Toyotě už Země nestačí. Vyšle auto na Měsíc

  • Toyota postaví lunární vozidlo

  • Jedná se o společný projekt s japonskou vesmírnou agenturou

  • Dvoumístný šestikolový vůz pro dva bude poháněn palivovými články

  • Mise je plánována na rok 2029

Doba nutí automobilky vstupovat do dalších a dalších segmentů, popřípadě rovnou vynalézat nové. Toyota však posunuje hledání nových odbytových příležitostí na další úroveň. Plánuje totiž vyrobit lunární vozidlo.

20190312_01_03_s
Lunární Toyota má být šest metrů dlouhá, 5,2 metru široká a 3,8 metru vysoká
20190312_01_02_s
Kromě palivových článků bude vozidlo vybaveno také solárními panely

V rámci společného projektu s Japonskou agenturou pro výzkum vesmíru má vzniknout šestikolový speciál pro dva astronauty. Na našem satelitu by měl přistát v roce 2029. Japonský „lunochod“ bude poháněn kombinací solárních panelů a palivových článků. Na Měsíci přistane dříve než lidská posádka, ke které potom sám dojede. Dlouhý bude přibližně šest metrů. Nabídne celkový obytný prostor 13 m3 a v nouzových případech poskytne zázemí až čtyřem astronautům.

Obojživelné ZILy se nebály ničeho. Sloužily k záchraně sovětských kosmonautů

Prvním lunárním vozidlem byl ruský Lunochod, který na Měsíci přistál v roce 1970. O rok později následoval americký Apollo Lunar Roving Vehicle. V roce 1973 přistál Lunochod 2. Na další pozemské vozidlo čekal náš nebeský souputník plných 40 let. Čínský Yutu pracoval na Měsíci v letech 2013-2016. Jeho nástupce Yutu 2 jezdí po měsíčním povrchu od třetího ledna letošního roku. Plány na vyslání lunárních vozidel má i NASA, Indie nebo několik soukromých společností. Pokud je nám ale známo, japonský případ bude první, kdy lunární vozidlo zkonstruuje firma, jejímž hlavním oborem činnosti je výroba vozidel pozemních.

Toyotě už Země nestačí. Vyšle auto na Měsíc
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (96.67%) 6 hlas/ů

PŘIDAT KOMENTÁŘ: