11 km (tedy nějakých 6 000 km ročně) na to mi bohatě stačí fábie z roku 2002. Auto je garážované a v dobrém stavu (jsem 2. majitel) přitom má najezděno jen nějakých 78 000 km. Nevidím tedy důvod proč bych ho měnil.

  Pokud bych si už musel pořídit něco jiného, tak maximální investice kterou jsem ochotný na toto popojíždění dát je nějakých 50 – 70 tisíc korun (tedy zhruba peníze co si ušetřím za půl roku v zaměstnání), za víc mi to prostě nestojí. Co si za ty peníze koupím za auto, to už je otázka, nové ale určitě ne.

  Pokud by však byla nějaká taková daň tak bych jí samozřejmě zcela logicky zahrnul do pořizovacích nákladů. Pokud by tady plánoval auto na dalších třeba 6 let, a daň činila třeba 5000 Kč ročně, tak bych si předem z nákladů strhl 30 tisíc a hledal bych vůz v cenové hladině 20 – 40 tisíc korun.

  Ve výsledku bych si tedy pořídil větší rachotinu a to jen díky nějaké dani se kterou bych stejně musel počítat. Výsledek je tedy zcela kontraproduktivní.

 71. A co raději zakázat velká auta? Nebo silná auta? Nebylo by to smysluplnější? Proč ten kdo jezdí do penny feldou má platit a ten kdo jede 300 koňovym hovadem, ne?
  2 tuny železa vozí 50ti kilový baby, to jsme to dopracovali…

 72. Je to týden, co jsem si koupil auto. Feldu kombi za 5 tisíc. Po poctivé technické (byl jsem u toho), vyvařenou- neshnilou, dvě sady kol. R.v. 1998. Na ježdění okolo komína – jako dělníka na všechno, k lékaři, na nákupy…v okolí mého bydliště. (Na dálnici to nikdy nepojede. Do zahraničí také ne). Mně to stačí. Na nové nemám a kdybych měl, tak nemám proč si nové kupovat. Zadlužovat se? Ani omylem! Pokud ale státu tohle vadí, je to gauner. A pokud bych musel Feldu dát do šrotu, tak s podmínkou, chci za to nové auto! Jedno jaké. Ale nové, splňující ty státem požadované zlodějské nesmysly. Jinak…se do mne a mé Feldy, státe, neser!

 73. tady jde jen o jedno…a to bysnys.automobilky nasekaji novy sracky nekvalitni,ktery jsou predrazeny z lacinych dilu a ted jim to stoji na dvore a nemuzou to prodat.proto pani poslanci,co maji namoceny pracky v techto firmach,budou delat vse pro to,aby se stara auta sesrotovala a my si museli kupovat ty jejich nekvalitni novy paskvily na ktery normalni clovek nevydela!!a kdo by chtel nakyho trivalcovyho hrkoce,kterej je nahnanej turbem a elektronikou,ktera se sere a motory odchazeji po sto tisicich km.asi rozumnej clovek zadnej.takze my co mame kvalitni stary auta,budeme do par let chodit pesky nebo jezdit na kole….protoze nastavy takovy podminky a normy,ze se nebude dat dal jezdit a pujde to do srotu.takze demokracii a tupym mozkum zdar!!

 74. V článku se píší nepravdy že staré auto bez katalyzátoru má vysoké emise. Stačí pokud majtel provede dkarbonizaci a taky záleží na stavu motoru. Kupříkladu mám Favorita bez katalyzátoru a CO mohu mít 0,1 i při zvýšených otáčkách a co2 max. 12,53.

 75. Ono to je úplně jinak, než si většina lidí myslí. To se takhle sejde nějaký z těch zmr*ů co nám tady vládnou s nějakým lobistou nastrčeným a řízeným jednou z velkých automobilek. Lobista dá nabídku, která se neodmítá a ejhle, máme tu nové nařízení, nebo zákaz, příkaz atd. Copak si fakt někdo naivně myslí, že jde někomu o ekologii? Všem jde akorát o prachy. Velké koncerny ovládají dnes naprosto vše pomocí neomezených peněz, které se nestydí použít ani na korupci nejvyšších představitelů států. Proto jsme tam kde jsme a míříme ještě hlouběji. To není žádná konspirace, to je prostě fakt. A dokud se lidstvo neprobere (třeba i díky 3.sv válce) bude jenom hůř.

 76. Toto je tah EU aby se točili prachy, jsem pro referendum a vystoupit z EU, stejně to nebude trvat dlouho a EU začne nařizovat likvidaci starých aut.

 77. nevim ale počáteční navrh je o zlepšeni ekologie a bezpečnosti mají nižší vykon a sice nejsou z vysoko uhlikove ocely ovšem mají ramovou konstrukci ale tady se vozí štěpka 300 km do elektrany kterou kotel z jednoho návěsu zreprodukuje za 8 minut na energii kolik vytvořil spalin jeden návěs po cestě do elektrárny

 78. Jsem znalec v oboru silniční doprava a to co se děje v současné době v automobilovém průmyslu je pro mne sice zarážející ale nikoliv nepochopitelné. Pitomci v Bruselu neustále vymýšlí nové a nové normy což žene výrobce ke snižování objemů motoru na hranici, kdy zvyšováním plnicích tlaků a vstřikování paliva do tříválcových motůrků nacpaných do objemných karoserii sice možná někoho při koupi novotiny oblafne, ale ruku na srdce jak dlouho tyto kafemlýnky mohou vydržet v provozu. Divíme se , že Octavie první generace je při dobrém zacházení schopna vydržet proběh až 1 milionu km za kterých může dojít klidne k pěti převodům na nového majitele a každý bude vzpomínat jak jezdil dobře, bezpečně a kvalitně za 5 litru nafty. Cílem je aby nové auto vydrželo maximálně 100.000 km a následně bylo již neprodejné, protože každý kdo by takové auto koupil jako druhý majitel až by měl na paměti, že ho čekají takové trable a vydání, které se mu prostře nevyplatí a finančně jej zrujnuje. Ještě k tomu boji proti dislovým motorům, : automobilky naflákali tolik benzinových malolitrážních sraček, že to stojí na parkovištích kde se dá a nikdo to nechtěl kupovat, tak vytáhli do boje proti vyšším kubaturám v naftě, které naopak každý chtěl. Již na znalecké škole nám vyučující kdysi dávno řekl poučku : pánové, nad sirkou si buřta neopečeš a obsah motoru ničím nenahradíš.
  Z tříválců jsem udělali na chvíli superzávodní speciály které nám ale hovno vydrží a pokud za ně zapřáhneme vozík s pískem namísto dopředu za pomoci větru couváme. A nakonec ještě zamyšlení :
  koukněte na oblohu s letadly a lodní dopravu trajekty – kde jsou nějaké emisní limity a filtry pevných částic ???. Ať jdou všichni doprdele s emisními normami, konečně jsem našetřil na nové auto abych neškodil a koupil jsem si vozidlo s dvoulitrovým turbodizelem 136 kw (185 koní) výkon výtečný pro mé potřeby, bezpečný pro předjíždění a se spotřebou po zajejtí 5000km 6,2 l nafty. Je pravda, že musím do naší kvalitní nafty přidávat aditiva s každým tankováním, ale porovnám-li svoji zkušenost, že jsem se svezl s vozidlem téže značky v obsahu 1.0 TSi, který si po městě bral 7,8 – 8,5 litru benzinu a svým výkonem proti mému motoru mne vůbec neohromil mne jen utvrzuje jak dobře jsem udělal, že jsem si benzinový motor nekoupil.

 79. Proč nejsou za návrhy trěchto hovadin konkrétní jména a jejich strany, ať se ví, to by mi pomohlo v následujících volbách koho NEvolit. Alhambra 1,9TDI 96Kw a jak říká můj mechoš- disel musí kouřit.

 80. Když chce stát aby jsme si kupovaly jen nová auta tak ať nám nato přidá aspoň půlku atd.
  A když dáte staré auto zešrotovat ekologicky tak bonus další

 81. Blázni! Téměř každý druhý v této zemi trpí astmatem a vy se tu zastáváte špinavých dýzlů. Jezdím s autem za dvěstě tisíc. Mám ho na LPG a vím, že deset let mi vydrží. Pak jdu zase do nového. Než starou ojetou plečku za stejné peníze koupím třeba rumuna. Ale nebudu ničit zdraví svým blízkým.

  • Naprostý souhlas, nicméně toto je v Česku bohužel naprosto menšinový názor. Smiřme se s tím, že naprostá většina našich spoluobčanů jsou sociopatičtí kréténi řídící se heslem, “Čím hůř, tím líp”

 82. Dobře, až na ten hloupý závěr. O snížení daní z práce to není, to bychom museli více platit zdravotnictví, školy, nízké důchody.
  Je to o nízkých mzdách a důchodech.

 83. Všichni se oháníte emisemi tak mám dotaz kde má katalizátor a lokomotiva samo disel katalizátor znečišťují ovzduší daleko více než nějaké staré auto nad tím se nikdo nepozastaví.Jeden start letadla znečistí ovzduší víc než trabant za rok na to nikdo nepoukazuje.

 84. Jo mate pravdu všichni se budeme točit jenom okolo bohatejch na chudi lidin se kašle mám staré auto a sem sním velice spokojeny

 85. Text je to sice velice hezký, zvlášť o tom, kolik zánovních vozů jezdí v Praze či republice. Ale spíš by mě zajímalo %, kolik jich je registrovaných na firmu a kolik na fyzické osoby. Vsadím se, že to bude veliký nepoměr.

 86. Takhle funguje kapitalismus který okrádá obyčejné lidi,, zaplat nebo uteč. (za pár let odejdu do Martiniku a tam začnu nový život). Mám fabii HTP 2003 a jsem s tím spokojen, do práce to stačí. Na nové nemám a mít nebudu. Člověk se musí změnit pokud po něčem novém autě touží ( vzdělávat se ) , jenže jsou nespolehlivá,předražená a málo vydrží, ještě saje peněženku ve velkém na servisu jako zlatokopka. Proto budu rád když mám v něčem co jezdit. Ne každý si může na nové auto dovolit .

 87. Nebudu tu řešit, že co se týče emisí a jiných škodlivin je tu hromada jiných zdrojů ani eko-blázny, co to fakt přehání. Ale jako majitel aut 2003 a 2004 žijící na vesnici a denně jezdící do práce 23km určitě souhlasím na 100%. Ani 200tis na Dacii nemáme a co se dá bokem je potřeba jinde. Kdo má hypoteku, barák, děti a tak, jistě zná… Co mně vadí, že takovéhle články nečtou na místech, kterých se to týká..
  PS: Na jednom serveru jsem před cca 2mi lety četl, že v Americe dal Ford zaměstnancům možnost, vyměnit zadarmo staré auto Ford za nové adekvátní.. To by nebyla špatná cesta..

 88. Já myslím, že věc je jasná. Zhruba do poloviny minulé dekády automobilky dělaly a nabízely auta tak, aby uspokojili požadavky zákazníků. Od té doby roste tlak na to, aby auta uspokojovaly požadavky Bruselských úředníků. Výsledkem je to, že každý, kdo má kvalitní auto, které se nekazí a má potenciál najet mnoho set tisíc kilometrů bez poruch či s levnými náhradními díly, si takovéto auto drží a nechce se jej zbavit. Automobilky pro zachování odbytu spolupracují s vládami a s Bruselskými úředníky, produkují nová auta se zabudovanými součástkami s řízeným opotřebením (tedy ty, které zlikvidují funkčnost stroje při nájezdu cca 150.000 km či věku 5let). Navíc díky rekuperaci výfukových plynů přinášejí majitelům obrovské problémy s karbonizací motoru, filtry pevných částic vyžadují nesmírně nákladné opravy ještě zánovních aut (Honda CRV originál 170.000 Kč).
  Takže nesouhlasím s tvrzením v článku, že za to, že lidé jezdí starými auty můžou nízké příjmy obyvatel. Já mám na běžném účtu dost přes milion korun a bez problému bych mohl koupit auto nové, ale přes to své dva rodinné velkoobjemové diesely staré přes deset let budu udržovat dokud to jen bude možné.
  Lidí, jako jsem já bude asi dostatek, takže vláda ve snaze nám vnutit ty nové složité maloobjemové poruchové předražené vozy s krátkou životností připravuje administrativní obstrukce – jako je zákaz vjezdu starších dieselů do měst, aplikace dodatečných poplatků a pokut a podobně. Když to nepomůže (a myslím, že jim to nepomůže) tak se obávám, že přejdou na tvrdší kalibr a prostě zákonem odeberou našim vozidlům technickou způsobilost. Bohužel v dnešní “demokracii” volení zástupci kašlou na zájem voličů a hájí zájmy korporací (jistě ne zadarmo).
  Předpokládám, ža až zlikvidují diesely u osobních aut tak dramaticky zvýší spotřební daň za benzín. U nafty to nemůžou protože by zdražela nákladní doprava a přes ni všechno přepravované zboží a to by nešlo. No a až bude litr benzínu za stovku, tak se ukáže, že elektromobil je vlastně ekonomická volba.
  Svině

  • Nebýt bruselských úředníků (a norem Euro1 až Euro6) a nechat to “rozumu” např. českých opičanů, co by si nechali pro korunu koleno vrtat a které u auta zajímá v první řadě spotřeba, v druhé řadě spotřeba a v neposlední řadě spotřeba, pak už by lidé ve městech dávno pošli dieselovým smradem (zvlášť, když vláda jde kolenovrtům na ruku a drží zdanění nafty (oproti benzinu) nízko).

 89. Toto je fórum pro pitomce co jezdí v dieselu, Ale že mikročástice spusobuji astma to nikdo neví nobo to nikoho nezajímá.

 90. Pojďme všichni u voleb vesele Babišovat a bude líp! Ten to těm zbohatlíkům a Kalóskům řádně natře! “O rok později:” Pomóc, vláda mi chce zdanit auto, protože jsem chudý!!! . . . No jo, to nevymyslíš, tohle umí jen český volič, nakálet si do vlastního hnízda 😀

 91. Zdanit je potřeba nikoliv stará, nýbrž dieselová auta a to nejlépe tak, že zdanění nafty bude odpovídat zdanění benzinu s ohledem na různou měrnou hmotnost obou paliv, resp. výši emisí CO2/l. Pak se do zdanění promítne i v článku řešený kilometrový průběh.

 92. protože je fakt, že ovzduší ve městech je sice možná trochu lepší než před 5ti lety, ale stále je naprosto strašné, za což mohou z 95% dieselová vozidla.

 93. Ach jo šecí tu píšou ze za to mohou auta diesel ale vyníkem jsou tovarny ty nikdo neresí co mají delat lidi s normalnim platem do 20tis kc kterí si nemohou dovolit nové auto. když si polityci vymysleli tu tok hovadinu tak každému mohou koupit nové auto když si pridavají platy každý by chcípl zít třeba za 15tis kč jako normalní duchodce. ja osobně bych povesil každého za koule na strom aby dostaly rozum a ne rozkrádat naší vlast do vlastních kapes!!!! když jsme je nekterí volili tak bych sme je mohli odvolit a z platu co by se ušetřilo by vyslo každému na nove auto. a co se tyče poplatků za auto nikdo nemůže nutit aby platil za něco co vlatní to by se jednalo jako o kradež a vydíraní od strany státu. zdase ze dlouho v praze papalaši neskakaly z oken!!!! no oni je zpíš vyhazovaly, dobrovolně asi nesly 🙂 no a mohlo by se to opakovat ad je líp. jen že polityci si myslí že oni jsou stat!!! to je omyl lid je stat a lid by se mel zpamatovat.

  • ten pravopis – jako ironie (snad je to ironie!) dobré 🙂
   K věci: Kdo má malý plat, pořád má řadu možností – např. Fabia na LPG je daleko přijatelnější varianta než Passat TDI bez filtru. A ta Fabia dražší nebude ani na pořízení a ani na provoz! Ba právě naopak. Prostě když na to nemám, nesnažím se machrovat, šoupu nohama a neškodím ostatním lidem….

  • Proto taky píšu, že problém není vůbec v tom, že jsou auta stará, nýbrž v tom že jsou dieselová (a stará)

 94. všichni nemají dost peněz jak ty co tam sedí a rozhodujou o tom!!
  Většina jako třeba já mám starší auto, jelikož slouží. Nač se ho zbavovat?? at jsou rádi že na šrotišti toho není víc! Ani zadarmo bych nechtěl ty nový kšunty co nevydržej jak ty starší auta!

 95. Úplně bez problémů zaplatím pokutu za “staré auto”, fakt v tom nevidím problém. Jakmile mi někdo dá peníze na nové, vše uhradím. Jinak v tom nevidím jakousi logiku, když budu platit poplatek za provoz starého auta, tak si na nové nenašetřím, jen budu někomu posílat bezdůvodně peníze. Asi nezbývá než se domluvit a poslat hromadnou žalobu na stát za nesmyslné obohacování 😀

   • kačka – Zlato, vůbec tomu nerozumíš, nahoře ti jeden dobrák napověděl. Není to ve značce, ale motorizaci. Do tvé kategorie patří i zvučné začky, které ti patrně vypadly omylem (mercedes, audi, bmw a jiní). Turbodieselům, kterým bys ráda postavila šibenici, jsou docela daleko od těch, co si ji zaslouží. Agregáty, které patří do šrotu, jsou v první řadě neturbínové diesly s palivovým dávkováním třídy prvohory/druhohory, bez katalizátorů, bez EGR, nevím, jak jednodušeji to už lze napsat. Najdeš je velmi často pod kapotou dodávek, ale samozřejmě i v ostatních starých škopcích. TDI už má za sebou skutečně nějakou proekologickou cestu, která se mimochodem značně promítla i do pořizovací ceny vozu, tak toho nechte. Nebo si snad někdo myslí, že se dostalo na Euro 3 samo od sebe?

 96. Ekologie ?? Ani náhodou. Již dnes mají spočítáno kolik by to nasypalo korunek to je jistý.
  Oto větší paradox je že peníze ještě nemají a vlastně už je utratili nebo lépe řečeno rozkradli.
  Tonoucí se stébla chytá.

 97. Stát prostřednictvím svých úředníků a politiků se ke svým lidem chová jako děvka. Chce z lidí vytáhnout peníze za jakoukoliv cenu. Přestaňte ty svině volit.

 98. Nechápu zdejší dilema, když už je všeobecně známo, že nejvíc ekologická je EURO 3, zatímco zbytek následujících norem je pouze podvodně vypočítaná hodnota přizpůsobená nesmyslným požadavkům EU. Velké Německo se taky zavázalo snížit své emise do roku 2020 o 22 procent a jsou na nějakých 8. Jsem zvědav, jak bude na MŽP hulákat za dva roky tímto směrem a jaké bude žádat sankce za to, že nám Němci znečisťují evropský vzduch. A proč nepožaduje naše slavné ministerstvo odškodnění za dieselgate a nezakáže provoz německých vozidel, když nesplňují jejich vlastní ekonormu??????

 99. Je vidět, že omezování automobilismu je sociálně citlivé téma. V zájmu rovnosti je tedy lepší zavést plošný zákaz dieselů, nebo raději rovnou všech vozidel se spalovacími motory sloužících individuální dopravě. Stávající vozidla by se měla majitelům bez náhrady odebrat, ta nepoužitelná sešrotovat, ostatní recyklovat. Vozidla na alternativní pohony by se pak měla pro účely individuální dopravy pouze pronajímat.

 100. Mám starou spolehlivou krásnou Felinku, 21 let, lidem se líbí, tak se o ní starám a ukazuji, co náš průmysl uměl….Letos byla třikrát v HR, vloni dvakrát,….nedávno jsem se vrátil z Maďarska,…
  Naši konstruktéři zaslouží velký dík.
  A jezdit starým strojem (který spolehlivě plní Euro2) je méně ekologické, než si kupovat stále a opakovaně nové výrobky? To snad ne. Držím palce nám, co máme starší a dobrá auta, a to z jakéhokoli důvodu, ať nám dál tak jezdí, a naši vybraní zákonodárci ať si táhnou, třeba na letiště…a ať se už nevrací.

 101. včera jim vadily staré kotle,teď stará auta,zítra to budou staré boty,nakonec budeme platit pokutu,za to,že sníme včerejší rohlik.Sycaci to jsou,defenestraci a klacky do ruky na ty chytraky.

 102. Je to uplne jednoduche ,kdo o tom bohuzel rozhoduje vi uplny hovno a bere 50000,- tak si snadno koupi skvost za 600000,-
  Jsou to jen napady o kterych nemaji oni ani paru a na obycejne lidi serou. Potrebovali by praci za 14000,- a drzeli by hubu.
  Na vsi jezdi 10 aut za den ve meste 100000 za den a kazdy v jednom a zadna priroda ,tak at si emise zajisti po svem . A hlavne se neserte do vsi . Mame vas dost za vikend kdyz tam celej den jezdite ze sekackou bez katalyzatoru.

 103. Já si myslím že hlavní problém není ve stáří a normě kterou to či ono auto plní, ale ve stavu v jakém to auto je. Když vám STK projde deset let staré auto za kterým po každém přidání není vidět tak je problém někde jinde. Proč postihovat někoho za to že má staré auto, které je někdy v daleko lepším stavu než novější vozy, kde chybí třeba DPF nebo Kat, ale papírově plní Euro4. Jak dlouho budou fungovat dnešní nová auta do kterých se přidává mocovina a musí tankovat palivo s bio složkou? Nehledě na to že samotní výrobci podvádí při schvalování vozidel viz aféra u koncernu VW. Myslím si že vše je jen velká bouda na nás občany, jak z nás vytáhnou další koruny do státní kasy. Těžko ušetřit na nový či zánovní vůz když člověk žije od výplaty k výplatě či od důchodu k důchodu. A srovnávat nás se západem, tak až se srovnaji příjmy tak si o tom můžeme znovu pohovořit.

 104. Já dělám u našeho podniku v údržbě elektrikáře a moje manželka fakturantku v kanceláři. Platy máme oba průměrné pro náš kraj (nejsme z Prahy a okolí). Auto měním po 10 letech za nové (vždy menší autíčko v základu) a občas jedeme s rodinou v léťě i k moři. A jak že to děláme??? O víkendech chodím pravidelně na brigády na stavby a přes týden po večerech děláme s manželkou domácí práce. Chce to jen chtít a něco pro to udělat.

 105. Máme doma citroen zx 1.4i,1996,55kw kombi a naprostá spokojenost.Dovezl nás vždy tam a zpět.Nehnije,základní udržba.Stk legální.Spotřeba 5-7 litrů.Neměnilbych a to děláme proautomobilku na Moravě.

 106. Nedávno jsem naboural svoje auto tak, že bylo už bohužel na totálku. Chtěl jsem si proto koupit nějako levnou ojetinu, se kterou bych jezdil do práce dokud si nekoupím nové plnohodnotné auto. Na https://ideaclub.cz/slovnik-pojmu/ekologicka-dan jsem se však dočetl, že bych jen za eko daň platil 10 000, což si prostě nemůžu dovolit … Je to systém na hlavu.

PŘIDAT KOMENTÁŘ: